Arcybiskup Głódź może stracić tytuł honorowego obywatela Warszawy. Z inicjatywy PO

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Abp Głódź ukarany przez Watykan. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej
Abp Głódź ukarany przez Watykan. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej
TVN 24
TVN 24Abp Głódź ukarany przez Watykan. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

Kierownictwo Platformy Obywatelskiej w Warszawie chce, aby Rada Warszawy pozbawiła byłego metropolitę gdańskiego tytułu honorowego obywatela. To pokłosie ukarania duchownego przez papieża Franciszka w związku z tuszowaniem przypadków molestowania seksualnego nieletnich w Kościele.

Marcin Kierwiński, przewodniczący warszawskich struktur Platformy Obywatelskiej poinformował, że złożył wniosek na ręce członków klubu radnych Koalicji Obywatelskiej o odebranie arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi tytułu honorowego obywatela Warszawy. O swojej decyzji poinformował na Twitterze. "Honorowy Obywatel Warszawy to tytuł przyznawany szanowanym osobom o wyjątkowych zasługach. Abp Głódź nie powinien dłużej występować w tym gronie" – napisał Kierwiński.

W styczniu ubiegłego roku grupa radnych KO chciała zmian w procedurze nadawania tytułu honorowego obywatelstwa. Chodziło o wprowadzenie do uchwały zapisu, który pozwalałby na odbieranie tego wyróżnienia. Jako przykłady osób, którym tytuł się nie należy, wymienili właśnie arcybiskupa Głódzia, a także arcybiskupa Henryka Hosera. W trakcie sesji wniosek został jednak odrzucony głosami zarówno radnych PiS, jak i Koalicji Obywatelskiej. Za jego przyjęciem było 10 radnych, 28 było przeciwnych, a 18 wstrzymało się od głosu.

Tytuł honorowego obywatela Warszawy arcybiskup Sławoj Leszek Głódź otrzymał decyzją radnych 16 czerwca 2005 roku.

Głódź ukarany przez papieża Franciszka

Jak podała w poniedziałek Nuncjatura Apostolska, Stolica Apostolska zdecydowała się ukarać dwóch polskich biskupów po otrzymaniu formalnych zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości. Na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i z własnej inicjatywy papieża Franciszka, przeprowadzono postępowania dotyczące sygnalizowanych zaniedbań emerytowanego metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i byłego ordynariusza kaliskiego biskupa Edwarda Janiaka w sprawach molestowania seksualnego, którego dopuszczali się niektórzy duchowni wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem przez nich archidiecezjami. Otrzymali oni nakaz zamieszkania poza archidiecezjami gdańską - w przypadku arcybiskupa Głódzia, i diecezją kaliską - w przypadku biskupa Janiaka. Obaj otrzymali też zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie - odpowiednio - archidiecezji gdańskiej i diecezji kaliskiej.

Dodatkowo Watykan nakazał im dokonać wpłat z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości