Rafał Trzaskowski odmówił Federacji Rosyjskiej ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości przy alei Szucha 8. Wcześniej podobną decyzję wydał w sprawie sąsiedniego budynku zajmowanego przez ambasadę Ukrainy.
- 18 marca rozpatrzyłem wniosek dotyczący nieruchomości zajmowanej przez Ambasadę Ukrainy. A we wtorek, 29 marca wydałem kolejną decyzję odrzucając rosyjskie roszczenia wobec sąsiedniej nieruchomości przy alei Szucha 8 - przekazał cytowany w komunikacie ratusza prezydent Warszawy. - Zgodnie z zapisami w planie miejscowym dla północnej części placu Unii Lubelskiej ten teren jest przeznaczony dla administracji publicznej. Obecnie nie jest wykorzystywany na cele dyplomatyczne tylko komercyjne, przez szereg podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - dodał Trzaskowski.
Jak przypomniał w komunikacie stołeczny ratusz, budynek przy alei Szucha znajduje się na obszarze objętym działaniem tzw. dekretu Bieruta i stanowi własność Skarbu Państwa. W 1946 roku nieruchomość została nabyta przez Przedstawicielstwo Handlowe ZSRR w Polsce. 13 lipca 1948 roku Rosjanie wystąpili o przyznanie, za symboliczny czynsz, prawa własności czasowej do tego terenu (obecnie użytkowania wieczystego). Wniosek ten pozostawał nierozpoznany. Za następcę prawnego ZSRR – na gruncie tej sprawy – uznana została Federacja Rosyjska, której pełnomocnik 3 listopada – wystąpił o rozpoznanie wniosku.
Rosjanie mogą się odwołać do wojewody mazowieckiego
Ratusz przekazał, że przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę m.in. brak wymaganego zezwolenia na nabycie prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości przez Rosję.
Budynek przy alei Szucha 8, zgodnie z uchwałą Rady Warszawy z 2013 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Placu Unii Lubelskiej - część północna, znajduje się w strefie przeznaczonej pod administrację publiczną i został przeznaczony na potrzeby usług administracji. Obecnie nieruchomość nie jest wykorzystywana na cele dyplomatyczne. W budynku działają liczne podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
- Wiele organów administracji poszukuje nieruchomości, które mogłyby wykorzystać dla prowadzenia działalności. Brak odpowiedniego zasobu wymusza konieczność korzystania z najmu komercyjnego, co zwiększa koszty funkcjonowania administracji. Uwolnienie od roszczeń nieruchomości przy alei Szucha 8, umożliwi świadczenie tam usług publicznych, zgodnie z jej przeznaczeniem - podkreślił Rafał Trzaskowski. W ciągu 14 dni od doręczenia decyzji strony mogą się od niej odwołać - odwołanie to będzie rozpoznawał wojewoda mazowiecki.
Odmowa dotycząca budynku ambasady Ukrainy
Federacja Rosyjska nie uzyskała również prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości przy alei Szucha 7, w której mieści się ambasada Ukrainy. 19 marca prezydent stolicy wydał odmowną decyzję dekretową w tej sprawie. "Placówka dyplomatyczna naszych przyjaciół jest już zabezpieczona przed zakusami agresorów" - napisał wówczas w mediach społecznościowych Trzaskowski.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa