Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Budowa metra na Bródnie. Znaleziono szczątki ssaka sprzed kilku tysięcy lat

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na budowie stacji metra Bródno znaleziono szczątki tura

Budowniczowie stacji Bródno na drugiej linii metra natrafili we wtorek na kolejny obiekt. Tym razem jednak nie był to niewybuch z czasów II wojny światowej, a szczątki wymarłego ssaka. Archeolodzy oceniają, że chodzi o tura.

Kości należące do dużego zwierzęcia znajdowały się na głębokości około ośmiu metrów. Przy usuwaniu dalszych fragmentów ziemi i piasku odsłonięto dwa fragmenty czaszki z zachowanym rogiem oraz oczodołem i częścią górnej szczęki z dwoma zębami. Dwa dni później odnaleziono kolejne kości.

Szczątki tura

O znalezisku poinformowano archeologów z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

"Zdaniem dyrektora placówki, dr. Wojciecha Borkowskiego są to szczątki tura. Ich wielkość wskazuje, że mogą to być kości samicy lub młodego osobnika tego gatunku. Między innymi z uwagi na głębokość zalegania można szacować, że mamy do czynienia z ssakiem żyjącym co najmniej 6-7 tysięcy lat przed naszą erą. Określenie dokładnej daty będzie możliwe po weryfikacji odwiertów geologicznych i analizie próbek pobranych z miejsca znalezienia” – przekazał warszawski magistrat.

Jak przekazuje Metro Warszawskie, znalezisko nie wywołało przerw w pracach.

Mazowsze ostoją tura

W czasach historycznych tury występowały powszechnie w całej Europie. Wyglądem przypominały duże domowe bydło. Ich cechą charakterystyczną były gięte rogi, które osiągały wielkość nawet 70-80 cm.

Tury, jako zwierzęta roślinożerne, zamieszkiwały tereny gęsto zalesione. Proces karczowania lasów pod rolnictwo w późnym średniowieczu oraz liczne polowania sprawiły, że tury zaczęły wymierać. Najpierw zniknęły z gęściej zaludnionej Europy Zachodniej.

Jednym z niewielu miejsc, gdzie tury przetrwały dłużej, było Mazowsze. Tam przywilej polowania na te zwierzęta mieli tylko książęta. Tury występowały przede wszystkim w Puszczy Jaktorowskiej. Ostatni mazowiecki tur padł w 1627 roku.

W ubiegłym roku informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, że na budowie wolskiego odcinka drugiej linii metra odnaleziono szczątki mamuta sprzed ponad 100 tysięcy lat:

Odkrycie na budowie metra. "Kości sprzed 100 tysięcy lat"

Szczątki dużego ssaka na budowie metra
Szczątki dużego ssaka na budowie metraMetro Warszawskie
wideo 2/3

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:dg/ran

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie

Pozostałe wiadomości