Antyterroryści ćwiczyli w metrze. Śmigłowiec lądował na ulicy. Rozstawiono szpital polowy

Źródło:
PAP
Antyterroryści ćwiczą na Bielanach
Antyterroryści ćwiczą na Bielanach Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Antyterroryści ćwiczą na Bielanach Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek wieczorem pięć stacji pierwszej linii metra zostało zamkniętych. Pociągi drugiej linii nie zatrzymywały się na stacji Stadion Narodowy. Powodem były policyjne ćwiczenia antyterrorystyczne, realizowane we współpracy z FBI.

"Ćwiczenia na linii M1 się rozpoczęły. Wyłączone z ruchu zostały stacje Marymont, Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew, Młociny" - poinformował chwilę przed godziną 19 Zarząd Transportu Miejskiego. Pociągi kursują wyłącznie na odcinku Kabaty - Plac Wilsona. Na trasie Plac Wilsona - Metro Młociny kursuje autobusowa linia zastępcza ZA METRO. - Nie do wszystkich dotarła informacja o utrudnieniach. Wielu pasażerów zjawia się na zamkniętych stacjach metra i odchodzą zdezorientowani - relacjonował wówczas Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Wybuchy, śmigłowiec, karetki, szpital polowy

Pół godziny później zaczęła się "akcja". - Skrzyżowanie alei Zjednoczenia i ulicy Kasprowicza zostało zamknięte. Na miejscu widzę mnóstwo straży pożarnej oraz policji. Na środku jezdni lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z metra dobiegły dźwięki wybuchów, ze stacji unosi się dym. Pozoranci wcielający się w osoby ranne wyczołgują się na zewnątrz, pomagają im ratownicy medyczni - opisywał przed 20 Zieliński.

Na miejscu pracują dwie grupy specjalistyczne Państwowej Straży Pożarnej: ratownictwa chemicznego oraz ratownictwa medycznego "Medyk".

- Grupa ratownictwa chemicznego ustawiła kabiny do dekontaminacji, czyli odkażania poszkodowanych. W tym miejscu "poszkodowani" są oczyszczani z substancji chemicznych i przekazywani dalej w ręce ratowników. Grupa medyczna rozstawiła szpital polowy, składający się z trzech namiotów. Tutaj odbywa się triaż pozorantów, czyli wstępna segregacja medyczna. I dopiero stąd trafiają do karetek, a nimi do szpitali - relacjonował przed 21 reporter tvnwarszawa.pl.

Nasz reporter widział także antyterrorystów. - To co najmniej kilkunastu operatorów z wydziału realizacji stołecznej policji, którzy ruszyli w stronę stacji metra, gdzie co jakiś czas rozlegają się odgłosy strzałów. Idą tam także strażacy ubrani w ubrania gazoszczelne, co może świadczyć o tym, że pozorowano rozpylenie niebezpiecznej substancji chemicznej - opowiadał Tomasz Zieliński.

I dodał, że policjanci wygrodzili teren w promieniu około 300 metrów wokół stacji Stare Bielany. Komenda Stołeczna Policji apelowała o omijanie zarówno samej stacji metra Stare Bielany, jak i jej okolic oraz wykonywanie poleceń funkcjonariuszy. - Skala ćwiczeń jest bardzo duża, tak szeroko zakrojonej akcji nie widziałem nigdy wcześniej - przyznał nasz reporter.

Ćwiczenia pod kryptonimem "Wolf-Ram-23"

Organizatorem ćwiczeń pod kryptonimem "Wolf-Ram-23" była Komenda Główna Policji wraz z Wydziałem ds. Zwalczania Broni Masowego Rażenia FBI.

- Głównym celem ćwiczeń jest reagowanie policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym. Ćwiczenia potrwają do środy, 19 kwietnia, a poszczególne epizody swoim zasięgiem obejmą obszar innych województw - zapowiadał wcześniej rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Miasto poinformowało, że wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek, do godziny 4 rano należy się spodziewać utrudnień komunikacyjnych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało też esemes z ostrzeżeniem.

Ćwiczenia były przeprowadzone w dwóch epizodach: na stacji M1 Stare Bielany oraz na stacji M2 Stadion Narodowy. W tym czasie całkowicie wyłączony z ruchu został odcinek linii M1, między Placem Wilsona a Młocinami. Zamknięte zostało skrzyżowanie ulicy Kasprowicza i alei Zjednoczenia. Stacja Stadion Narodowy na linii M2 była wyłączona z ruchu pasażerskiego – pociągi kursujące między Bródnem a Bemowem przejeżdżały przez nią bez zatrzymania.

Scenariusz: wybuchy na stacjach metra

Jak tłumaczył podczas briefingu prasowego Mariusz Ciarka, pomysł ćwiczeń zrodził się podczas wizyty komendanta głównego policji generała Jarosława Szymczyka w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się z m.in. szefem FBI. - Zaproponował, aby takie ćwiczenia odbyły się na terenie Polski. Są to prawdopodobnie pierwsze w Europie ćwiczenia, gdzie sprawdzana jest reakcja służb na wypadek zagrożenia o charakterze masowym - mówił Ciarka. Zaznaczył, że służby nie wiedziały, jakiego rodzaju jest to zagrożenie. Podkreślił, że przygotowania odbywały się przez wiele miesięcy, ale utrzymywano je w największej tajemnicy.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na stacji metra Stare Bielany doszło do niekontrolowanego wybuchu. Służby docierają na miejsce, w tym samym czasie do policji spływają informacje od innych służb, takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Straż Graniczna, że może to być zamach terrorystyczny.

- W tym czasie, kiedy na miejsce są kierowane służby ratownicze, łącznie z pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną i policją, kiedy dochodzi do ewakuacji mieszkańców, osób korzystających z metra, kiedy orientujemy się w sytuacji, otrzymujemy informację, że na kolejnej stacji metra, konkretnie Stadion Narodowy, dochodzi do poważnego zdarzenia, prawdopodobnie może być to wybuch bomby lub innego ładunku. Są osoby ranne, mogą być osoby zabite. Teraz musimy tak pokierować tymi działaniami, aby rozdzielić te siły - opisywał Mariusz Ciarka.

Kiedy sytuacja jest już opanowana na miejsce wchodzi grupa operacyjno-śledcza z prokuratorem i rozpoczynają się czynności śledcze.

Jak zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami Christopher A. Brest, szef biura FBI w Polsce, FBI wystąpiło tu w roli obserwatora tego, jak polskie służby radzą sobie ze zdarzeniami tego typu. Zaznaczył, że ćwiczenia są po to, aby dzielić się wiedzą, radzić, wymieniać informacjami, jak należy postępować w sytuacji wystąpienia groźnych i nieoczekiwanych zdarzeń.

Podkreślił, że skala organizowanych ćwiczeń jest bardzo duża. Zaangażowane w nie wiele podmiotów. - To masowe ćwiczenia, bardzo ambitne po stronie polskiej. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że jesteśmy ich częścią - podkreślił

Zastępcza linia autobusowa i inne zmiany

Na Żoliborzu i Bielanach uruchomiono autobusową linię zastępczą ZA METRO na trasie Metro Młociny, Kasprowicza, al. Reymonta, Żeromskiego, Marymoncka, Słowackiego, pl. Wilsona (dla wysiadających). W kierunku Młocin autobusy zabierały pasażerów z przystanku pl. Wilsona, na ulicy Słowackiego. Ponadto zostaną uruchomiono dodatkowe, wariantowe kursy tramwajów linii 2 na trasie: Winnica, Światowida, Trakt Nadwiślański, Most Marii Skłodowskiej-Curie, Marymoncka, Słowackiego, pl. Wilsona.

Autorka/Autor:kz,dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pisarka i tłumaczka Renata Lis wzięła w Danii ślub z kobietą, a potem wystąpiła do warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o transkrypcję, czyli wpisanie zagranicznego dokumentu do polskich ksiąg i uznania go. Urząd nie podjął jeszcze decyzji, ale już poinformował prokuraturę okręgową. W 2022 roku (kiedy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro) śledczy poprosili urzędników o sygnał w każdej podobnej sprawie. Dlaczego nic się nie zmieniło, chociaż od zmiany władzy minęło pół roku? - Zmiany nastąpiły, ale chyba jeszcze nie do wszystkich dotarły - przekazuje tvn24.pl Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

W środę przez Mazowsze przeszły nawałnice. Strażacy wypompowywali wodę z piwnic, usuwali powalone drzewa, ci z Radzikowa Wielkiego niedaleko Siedlec mieli bardziej nietypową interwencję. Musieli ściągać trampolinę, którą porwał wiatr. Wylądowała na słupie energetycznym.

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden już szykował się do skoku, drugi się przyglądał. Strażnicy miejscy powstrzymali dwóch nastolatków, którzy próbowali urządzić sobie ryzykowną zabawę na przeprawie nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Skok mógł skończyć się tragedią.

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedłużają się prace budowlane w centralnej części placu Defilad. Nowa, bardziej zielona a mniej betonowa przestrzeń miała zostać oddana mieszkańcom jesienią tego roku, wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tak się jednak nie stanie.

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzyskał wotum zaufania głosami radnych Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości. Radni Lewicy i Ruchów Miejskich wstrzymali się od głosu.

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Źródło:
PAP

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

W Strzałkowie pod Radomiem kierujący autem osobowym wyprzedził nieoznakowany radiowóz na przejściu dla pieszych. Zdarzenie zarejestrowała kamera umieszczona w policyjnym aucie.

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa nietoperze - mama z małym - przerwały szkolną rutynę. Fruwały po jednej z placówek w warszawskim Wilanowie. Okazało się, że to nie była ich pierwsza wizyta.

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Źródło:
PAP

Incydent w ursynowskiej podstawówce. Zajęcia z dziećmi prowadziła pijana dyrektorka. Sprawa została zgłoszona na policję, sytuacji przygląda się też ratusz.

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę warszawiacy powitają lato na Wiankach nad Wisłą. Odbędzie się też trzecia z tegorocznych tęczowych parad, a Taco Hemingway wystąpi na Stadionie Narodowym. W niedzielę biegacze sprawdzą swoje siły w Biegu Ursynowa. Wydarzenia te spowodują zmiany w ruchu i kursowaniu komunikacji.

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 22 czerwca, warszawskie Podzamcze zamieni się w centrum kultury słowiańskiej. Będzie można odwiedzić Wioskę Słowiańską, nie zabraknie też sobótkowych tańców przy ognisku i plecenia wianków. Wieczorem na scenie wystąpią polscy artyści, którzy opowiedzą o wolności swoimi utworami.

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejazd jedną z ulic w Piasecznie zatarasowało powalone drzewo. Uszkodziło samochód, zerwało też linie energetyczne i światłowód. I to z jego powodu jedna z mieszkanek zakłóciła prace sprzątającym drzewo strażakom. Konieczna okazała się interwencja policji.

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Bielanach zapaliła się altana śmietnikowa. Na miejscu pojawiły się służby. Po ugaszeniu pożaru we wnętrzu altany strażacy znaleźli zwęglone ciało. Trwają czynności dochodzeniowe.

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni zdecydują o przyznaniu 70 milionów złotych na pierwszą transzę programu "Warszawa chroni". Część tych pieniędzy trafi do stołecznych wodociągów, bo, jak mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, "najważniejsze jest zagwarantowanie dostaw wody".

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

Źródło:
PAP

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość uchylenia przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. Jak wskazuje przedstawiciel stołecznych drogowców, taka nowelizacja "fundamentalnie poprawiłaby stan infrastruktury i przedłużyła żywotność chodników w Warszawie o wiele lat".

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bemowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Te znajdowały się pojeździe, którym poruszali się podejrzani. - Zgodnie twierdzili, że nie wiedzą do kogo one należą - opisuje policja.

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Woda z zalanej po burzy ulicy Przyczółkowej wdarła się do autobusu miejskiego linii 519, jadącego z Powsina do centrum Warszawy. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

"Powódź" w miejskim autobusie

"Powódź" w miejskim autobusie

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Burza przeszła nad Warszawą i w powiatach na południowy wschód od stolicy. Grad padał w Józefowie, silny deszcz nie ominął Piaseczna i Otwocka. Strażacy dostali kilkaset zgłoszeń o podtopieniach i połamanych drzewach.

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl