Antyterroryści ćwiczyli w metrze. Śmigłowiec lądował na ulicy. Rozstawiono szpital polowy

Źródło:
PAP
Antyterroryści ćwiczą na Bielanach
Antyterroryści ćwiczą na Bielanach Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Antyterroryści ćwiczą na Bielanach Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek wieczorem pięć stacji pierwszej linii metra zostało zamkniętych. Pociągi drugiej linii nie zatrzymywały się na stacji Stadion Narodowy. Powodem były policyjne ćwiczenia antyterrorystyczne, realizowane we współpracy z FBI.

"Ćwiczenia na linii M1 się rozpoczęły. Wyłączone z ruchu zostały stacje Marymont, Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew, Młociny" - poinformował chwilę przed godziną 19 Zarząd Transportu Miejskiego. Pociągi kursują wyłącznie na odcinku Kabaty - Plac Wilsona. Na trasie Plac Wilsona - Metro Młociny kursuje autobusowa linia zastępcza ZA METRO. - Nie do wszystkich dotarła informacja o utrudnieniach. Wielu pasażerów zjawia się na zamkniętych stacjach metra i odchodzą zdezorientowani - relacjonował wówczas Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Wybuchy, śmigłowiec, karetki, szpital polowy

Pół godziny później zaczęła się "akcja". - Skrzyżowanie alei Zjednoczenia i ulicy Kasprowicza zostało zamknięte. Na miejscu widzę mnóstwo straży pożarnej oraz policji. Na środku jezdni lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z metra dobiegły dźwięki wybuchów, ze stacji unosi się dym. Pozoranci wcielający się w osoby ranne wyczołgują się na zewnątrz, pomagają im ratownicy medyczni - opisywał przed 20 Zieliński.

Na miejscu pracują dwie grupy specjalistyczne Państwowej Straży Pożarnej: ratownictwa chemicznego oraz ratownictwa medycznego "Medyk".

- Grupa ratownictwa chemicznego ustawiła kabiny do dekontaminacji, czyli odkażania poszkodowanych. W tym miejscu "poszkodowani" są oczyszczani z substancji chemicznych i przekazywani dalej w ręce ratowników. Grupa medyczna rozstawiła szpital polowy, składający się z trzech namiotów. Tutaj odbywa się triaż pozorantów, czyli wstępna segregacja medyczna. I dopiero stąd trafiają do karetek, a nimi do szpitali - relacjonował przed 21 reporter tvnwarszawa.pl.

Nasz reporter widział także antyterrorystów. - To co najmniej kilkunastu operatorów z wydziału realizacji stołecznej policji, którzy ruszyli w stronę stacji metra, gdzie co jakiś czas rozlegają się odgłosy strzałów. Idą tam także strażacy ubrani w ubrania gazoszczelne, co może świadczyć o tym, że pozorowano rozpylenie niebezpiecznej substancji chemicznej - opowiadał Tomasz Zieliński.

I dodał, że policjanci wygrodzili teren w promieniu około 300 metrów wokół stacji Stare Bielany. Komenda Stołeczna Policji apelowała o omijanie zarówno samej stacji metra Stare Bielany, jak i jej okolic oraz wykonywanie poleceń funkcjonariuszy. - Skala ćwiczeń jest bardzo duża, tak szeroko zakrojonej akcji nie widziałem nigdy wcześniej - przyznał nasz reporter.

Ćwiczenia pod kryptonimem "Wolf-Ram-23"

Organizatorem ćwiczeń pod kryptonimem "Wolf-Ram-23" była Komenda Główna Policji wraz z Wydziałem ds. Zwalczania Broni Masowego Rażenia FBI.

- Głównym celem ćwiczeń jest reagowanie policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym. Ćwiczenia potrwają do środy, 19 kwietnia, a poszczególne epizody swoim zasięgiem obejmą obszar innych województw - zapowiadał wcześniej rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Miasto poinformowało, że wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek, do godziny 4 rano należy się spodziewać utrudnień komunikacyjnych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało też esemes z ostrzeżeniem.

Ćwiczenia były przeprowadzone w dwóch epizodach: na stacji M1 Stare Bielany oraz na stacji M2 Stadion Narodowy. W tym czasie całkowicie wyłączony z ruchu został odcinek linii M1, między Placem Wilsona a Młocinami. Zamknięte zostało skrzyżowanie ulicy Kasprowicza i alei Zjednoczenia. Stacja Stadion Narodowy na linii M2 była wyłączona z ruchu pasażerskiego – pociągi kursujące między Bródnem a Bemowem przejeżdżały przez nią bez zatrzymania.

Scenariusz: wybuchy na stacjach metra

Jak tłumaczył podczas briefingu prasowego Mariusz Ciarka, pomysł ćwiczeń zrodził się podczas wizyty komendanta głównego policji generała Jarosława Szymczyka w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się z m.in. szefem FBI. - Zaproponował, aby takie ćwiczenia odbyły się na terenie Polski. Są to prawdopodobnie pierwsze w Europie ćwiczenia, gdzie sprawdzana jest reakcja służb na wypadek zagrożenia o charakterze masowym - mówił Ciarka. Zaznaczył, że służby nie wiedziały, jakiego rodzaju jest to zagrożenie. Podkreślił, że przygotowania odbywały się przez wiele miesięcy, ale utrzymywano je w największej tajemnicy.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na stacji metra Stare Bielany doszło do niekontrolowanego wybuchu. Służby docierają na miejsce, w tym samym czasie do policji spływają informacje od innych służb, takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Straż Graniczna, że może to być zamach terrorystyczny.

- W tym czasie, kiedy na miejsce są kierowane służby ratownicze, łącznie z pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną i policją, kiedy dochodzi do ewakuacji mieszkańców, osób korzystających z metra, kiedy orientujemy się w sytuacji, otrzymujemy informację, że na kolejnej stacji metra, konkretnie Stadion Narodowy, dochodzi do poważnego zdarzenia, prawdopodobnie może być to wybuch bomby lub innego ładunku. Są osoby ranne, mogą być osoby zabite. Teraz musimy tak pokierować tymi działaniami, aby rozdzielić te siły - opisywał Mariusz Ciarka.

Kiedy sytuacja jest już opanowana na miejsce wchodzi grupa operacyjno-śledcza z prokuratorem i rozpoczynają się czynności śledcze.

Jak zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami Christopher A. Brest, szef biura FBI w Polsce, FBI wystąpiło tu w roli obserwatora tego, jak polskie służby radzą sobie ze zdarzeniami tego typu. Zaznaczył, że ćwiczenia są po to, aby dzielić się wiedzą, radzić, wymieniać informacjami, jak należy postępować w sytuacji wystąpienia groźnych i nieoczekiwanych zdarzeń.

Podkreślił, że skala organizowanych ćwiczeń jest bardzo duża. Zaangażowane w nie wiele podmiotów. - To masowe ćwiczenia, bardzo ambitne po stronie polskiej. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że jesteśmy ich częścią - podkreślił

Zastępcza linia autobusowa i inne zmiany

Na Żoliborzu i Bielanach uruchomiono autobusową linię zastępczą ZA METRO na trasie Metro Młociny, Kasprowicza, al. Reymonta, Żeromskiego, Marymoncka, Słowackiego, pl. Wilsona (dla wysiadających). W kierunku Młocin autobusy zabierały pasażerów z przystanku pl. Wilsona, na ulicy Słowackiego. Ponadto zostaną uruchomiono dodatkowe, wariantowe kursy tramwajów linii 2 na trasie: Winnica, Światowida, Trakt Nadwiślański, Most Marii Skłodowskiej-Curie, Marymoncka, Słowackiego, pl. Wilsona.

Autorka/Autor:kz,dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W czwartek, 30 maja, w różnych częściach stolicy odbędą się procesje w związku ze świętem Bożego Ciała. W niedzielę, 2 czerwca, z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy z kolei pielgrzymka. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o utrudnieniach.

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani na stację paliw w Woli Koryckiej Dolnej niedaleko Garwolina, przy drodze ekspresowej S17. Okazało się, że ich pomocy potrzebowała 16-latka, której rodzice w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności zostawili ją samą na stacji - przekazała tamtejsza policja.

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z Radomia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Podejrzani mieli pomagać w wyrabianiu polskich wiz cudzoziemcom. Wśród zatrzymanych są pracownicy urzędu pracy.

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Źródło:
PAP

Trzy samochody zderzyły się na moście Gdańskim w Warszawie. Jedna osoba została poszkodowana. Jak wynika z ustaleń policji, w organizmie sprawcy wykryto metamfetaminę. Narkotyki znaleziono także w jego aucie. To doktorant jednej z warszawskich uczelni.

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet do pięciu lat więzienia może grozić 38-letniemu mieszkańcowi powiatu ciechanowskiego, który kradł alkohol z jednego z marketów. Mężczyzna został zamknięty w sklepie przez pracowników ochrony podczas kolejnej kradzieży. Jego łupem padło łącznie 46 butelek.

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Źródło:
PAP

Kolejarze informują o ważnych zmianach. Od 9 czerwca pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej będą już dojeżdżać do stacji Warszawa Śródmieście. Wszystko dzięki otwarciu peronów 1-3 na modernizowanym Dworcu Zachodnim.

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Źródło:
PAP

Jest przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budynku nowej małpiarni w stołecznym zoo. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje do 6 czerwca.

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały zatrzymane z związku z nielegalnym składowiskiem odpadów, które służby odkryły w okolicy działek na Paluchu. Mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, a teren wypełniony workami i pojemnikami zabezpiecza policja.

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część efektownych platanów zasadzonych w ubiegłym roku przed gmachem stołecznego ratusza nie przyjęła się. Drzewa zostały już zastąpione nowymi, za darmo, w ramach gwarancji.

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownicy Lotniska Chopina powitali w porcie nietypowego pasażera. Uczestniczyli w transporcie Berniego, samca pandy małej, który podróżował z Fota Wildlife Park niedaleko Corku w Irlandii do zoo we Wrocławiu.

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Źródło:
PAP

Tydzień temu przed blokiem na warszawskich Bielanach przypadkowa osoba znalazła mężczyznę z ranami ciętymi szyi. - 44-latek zaatakował nożem swego kolegę - podała komenda rejonowa, której funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego. Usłyszał on prokuratorski zarzut, za który grozi mu nawet dożywocie.

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK-a wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę zostały otwarte dwa warszawskie baseny na świeżym powietrzu: Inflancka i Park Wodny Moczydło.

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Źródło:
PAP

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy dotyczącej spożywania mięsa. Wierni Kościoła katolickiego przebywający na terenie obu diecezji mogą sobie pozwolić, by tego dnia zjeść karkówkę czy kiełbasę z grilla.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl