Pawilony i podziemne wejście. Tak rozbudują Muzeum Powstania

[object Object]
"Wykorzystać dziedzictwo Pokoju na lato"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Zatoki dla autobusów, nowe - prawdopodobnie podziemne - wejście, zielony korytarz do stacji metra, a przede wszystkim nowe pawilony od strony Towarowej. Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt rozbudowy swojej siedziby. - Zrozumieliśmy, że musimy zareagować na zmiany, które zachodzą w dzielnicy - tłumaczył dyrektor placówki.

Inwestycja wynika z dwóch podstawowych przyczyn: ogromnego sukcesu frekwencyjnego muzeum - ponad 700 tysięcy odwiedzających w ubiegłym roku oraz zmieniającego się charakteru okolicy (pierwsze w pewnym stopniu było katalizatorem drugiego). Efekty przybrały postać kolejek na muzealnym dziedzińcu i komunikacyjnego paraliżu na ulicy Przyokopowej, gdzie znajduje się wejście do instytucji. Kilkanaście lat temu dookoła królowały pozostałości starych fabryk: gruz, azbest, szarość i rdza, nad którymi górowała wieża widokowa muzeum. Dziś można spojrzeć na nią z góry, z jednego z kilkunastu nowoczesnych biurowców, które wybudowano. Na tvnwarszawa.pl zauważyliśmy to już trzy lata temu.

- Coraz trudniej korzystać z Muzeum Powstania Warszawskiego w grupach. W zeszłym roku muzeum odwiedziło około sześć tysięcy grup, większość przyjechała autokarami. Przyokopowa to mała uliczka, dziś zupełnie niefunkcjonalna - przyznał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Postanowiliśmy dołożyć nowy element - dodał.

Drewniany pawilon wyznacza kierunek

Forpocztą zmian był Pokój na lato, czyli wakacyjna klubokawiarnia, która uzupełnia ofertę kulturalną muzeum o wykłady, warsztaty, jogę i koncerty. Drewniana konstrukcja wśród drzew, przyklejona do ogrodzenia oddzielającego muzeum od ruchliwej Towarowej (ale już po stronie ulicy), pokazała, jak bardzo placówka potrzebuje nowej, niemuzealnej przestrzeni. I udowodniła, że pas zieleni wzdłuż ulicy, można traktować jako "rezerwę terenową" dla takich planów.

Zmieni się dużo. - Staramy się otworzyć na Towarową. Pojawią się budynek lub budynki, które pozwolą inaczej wejść do muzeum. Powstaną zatoki, żeby autobusy i taksówki mogły się zatrzymać i wysadzać wycieczki. Chcemy też, aby ciągiem zielonym można było przejść z pobliskiej stacji metra (Rondo Daszyńskiego - red.) do muzeum - zapowiedział dyrektor Ołdakowski. Konkurs nie precyzuje przeznaczenia nowych pawilonów, mają być "wielofunkcyjne". Nowe sale wystaw czasowych czy warsztatów edukacyjnych pozwoliłyby rozszerzyć wystawę stałą w gmachu głównym. Ale on sam z zewnątrz się nie zmieni.

- To zabytek, musimy budować z poszanowaniem jego wartości, konsultując się z konserwatorem. Nowe budynki będą miały ograniczoną kubaturę, nie będą dominowały nad zabytkiem. W warstwie ideowej to wyzwanie dla architektów - dołożenie nowoczesnych elementów do historycznej przestrzeni - tłumaczył Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podziemne przejście, "twarzą" do Towarowej

Ograniczenia wynikają także z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który wyklucza tam budowanie wieżowców. - Faktyczną granicą między przestrzenią zieloną a opowieścią o Powstaniu Warszawskim będzie Mur Pamięci - opisywał Jan Ołdakowski. Bezpośrednim łącznikiem gmachu głównego z nową częścią będzie tylko podziemne przejście. Niewykluczone, że część podziemna będzie większa i pomieści także np. porządną szatnię, bo obecna jest zbyt mała na potrzeby popularnej placówki.

- Wola przechodzi transformację, staje się nową finansową dzielnicą miasta, a to narzuca pewną logikę: szybkość, nastawienie na zysk, ekspansję. My chcemy, żeby to miejsce zachowało charakter miejskiej przestrzeni ogólnodostępnej, która pozwoli trochę zwolnić to niebywałe tempo, które nas wszystkich ogarnia, pozwoli cieszyć się zielenią i innym sposobem funkcjonowania - opowiadał o idei inwestycji Gawin.

Konkurs, projekt, przetarg, budowa

Dokładny kosztorys i harmonogram inwestycji pozostają na razie nieznane. Będzie można je określić dopiero, gdy zostanie wybrany projekt. Na razie muzeum zabezpieczyło środki na organizację konkursu architektonicznego i nagrody. A te są niemałe: 66 tysięcy dla zwycięzcy (plus zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie szczegółowego projektu), 44 tysiące za drugie miejsce, 33 tysiące - za trzecie.

- Prace będą przyjmowane do 29 października. Do 11 listopada będzie obradował sąd konkursowy, a dzień później ogłosi oficjalne wyniki - zapowiedział Rafał Mroczkowski, sekretarz sądu konkursowego z ramienia Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wstępny plan zakłada, że prace budowlane będą mogły ruszyć w 2020 roku.

W skład sądu konkursowego wejdą architekci: Krzysztof Ingarden (przewodniczący), Grzegorz Stiasny, Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Radosław Gajda, Krzysztof Domaradzki, Piotr Walkowiak, architekt miasta Marlena Happach, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, Dariusz Gawin i Agnieszka Szulejewska z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz szefowa Muzeum sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca forda potrącił pieszego na przejściu w Jabłonnie. Poszkodowany trafił do szpitala. Z ustaleń policjantów wynika, że pieszy był pijany, prawdopodobnie wtargnął na przejście.

"Miał zielone światło, nagle zauważył, że na przejście dla pieszych wtargnął mężczyzna"

"Miał zielone światło, nagle zauważył, że na przejście dla pieszych wtargnął mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Trasie Siekierkowskiej zderzyło się w sumie osiem pojazdów. Jeden wjechał w bariery, potem zderzyły się cztery auta, a następnie trzy. Na miejscu pracuje policja.

Auto na barierkach i zderzenie kolejnych siedmiu na Trasie Siekierkowskiej

Auto na barierkach i zderzenie kolejnych siedmiu na Trasie Siekierkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl