Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Śledztwo w sprawie korupcji w wodociągach. CBA zatrzymało trzy osoby

Warszawa | Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
CBACBA zatrzymało trzy osoby

Zatrzymani to byli pracownicy pionu kierowniczego miejskiej spółki oraz biznesmen ze Śląska. Dwaj z nich byli już raz zatrzymywani w tej sprawie.

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA dokonali zatrzymań we wtorek rano, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zatrzymani to Wiesław M., były dyrektor pionu wsparcia w MPWiK, Jacek M., były kierownik w tym pionie oraz Rafał T., były wspólnik śląskiej firmy.

Zatrzymani po raz drugi

Jak podkreśla CBA, Wiesław M. i Rafał T. zostali zatrzymani do tej sprawy po raz drugi, po uchyleniu przez sąd tymczasowego aresztowania. Po raz pierwszy do ich zatrzymania doszło na początku lipca tego roku. CBA informowało wtedy, że miało to związek z "podejrzeniem przyjęcia co najmniej 50 tysięcy złotych przez zatrzymanego dyrektora w związku z realizowanymi na rzecz MPWiK zamówieniami publicznymi".

Obaj mężczyźni usłyszeli wówczas zarzuty. - Wiesławowi M. prokurator przedstawił trzy zarzuty dotyczące przyjęcia korzyści majątkowych w kwocie ponad 130 tysięcy złotych, zaś Rafałowi T. pięć zarzutów dotyczących udzielenia korzyści majątkowych - informuje Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dodaje, że na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Lipcowe zarzuty dotyczą łapówek, które zdaniem śledczych, wręczane były dyrektorowi pionu wsparcia w MWPiK jako gratyfikacja za wygrane przez firmę reprezentowaną przez zatrzymanych przedsiębiorców przetargi, między innymi na dostawę fabrycznie nowych pojazdów ciśnieniowych oraz koparki ssącej. - Po wręczeniu korzyści majątkowych mężczyźni spotykali się w warszawskich restauracjach w celu uczczenia pomyślnie sfinalizowanych przetargów - dodaje Łapczyński.

"Działanie na szkodę przedsiębiorstwa"

Zatrzymani we wtorek mężczyźni zostali przewiezieni do siedziby warszawskiej Prokuratury Okręgowej. "Jednocześnie prowadzone są przeszukania w miejscach zamieszkania osób zatrzymanych oraz miejscach zamieszkania osób biorących udział w przetargach realizowanych przez MPWiK w Warszawie. Czynności odbywają się na terenie Katowic, Wrocławia, Białegostoku, Płocka i w okolicach Warszawy" - informuje w komunikacie CBA.

- Zatrzymane osoby odpowiedzą za działanie na szkodę przedsiębiorstwa podczas realizacji zamówień publicznych - mówi Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

- Na obecnym etapie czynności, prokuratura nie udziela informacji w zakresie szczegółów zarzutów, jakie zostaną dziś ogłoszone Wiesławowi M., Jackowi M. oraz Rafałowi T. Informację w tym zakresie, jak też informację o decyzji prokuratora w przedmiocie środków zapobiegawczych będę mógł przekazać po zakończeniu czynności z zatrzymanymi - zastrzegł rzecznik prokuratury.

Pozostali podejrzani

Śledztwo w sprawie korupcji w wodociągach dotyczy również pracowników spółek z Sosnowca oraz Gliwic, których CBA także zatrzymało na początku lipca. Jak informuje prokuratura, Robert W. oraz Wojciech M. mają obecnie status podejrzanych. Zarzuty usłyszał też drugi śląski przedsiębiorca Jan P., który zdaniem śledczych wręczał korzyści majątkowe razem z Rafałem T.

- W przypadku Roberta W. zarzuty dotyczą przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 20 tysięcy złotych od Rafała T. oraz Jana P. w związku z pełnioną przez niego funkcją kierownika działu sieci kanalizacji gliwickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, zaś zarzuty wobec Wojciecha M. dotyczą przyjęcia korzyści majątkowych w kwocie prawie 100 tysięcy złotych od Rafała T. i Jana P. w związku z pełnioną przez niego funkcją publiczną kierownika do spraw sieci kanalizacji sosnowieckich wodociągów - informuje Łapczyński.

Źródło: tvnwarszawa.pl

kk/r