Od 1 stycznia 2021 roku funkcję dyrektorki Muzeum Warszawy objęła Karolina Ziębińska-Lewandowska – historyczka sztuki, kuratorka, współzałożycielka Fundacji Archeologii Fotografii. Zastąpiła Ewę Nekandę-Trepkę, która była szefową placówki przez osiem lat.
Jak przekazało Muzeum Warszawy, kandydatura i koncepcja programowa placówki Karoliny Ziębińskiej-Lewandowskiej uzyskała najwyższą notę komisji konkursowej. - Dzięki prowadzonej od kilku lat dynamicznej modernizacji, muzeum jest coraz bardziej obecne w świadomości warszawiaków i odwiedzających Warszawę. Chciałabym, aby Muzeum Warszawy było przede wszystkim miejscem żywym, ośrodkiem debat i wypracowywania nowych idei. By razem z nami tworzyli je mieszkańcy stolicy – powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Karolina Ziębińska-Lewandowska.
Reagowanie na współczesne problemy miasta
Koncepcja nowej dyrektorki "zakłada reagowanie na współczesne problemy miasta, partycypację i otwartość, a także stworzenie Centrum Fotografii prezentującego bogate zbiory fotograficzne muzeum".
"W przedstawionej koncepcji muzeum jest miejscem, w którym mieszkańcy i mieszkanki stolicy będą mogli czerpać wiedzę o swojej tożsamości. Ekspozycja pokazująca burzliwą i wielowątkową historię miasta stanie się punktem wyjścia do rozmowy o dzisiejszej Warszawie. Istotnym punktem programu jest wspieranie warszawskich artystów, których interwencje twórcze pobudzą debatę nad przyszłością miasta" – czytamy w komunikacie. Podkreślono również, że istotnym elementem będzie kontynuowanie i zacieśnianie współpracy z lokalnymi instytucjami kultury oraz rozszerzanie jej, również na arenie międzynarodowej.
Historyczka, kuratorka, redaktorka
Karolina Ziębińska-Lewandowska jest doktorem historii sztuki i doświadczoną, wielokrotnie nagradzaną kuratorką. Ma w swoim dorobku wiele wystaw, m.in. retrospektywy Dory Maar (2019) i Dawida Goldblatta (2017), czy "Dokumentalistki – polskie fotografki XX wieku" (2008). Przez lata była związana z Narodową Galerią Sztuki Współczesnej Zachęta.
Jest współzałożycielką Fundacji Archeologia Fotografii, zajmującej się ochroną i udostępnianiem archiwów po czołowych polskich fotografach. W ramach działań Archeologii Fotografii zainicjowała program "Żywe archiwa". Była również koordynatorką projektu "Fotorejestr", a także redaktorką publikacji takich jak: "Kronikarki. Zofia Chomętowska, Maria Chrząszczowa". Od marca 2014 była kuratorką w dziale fotografii w paryskim Muzeum Narodowym Sztuki Nowoczesnej Centre Pompidou w Paryżu.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24