Nie tylko Szpiegowo. "Rosyjskich wysp" jest w Warszawie więcej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nieruchomość przy Kieleckiej 45
Nieruchomość przy Kieleckiej 45Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Nieruchomość przy Kieleckiej 45Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Słynne Szpiegowo jest już w rękach miasta, ale to niejedyna nieruchomość w stolicy, z której bezumownie przez lata korzystali Rosjanie. Strona polska naliczyła już ponad 24 miliony złotych z tytułu zaległych opłat za użytkowanie, ale do dziś nie dostała ani złotówki. Władze Warszawy zapewniają, że wspólnie z resortem spraw zagranicznych dążą do odzyskania tych terenów.

Władze stolicy informowały 11 kwietnia o oficjalnym przejęciu tak zwanego Szpiegowa, czyli nieruchomości przy ulicy Sobieskiego 100, którą przez lata użytkowała Federacja Rosyjska. Obecnie trwa sprawdzanie, czy kompleks kaskadowych budynków będzie nadawał się do remontu, by w przyszłości mogli w nim zamieszkać uchodźcy z objętej wojną Ukrainy.

Szpiegowo nie jest jednak jedynym takim budynkiem. W stolicy znajduje się jeszcze pięć innych nieruchomości, które według polskich władz są bezumownie zajmowane przez Rosjan. Polska nie ma nad nimi żadnej kontroli i w większości przypadków nie wie, co się w nich mieści. Określa się je często mianem "rosyjskich wysp". Historia części tych obiektów sięga lat 70. i umów, które PRL zawarła ze Związkiem Radzieckim. Na ich mocy miało dojść do wymiany nieruchomości znajdujących się w Warszawie i Moskwie. ZSRR otrzymał kilkanaście działek w Warszawie, Polska do dzisiaj ma w Moskwie tylko jedną - tę, na której stoi nasza ambasada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Warszawskie nieruchomości zajmowane przez Rosję

Patrząc na mapę Warszawy, uwagę zwraca to, że część nieruchomości zajmowanych przez Rosjan znajduje się bardzo blisko najważniejszych instytucji państwowych. Przy ulicy Kieleckiej 45 stoi budynek rosyjskiej szkoły średniej, w której uczyły się dzieci rosyjskich dygnitarzy i ambasadorów krajów zaprzyjaźnionych z ZSRR. Około 600 metrów dalej znajduje się Sztab Generalny Wojska Polskiego, niedaleko jest też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według portalu Onet.pl po 24 lutego, czyli po ataku Rosji na Ukrainę, placówka edukacyjna została prawdopodobnie zamknięta.

"Wydany został i już się uprawomocnił wyrok przeciwko Federacji Rosyjskiej o wydanie Skarbowi Państwa tej nieruchomości" - przekazało redakcji tvnwarszawa.pl biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Nieruchomość przy Kieleckiej 45Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Inny zajmowany przez Rosjan budynek stoi niemal na tyłach kancelarii premiera, przy alei Szucha 8. Przy tej samej ulicy mieści się również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Trybunał Konstytucyjny.

Budynek przy alei Szucha znajduje się na obszarze objętym działaniem tak zwanego dekretu Bieruta i stanowi własność Skarbu Państwa. W 1946 roku nieruchomość została nabyta przez Przedstawicielstwo Handlowe ZSRR w Polsce. 13 lipca 1948 roku Rosjanie wystąpili o przyznanie, za symboliczny czynsz, prawa własności czasowej do tego terenu (obecnie użytkowania wieczystego). Wniosek ten pozostawał nierozpoznany. Za następcę prawnego ZSRR - na gruncie tej sprawy - uznana została Federacja Rosyjska, której pełnomocnik 3 listopada 2021 roku - wystąpił o rozpoznanie wniosku. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, prezydent Warszawy odrzucił pod koniec marca roszczenia strony rosyjskiej.

Ratusz przypominał, że zgodnie z planem miejscowym teren jest przeznaczony dla administracji publicznej, wszystko wskazuje jednak na to, że nie jest on wykorzystywany na cele dyplomatyczne, tylko komercyjne, przez szereg podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Budynek przy alei Szucha 8UM Warszawa

Kolejna nieruchomość to blok mieszkalny przy Bobrowieckiej 2b. Niegdyś wykorzystywali go Rosjanie, a według strony polskiej do dziś włada nim ambasada Rosji, choć nie posiada stosownej umowy. MSZ podaje, że trwa postępowanie sądowe o wydanie przez Federację Rosyjską nieruchomości. Przed laty opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl, że za bezumowne korzystanie z nieruchomości w latach 2009-2015 sąd zasądził spłatę ponad 8,9 miliona złotych.

Nieruchomości przy Bobrowieckiej 2bGoogle Earth

W bliskim sąsiedztwie znajduje się też kolejna nieruchomość Skarbu Państwa zajmowana przez Rosjan – budynek mieszkalny przy ulicy Beethovena 3.

Ostatni adres to Belwederska 25, gdzie mieści się Rosyjski Ośrodek Kultury i Nauki. Budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ambasady Federacji Rosyjskiej.

Ponad 24 miliony złotych zaległych opłat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że nieruchomości te nie mają obecnie uregulowanego statusu prawnego w świetle prawa polskiego na korzyść Rosji. "Należy przy tym zaznaczyć, że część z tych nieruchomości została przekazana na mocy porozumień dwustronnych, które nie zostały wykonane na zasadzie wzajemności przez stronę rosyjską oraz że obecnie część z nich nie jest wykorzystywana na cele, na które zostały przekazane, czyli na cele dyplomatyczno-konsularne" - przekazało biuro prasowe resortu.  

Co więcej, budynki te znajdują się na działkach w atrakcyjnych lokalizacjach, które dziś mogłyby być warte miliony złotych. Jak przekazał nam rzecznik ratusza Jakub Leduchowski, Federacja Rosyjska nie uiszcza miastu czynszu ani żadnych innych opłat (na przykład podatku od nieruchomości) za ich użytkowanie. Warszawa od lat je jednak nalicza.

- Prezydent miasta stołecznego Warszawy występuje o zapłatę we wszystkich przypadkach bezumownego korzystania z nieruchomości nieposiadających statusu dyplomatycznego. Wyroki zapadły na kwotę około 24,5 miliona złotych - przekazał Leduchowski. I dodał, że do wskazanych kwot należy jeszcze doliczyć odsetki.

Rzecznik podkreśla, że władze miasta podejmują działania w kierunku odzyskania wszystkich nieruchomości, zajmowanych przez Federację Rosyjską bez tytułu prawnego i niekorzystających ze statusu dyplomatycznego. - Z uwagi na skuteczność postępowań o poszczególnych adresach będziemy informować w osobnych komunikatach - zastrzega.

Autorka/Autor:kk/ec

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek, tuż przed majówką, oczom warszawiaków i turystów ukazał się ogromy porcelanowy talerz z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Zastąpił on tarczę zegara na wieży Zamku Królewskim na placu Zamkowym. A to wszystko z okazji otwarcia wyjątkowej galerii - zapewnia muzeum.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy przyjechali zweryfikować informację o nielegalnej wycince roślinności znaleźli niewypał - pocisk moździerzowy z nienaruszoną spłonką.

Wezwał ich z powodu hałasu. Znaleźli pocisk moździerzowy

Wezwał ich z powodu hałasu. Znaleźli pocisk moździerzowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potrącenie na przystanku Warszawa ZOO. Na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników.

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl