Dzień Dziecka w Warszawie. Spektakle, parada miniparowozów, gry terenowe i muzealne

Aktualizacja:
Autor:
dg/kz/b
Źródło:
PAP
UM Warszawa Atrakcję w MSN

Teatr ruchomych figur w Łazienkach Królewskich, "ptasie safari" w Wilanowie czy parada miniaturowych parowozów w Stacji Muzeum. Stołeczne instytucje kultury przygotowały bogaty program wydarzeń dla najmłodszych.

W tym roku Muzeum Łazienki Królewskie organizują nie tylko Dzień Dziecka, ale Dni Dziecka.

- Przygotowaliśmy szereg aktywności i bezpłatnych wydarzeń dla najmłodszych gości naszych ogrodów. Główną atrakcją dla całej rodziny będzie gra terenowa "Wytrop drzewa", w którą będzie można zagrać w łazienkowskich ogrodach od 1 do 4 czerwca - przekazała rzeczniczka prasowa placówki Agata Zawora. - Wystawimy także teatr ruchomych figur. W Dzień Dziecka na nowym placu zabaw od ulicy Parkowej odbędzie się otwarcie dziecięcej wystawy plenerowej. Prace plastyczne powstały w przestrzeni działań twórczych "Maluję" w Starej Kordegardzie. Będzie ona otwarta od 1 do 4 czerwca. Z kolei w drugi dzień czerwca w amfiteatrze łazienkowskiego placu zabaw Teatr Malabar Hotel zaprezentuje dzieciom pokaz teatru mechanicznego. W teatrze ruchomych figur dzieci obejrzą spektakl "Metamorfozy" z muzyką, przedstawiający mit o Dedalu i Ikarze - wyliczyła Zawora.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum Łazienki Królewskie będzie wieczór opowieści "W krainie pierzastego węża", który poprowadzą bajarze z grupy Karawana Opowieści w ogrodzie przy Podchorążówce. - Tym razem Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza słuchaczy do Meksyku - kraju kolorów, pieśni i tańców. Z kolei naszych najmłodszych gości zapraszamy także na spacery przyrodnicze. Na pierwszym spacerze "Skrzydlaci przyjaciele", który odbędzie się 1 czerwca, przewodnik opowie dzieciom, jak odróżnić kaczkę od kaczorka oraz wyjaśni, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które pozostają w Polsce na zimę - wyjaśniła Agata Zawora.

"Ptasie safari" w Wilanowie

1 czerwca w godz. 10–17 Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na "Ptasie safari".

- Wyruszymy spod Pompowni przy Jeziorze Wilanowskim i dotrzemy do najbardziej tajemniczej części parku. Tam będziemy obserwować liczne gatunki ptaków, które mieszkają w wilanowskich ogrodach, parku i Rezerwacie Przyrody Morysin. Na dzieci będą oczekiwać edukatorzy z ptasimi warsztatami oraz historycznymi grami i zabawami. Zorganizowaliśmy także warsztaty rysunku piór i jaj oraz ptasich maskotek. Młodzi artyści spróbują sił na warsztatach z tworzenia ptasich maskotek - przekazała kierowniczka działu komunikacji muzeum Elżbieta Grygiel. Podkreśliła, że na ponad stu ptasich mieszkańców można obserwować bezinwazyjnie w ich naturalnym środowisku. - Zapraszamy do Wilanowa na historyczne gry na świeżym powietrzu - bule, serso czy tryktraka - dodała.

Spektakle na Zamku Królewskim

Z kolei na 3 i 4 czerwca Zamek Królewski w Warszawie przygotował pokonkursową ekspozycję prac nadesłanych na konkurs plastyczny "Zamek w dziecięcej wyobraźni. Tu mówi Matejko". - Laureatów konkursu poznamy w trakcie gali 2 czerwca, do obejrzenia wszystkich prac zapraszamy w pierwszy weekend czerwca do Nowej Izby Poselskiej - poinformowała Paulina Szwed-Piestrzeniewicz, rzeczniczka prasowa Zamku Królewskiego. - 4 czerwca zapraszamy najmłodszych na orientalną podróż. Nowy cykl "Złoty ptak, czyli baśnie perskie" to kameralne spektakle oparte na motywach baśni perskich z udziałem aktorów Teatru Lalka, Anety Jucejko-Pałęckiej i Wojciecha Pałęckiego. Spektaklom towarzyszy muzyka autorstwa Grzegorza Turnaua wykonywana na żywo przez Anielę Blachurę i Kajetana Pałęckiego" - dodała.

Parada miniparowozów

Liczne atrakcje związane z historią kolejnictwa przygotowała Stacja Muzeum.

- Pierwszą z nich będzie parada miniaturowych parowozów w skali 1:10 na muzealnym peronie. Zagwiżdżą i puszczą parę modele: Ok1-359, TKt48-148, Ol49-7, Pt47-65, Ty45-379 i Ty51-221. Zaprezentujemy makietę kolejowa w skali 1:35, zbudowaną w całości z klocków Cobi. Na makiecie znajdą się modele taboru kolejowego, m.in. model polskiej lokomotywy parowej Ty2-911 - zapowiedział Mikołaj Królikowski ze Stacji Muzeum. - Dla zwiedzających przygotowaliśmy również wystawę makiet i dioram kolejowych, gdzie swoje prace zaprezentują uczestnicy giełdy modeli kolejowych. Najmłodsi będą mogli spędzić czas w strefie zabaw, w której znajdzie się gra wielkoformatowa, klocki i kolejowe puzzle. Będą też mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych z naszymi animatorami - dodał. Stacja Muzeum zaprasza dzieci na 3 czerwca.

Spotkanie z wystawą "Kolej na Pragę"

Muzeum Warszawy z okazji Dnia Dziecka zaprasza do kilku swoich oddziałów. 1 czerwca warto odwiedzić Izbę Pamięci (ul. Wolska 168), gdzie o godzinie 16.30 odbędzie się spotkanie z niepowtarzalnymi animacjami Maxa Fleischera. Studio tego urodzonego w Krakowie artysty jako jedyne mogło konkurować w latach trzydziestych z wytwórnią Walta Disneya. Dwie największe gwiazdy studia Fleischera to Popeye i Superman.

W sobotę 3 czerwca w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta) odbędą się specjalne oprowadzania z nastoletnimi uczestnikami kursu "Sztuka opowiadania", warsztaty rodzinne na wystawie "Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949" oraz gra muzealna. Tego samego dnia Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza dzieci i młodzież na spotkanie z wystawą "Kolej na Pragę" – w programie warsztaty, oprowadzanie i minispektakl.

Atrakcje w Domku Herbacianym

Muzeum Sztuki Nowoczesnej ugości najmłodszych w Parku Rzeźby na Bródnie, a centrum wydarzeń będzie Domek Herbaciany. Animacje dla dzieci poprowadzą edukatorki MSN - Ola Górecka i Gaba Żylińska. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaczęło obchody Dnia Dziecka już w miniony weekend – piknikiem i specjalnym koncertem. W najbliższy weekend na najmłodszych będzie czekać miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" – przestrzeń, w której dzieci i ich opiekunowie czują się bardzo dobrze.

"Piotruś Pan" w Teatrze Dramatycznym UM Warszawa

W teatrach "Piotruś Pan" i "Dzieci z Bullerbyn"

W Teatrze Lalek Guliwer świętowanie Dnia Dziecka odbędzie się w towarzystwie Koziołka Matołka. Każdy spektakl zostanie poprzedzony specjalną etiudą, która powstała właśnie na tę okazję.

Teatr Baj planuje wyjątkowe świętowanie 3 i 4 czerwca. W programie spektakl "Maleńkie Królestwo królewny Aurelki" połączone ze specjalnym zwiedzaniem teatru. Aktorzy oprowadzą po zakamarkach teatralnego królestwa, odkrywając tajemnice sceny i kulisy powstawania przedstawień.

W niedzielne przedpołudnie (godz. 11.00) w Centrum Praskim Koneser odbędzie się wydarzenie zatytułowane "Kto rozśmieszy pechowego nosorożca?" - fragment książki Leszka Kołakowskiego przeczyta Aneta Płuszka, aktorka Teatru Baj. Wstęp jest bezpłatny.

Wiele atrakcji na Dzień Dziecka ma także Teatr Lalka – 1 czerwca m.in. spektakl "Dzieci z Bullerbyn", zwiedzanie kulis teatru i warsztaty "Stwórz swoją lalkę".

Dzień Dziecka świętuje też Teatr Dramatyczny. Na Scenę Główną wraca "Piotruś Pan" – spektakl dla małych i dużych. Podczas czerwcowych pokazów (1, 3 i 4.06) na publiczność czekać będzie słodki poczęstunek, pirackie tatuaże i zdjęcia z bohaterami spektaklu.

W Teatrze Roma 3 czerwca odbędzie się prapremiera musicalu "Dzielny Głębinek", przeznaczonego dla najmłodszej publiczności (od 3 roku życia). To interaktywna bajka muzyczna, angażująca publiczność w akcję sceniczną, oferująca przepiękną muzykę i wpadające w ucho, niezapomniane przeboje.

CZYTAJ TEŻ: Wielkie jajo na placu Pięciu Rogów

Rzeźba wydaje odgłosy wykluwającego się pisklaka
Rzeźba wydaje odgłosy wykluwającego się pisklakaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:dg/kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Studio Romantic/Shutterstock

Pozostałe wiadomości