Miesiąc z fotoradarami na moście Poniatowskiego. Zarejestrowały już ponad 12 tysięcy zdarzeń

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Fotoradary na moście Poniatowskiego gotowe do działania
Fotoradary na moście Poniatowskiego gotowe do działaniaTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plFotoradary na moście Poniatowskiego gotowe do działania

Drogowcy podsumowali pierwszy miesiąc działania fotoradarów na moście Poniatowskiego. Dotychczas urządzenia zarejestrowały ponad 12 tysięcy naruszeń przepisów. Są kierowcy, których pojazdy zostały uchwycone już kilkukrotnie.

Fotoradary na moście Poniatowskiego działają od połowy września. Najpierw uruchomiono trzy urządzenia, potem dwa kolejne, pod koniec miesiąca w tryb rejestracji przeszedł szósty fotoradar.

- Od momentu uruchomienia fotoradary zarejestrowały ponad 12,6 tysiąca przypadków przekroczenia przez kierujących dozwolonej prędkości - poinformowała Monika Niżniak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - 75 procent zarejestrowanych naruszeń dotyczy przekroczenia w najniższym progu, a więc pomiędzy 11 a 20 kilometrów na godzinę więcej niż obowiązujące na tym odcinku drogi ograniczenie prędkości - tłumaczyła rzeczniczka GITD.

Dodała, że zaledwie 0,7 procenta to przypadki, gdy kierowcy przekraczali prędkość o ponad 50 km/h niż dozwolona w obszarze zabudowanym. - W przypadku pozytywnej weryfikacji tych naruszeń, kierujący stracą uprawnienia - zaznaczyła.

- Urządzenia zarejestrowały również 490 przypadków wielokrotnego przekraczania dozwolonej prędkości tym samym pojazdem. W większości przypadków chodzi o zarejestrowanie co najmniej dwóch naruszeń popełnionych tym samym pojazdem - wyjaśniła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Lokalizacja fotoradarów na moście PoniatowskiegoZDM

Dwa fotoradary mają zniknąć do końca 2023 roku

Gdy wiosną ruszył montaż fotoradarów na zabytkowej przeprawie, rozgorzał spór o ich lokalizację i wygląd. Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków prof. Jakub Lewicki najpierw wydał zgodę na ich postawienie. Później wnioskował o zmiany, tłumacząc, że nie znał ich dokładnego położenia. Podkreślił, że "nie decydował o precyzyjnej lokalizacji fotoradarów, a do zatwierdzenia przedstawiono jedynie niedokładną orientacyjną mapę umiejscowienia radarów".

W czerwcu przeprowadził kontrolę na moście Poniatowskiego. Jak ocenił, przeprawa wraz z zachowanymi wiaduktami są "w niewłaściwym stanie technicznym", dlatego zalecane są kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie. Dodatkowo konserwator wskazał, że należy usunąć dwa fotoradary umieszczone przy kamiennych ławach do 1 grudnia 2023 roku.

Przekazał też, że nie widzi przeszkód w użytkowaniu fotoradarów. Wówczas Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (to jednostka GITD) przejęło urządzenia i włączyło do ogólnopolskiej sieci fotoradarowej. GITD nadzoruje fotoradary od 2016 roku, kiedy to strażom miejskim i gminnym odebrano uprawnienia do prowadzenia takiej kontroli.

Za kupno oraz instalację fotoradarów zapłacił jednak stołeczny ratusz. Według jego danych, w latach 2015-19 na moście Poniatowskiego doszło do 26 wypadków drogowych, z czego w 16 przypadkach główną przyczyną była nadmierna prędkość. Zginęły w nich trzy osoby.

FotoradarPAP/Maciej Zieliński

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Pozostałe wiadomości