Miasto wyznaczyło punkty sprzedaży kwiatów i zniczy. "Kupujmy je, bądźmy solidarni"

Aktualizacja:
Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich Świętych
Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich Świętych
TVN24
TVN24Morawiecki o zamknięciu cmentarzy w dzień Wszystkich Świętych

Stołeczny ratusz postanowił pomóc sprzedawcom kwiatów i zniczy, narażonym na straty z powodu decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października-2 listopada. Przez weekend w stolicy będzie działać sześć punktów, gdzie można kupić kwiaty i znicze.

O zamknięciu na trzy najbliższe dni cmentarzy w całej Polsce poinformował w piątek po południu premier Mateusz Morawiecki. -Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - oświadczył szef rządu. Jak dodał, rząd czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać.

Wyjść naprzeciw sprzedawcom postanowiły władze Warszawy. "Rząd w ostatniej chwili ogłosił decyzję ws. zamknięcia cmentarzy i naraził tysiące przedsiębiorców na ogromne straty. Postanowiłem im pomóc. Od jutra w (Warszawie) ruszy 6 punktów, gdzie będą mogli sprzedawać swoje znicze i kwiaty" - poinformował w piątek na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i zaapelował: "kupujmy je, bądźmy solidarni!".

"Zostali narażeni na gigantyczne straty"

"Wydaliśmy ponad tysiąc decyzji zezwalających na zajęcie pasa drogowego przed cmentarzami. Warszawscy przedsiębiorcy zakupili kwiaty i znicze o wartości co najmniej kilkunastu milionów złotych" - podkreślił ratusz w komunikacie.

Jak w nim czytamy, miasto od kilku tygodni kierowało apel do rządu o podjęcie jak najszybciej decyzji w sprawie dostępności cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych. "Ta zapadła w ostatniej chwili, w piątek, 30 października. Cmentarze będą zamknięte na 3 dni, od 31 października do 2 listopada. Przedsiębiorcy zostali narażeni na gigantyczne straty, sięgające kilkunastu milionów złotych" - napisali urzędnicy.

Podkreślili przy tym, że Warszawa jest solidarna z przedsiębiorcami. "Dlatego zachęcamy w ramach akcji solidarnościowej 'kup pan chryzantemę' do kupowania kwiatów i zniczy. By to ułatwić, w sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada udostępniamy im sześć dodatkowych miejsc sprzedaży obwoźnej. Miejsca do handlu są dostępne bez dodatkowych opłat, gdyż oferta skierowana jest m.in. do podmiotów, które poniosły już opłaty za zajęcie pasa drogi czy dzierżawę terenu" - zaznaczono w komunikacie.

Dostępne miejsca w ramach akcji to: ulica Bracka u zbiegu z Kruczą - na tyłach DH Smyk; Marszałkowska – wzdłuż domów towarowych między ulicą Widok a Świętokrzyską oraz przy budynku Cepelii; centrum handlowe Arkadia - teren przed wejściem; parking przy Hali Gwardii - plac Wielopole; Andersa przy czerpni Metra (okolice Arsenału) - teren zwieńczający Długą; Chmielna – teren pomiędzy ulicą Nowy Świat a Kruczą.

Premier zapowiada wsparcie

Pomoc dla poszkodowanych sprzedawców obiecał też sam premier. "W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu" - napisał w piątek Mateusz Morawiecki na Twitterze. W sobotę doprecyzował, że terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty oraz rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.

W piątek, po ogłoszeniu decyzji rządu, ludzie zaczęli tłumnie gromadzić się na cmentarzach, by zdążyć przed zamknięciem.

Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości