260 niepełnosprawnych pracowników w ratuszu. Powinno być dwa razy więcej

W 2019 roku ratusz zatrudniał 260 osób niepełnosprawnych
W 2019 roku ratusz zatrudniał 260 osób niepełnosprawnych
Źródło: Shutterstock
W stołecznym ratuszu pracowało w ubiegłym roku 260 osób z niepełnosprawnością. Stanowiło to 2,9 procent wszystkich zatrudnionych w urzędzie miasta. Zgodnie z ustawowym poziomem zatrudnienia, powinno być ich jednak więcej.

O szczegółowe informacje w tej sprawie poprosili w interpelacji radni Tomasz Herbich i Michał Szpądrowski z Prawa i Sprawiedliwości. Z odpowiedzi udzielonej przez ratusz wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie przekroczył trzech procent.

W ciągu roku rządów Rafała Trzaskowskiego przybyło we wszystkich urzędach miejskich dziewięciu pracowników z niepełnosprawnością. W grudniu 2018 r. pracowało ich łącznie 251, a pod koniec listopada ubiegłego roku - 260, co stanowiło odpowiednio 2,8243 proc. i 2,8733 procent ogółu zatrudnionych.

Staże w biurach urzędu

W odpowiedzi na interpelację podkreślono, że "realizowane i planowane działania (dotyczące wzrostu zatrudnienia niepełnosprawnych - red.) wpisują się w program Prezydenta miasta stołecznego Warszawy, a tym samym podnoszą atrakcyjność Urzędu (...), jako pracodawcy przyjaznego dla osób z niepełnosprawnością".

Wskazano, że stołeczny ratusz we współpracy z warszawskim urzędem pracy organizuje staże dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. "W ubiegłorocznej ofercie znalazło się 28 potencjalnych miejsc stażowych w biurach. Ostatecznie udało się zrekrutować i przyjąć na staż 16 stażystów" - czytamy w odpowiedzi ratusza.

Sześć milionów wpłaty

Ustawowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi jednak sześć procent. Określone kryterium to przeciętny miesięczny procent udziału tych osób w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. 

Jeśli pracodawca nie osiąga wymaganego poziomu zatrudnienia, jego obowiązkiem jest dokonanie wpłat na rzecz PFRON.

Jak przekazała nam Marta Plasota z wydziału prasowego ratusza, w ubiegłym roku miasto na konto państwowego funduszu wpłaciło 6 475 403 złotych.

W maju relacjonowaliśmy przebieg protestu osób niepełnosprawnych przed Pałacem Prezydenckim:

Protest w centrum. "O godne życie osób z niepełnosprawnościami"

"Od wielu tygodni zapowiadaliśmy protest"
Źródło: TVN24
"Od wielu tygodni zapowiadaliśmy protest"
"Od wielu tygodni zapowiadaliśmy protest"
Teraz oglądasz
"Dzisiaj premier ma niebywałą okazję, żeby przyjść do nas"
"Dzisiaj premier ma niebywałą okazję, żeby przyjść do nas"
Teraz oglądasz
Protest niepełnosprawnych w centrum
Protest niepełnosprawnych w centrum
Teraz oglądasz
"Panu na pewno trudno nas zrozumieć"
"Panu na pewno trudno nas zrozumieć"
Teraz oglądasz
Czytaj także: