Dzień Dziecka w Warszawie. Spektakle, parada miniparowozów, gry terenowe i muzealne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Atrakcję w MSN UM Warszawa

Teatr ruchomych figur w Łazienkach Królewskich, "ptasie safari" w Wilanowie czy parada miniaturowych parowozów w Stacji Muzeum. Stołeczne instytucje kultury przygotowały bogaty program wydarzeń dla najmłodszych.

W tym roku Muzeum Łazienki Królewskie organizują nie tylko Dzień Dziecka, ale Dni Dziecka.

- Przygotowaliśmy szereg aktywności i bezpłatnych wydarzeń dla najmłodszych gości naszych ogrodów. Główną atrakcją dla całej rodziny będzie gra terenowa "Wytrop drzewa", w którą będzie można zagrać w łazienkowskich ogrodach od 1 do 4 czerwca - przekazała rzeczniczka prasowa placówki Agata Zawora. - Wystawimy także teatr ruchomych figur. W Dzień Dziecka na nowym placu zabaw od ulicy Parkowej odbędzie się otwarcie dziecięcej wystawy plenerowej. Prace plastyczne powstały w przestrzeni działań twórczych "Maluję" w Starej Kordegardzie. Będzie ona otwarta od 1 do 4 czerwca. Z kolei w drugi dzień czerwca w amfiteatrze łazienkowskiego placu zabaw Teatr Malabar Hotel zaprezentuje dzieciom pokaz teatru mechanicznego. W teatrze ruchomych figur dzieci obejrzą spektakl "Metamorfozy" z muzyką, przedstawiający mit o Dedalu i Ikarze - wyliczyła Zawora.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum Łazienki Królewskie będzie wieczór opowieści "W krainie pierzastego węża", który poprowadzą bajarze z grupy Karawana Opowieści w ogrodzie przy Podchorążówce. - Tym razem Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza słuchaczy do Meksyku - kraju kolorów, pieśni i tańców. Z kolei naszych najmłodszych gości zapraszamy także na spacery przyrodnicze. Na pierwszym spacerze "Skrzydlaci przyjaciele", który odbędzie się 1 czerwca, przewodnik opowie dzieciom, jak odróżnić kaczkę od kaczorka oraz wyjaśni, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które pozostają w Polsce na zimę - wyjaśniła Agata Zawora.

"Ptasie safari" w Wilanowie

1 czerwca w godz. 10–17 Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na "Ptasie safari".

- Wyruszymy spod Pompowni przy Jeziorze Wilanowskim i dotrzemy do najbardziej tajemniczej części parku. Tam będziemy obserwować liczne gatunki ptaków, które mieszkają w wilanowskich ogrodach, parku i Rezerwacie Przyrody Morysin. Na dzieci będą oczekiwać edukatorzy z ptasimi warsztatami oraz historycznymi grami i zabawami. Zorganizowaliśmy także warsztaty rysunku piór i jaj oraz ptasich maskotek. Młodzi artyści spróbują sił na warsztatach z tworzenia ptasich maskotek - przekazała kierowniczka działu komunikacji muzeum Elżbieta Grygiel. Podkreśliła, że na ponad stu ptasich mieszkańców można obserwować bezinwazyjnie w ich naturalnym środowisku. - Zapraszamy do Wilanowa na historyczne gry na świeżym powietrzu - bule, serso czy tryktraka - dodała.

Spektakle na Zamku Królewskim

Z kolei na 3 i 4 czerwca Zamek Królewski w Warszawie przygotował pokonkursową ekspozycję prac nadesłanych na konkurs plastyczny "Zamek w dziecięcej wyobraźni. Tu mówi Matejko". - Laureatów konkursu poznamy w trakcie gali 2 czerwca, do obejrzenia wszystkich prac zapraszamy w pierwszy weekend czerwca do Nowej Izby Poselskiej - poinformowała Paulina Szwed-Piestrzeniewicz, rzeczniczka prasowa Zamku Królewskiego. - 4 czerwca zapraszamy najmłodszych na orientalną podróż. Nowy cykl "Złoty ptak, czyli baśnie perskie" to kameralne spektakle oparte na motywach baśni perskich z udziałem aktorów Teatru Lalka, Anety Jucejko-Pałęckiej i Wojciecha Pałęckiego. Spektaklom towarzyszy muzyka autorstwa Grzegorza Turnaua wykonywana na żywo przez Anielę Blachurę i Kajetana Pałęckiego" - dodała.

Parada miniparowozów

Liczne atrakcje związane z historią kolejnictwa przygotowała Stacja Muzeum.

- Pierwszą z nich będzie parada miniaturowych parowozów w skali 1:10 na muzealnym peronie. Zagwiżdżą i puszczą parę modele: Ok1-359, TKt48-148, Ol49-7, Pt47-65, Ty45-379 i Ty51-221. Zaprezentujemy makietę kolejowa w skali 1:35, zbudowaną w całości z klocków Cobi. Na makiecie znajdą się modele taboru kolejowego, m.in. model polskiej lokomotywy parowej Ty2-911 - zapowiedział Mikołaj Królikowski ze Stacji Muzeum. - Dla zwiedzających przygotowaliśmy również wystawę makiet i dioram kolejowych, gdzie swoje prace zaprezentują uczestnicy giełdy modeli kolejowych. Najmłodsi będą mogli spędzić czas w strefie zabaw, w której znajdzie się gra wielkoformatowa, klocki i kolejowe puzzle. Będą też mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych z naszymi animatorami - dodał. Stacja Muzeum zaprasza dzieci na 3 czerwca.

Spotkanie z wystawą "Kolej na Pragę"

Muzeum Warszawy z okazji Dnia Dziecka zaprasza do kilku swoich oddziałów. 1 czerwca warto odwiedzić Izbę Pamięci (ul. Wolska 168), gdzie o godzinie 16.30 odbędzie się spotkanie z niepowtarzalnymi animacjami Maxa Fleischera. Studio tego urodzonego w Krakowie artysty jako jedyne mogło konkurować w latach trzydziestych z wytwórnią Walta Disneya. Dwie największe gwiazdy studia Fleischera to Popeye i Superman.

W sobotę 3 czerwca w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta) odbędą się specjalne oprowadzania z nastoletnimi uczestnikami kursu "Sztuka opowiadania", warsztaty rodzinne na wystawie "Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949" oraz gra muzealna. Tego samego dnia Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza dzieci i młodzież na spotkanie z wystawą "Kolej na Pragę" – w programie warsztaty, oprowadzanie i minispektakl.

Atrakcje w Domku Herbacianym

Muzeum Sztuki Nowoczesnej ugości najmłodszych w Parku Rzeźby na Bródnie, a centrum wydarzeń będzie Domek Herbaciany. Animacje dla dzieci poprowadzą edukatorki MSN - Ola Górecka i Gaba Żylińska. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaczęło obchody Dnia Dziecka już w miniony weekend – piknikiem i specjalnym koncertem. W najbliższy weekend na najmłodszych będzie czekać miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" – przestrzeń, w której dzieci i ich opiekunowie czują się bardzo dobrze.

"Piotruś Pan" w Teatrze Dramatycznym UM Warszawa

W teatrach "Piotruś Pan" i "Dzieci z Bullerbyn"

W Teatrze Lalek Guliwer świętowanie Dnia Dziecka odbędzie się w towarzystwie Koziołka Matołka. Każdy spektakl zostanie poprzedzony specjalną etiudą, która powstała właśnie na tę okazję.

Teatr Baj planuje wyjątkowe świętowanie 3 i 4 czerwca. W programie spektakl "Maleńkie Królestwo królewny Aurelki" połączone ze specjalnym zwiedzaniem teatru. Aktorzy oprowadzą po zakamarkach teatralnego królestwa, odkrywając tajemnice sceny i kulisy powstawania przedstawień.

W niedzielne przedpołudnie (godz. 11.00) w Centrum Praskim Koneser odbędzie się wydarzenie zatytułowane "Kto rozśmieszy pechowego nosorożca?" - fragment książki Leszka Kołakowskiego przeczyta Aneta Płuszka, aktorka Teatru Baj. Wstęp jest bezpłatny.

Wiele atrakcji na Dzień Dziecka ma także Teatr Lalka – 1 czerwca m.in. spektakl "Dzieci z Bullerbyn", zwiedzanie kulis teatru i warsztaty "Stwórz swoją lalkę".

Dzień Dziecka świętuje też Teatr Dramatyczny. Na Scenę Główną wraca "Piotruś Pan" – spektakl dla małych i dużych. Podczas czerwcowych pokazów (1, 3 i 4.06) na publiczność czekać będzie słodki poczęstunek, pirackie tatuaże i zdjęcia z bohaterami spektaklu.

W Teatrze Roma 3 czerwca odbędzie się prapremiera musicalu "Dzielny Głębinek", przeznaczonego dla najmłodszej publiczności (od 3 roku życia). To interaktywna bajka muzyczna, angażująca publiczność w akcję sceniczną, oferująca przepiękną muzykę i wpadające w ucho, niezapomniane przeboje.

CZYTAJ TEŻ: Wielkie jajo na placu Pięciu Rogów

Rzeźba wydaje odgłosy wykluwającego się pisklaka
Rzeźba wydaje odgłosy wykluwającego się pisklakaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Studio Romantic/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl