Nie będzie zmiany zasad honorowego obywatelstwa Warszawy. Arcybiskupi Głódź i Hoser nie stracą tytułów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Rada Warszawy jest dziś bezbronna"
"Rada Warszawy jest dziś bezbronna" Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Konferencja w sprawie honorowego obywatelstwa stolicy

Grupa radnych Koalicji Obywatelskiej chciała doprowadzić do zmian w zasadach przyznawania tytułu honorowego obywatela Warszawy. - Chcemy dążyć do tego, by honorowe obywatelstwa odebrać osobom, które kryły pedofilów - zapowiadał radny Paweł Sawicki, odnosząc się do arcybiskupów Henryka Hosera i Sławoja Leszka Głódzia. Wniosek o zajęcie się projektem uchwały został jednak odrzucony.

Podczas briefingu poprzedzającego czwartkową sesję Rady Warszawy radni KO zapowiedzieli złożenie wniosku o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały dotyczącej zmian w zasadach i trybie przyznawania tytułu honorowego obywatelstwa Warszawy. Pod dokumentem podpisało się 12 radnych KO.

Jak wyjaśnił Sławomir Potapowicz, uchwała regulująca tę kwestię obecnie nie przewiduje możliwości odebrania tytułu. - W zasadzie Rada Warszawy jest dziś bezbronna w przypadkach, jeśli zajdą okoliczności, które wcześniej nie były znane władzom Warszawy, a które dziś powinny być jednym z elementów, który pozwala na właściwą ocenę dla danej osoby i - jeśli jest ona negatywna - na odebranie honorowego obywatelstwa - dodał.

W trakcie sesji wniosek został odrzucony. Za jego przyjęciem głosowało 10 radnych, 28 było przeciwnych, a 18 wstrzymało się od głosu.

"Nie jest to osoba, która powinna zyskiwać tytuły honorowe"

Dlaczego radni chcieli zmienić przepisy? Wszystko zaczęło się od wniosku grupy radnych KO, którzy kilka miesięcy temu chcieli odebrania honorowego obywatelstwa arcybiskupom Sławojowi Leszkowi Głódziowi i Henrykowi Hoserowi. To wtedy okazało się, że uchwała określająca zasady nadawania tego tytułu, nie posiada zapisów pozwalających na jego unieważnienie.

Agata Diduszko-Zyglewska z KO przypomniała, dlaczego zdaniem radnych duchowni nie cieszą się nieposzlakowaną opinią. - W przypadku arcybiskupa Głódzia mamy trzy wątki. Jeden to pokazanie go w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", gdzie odprawia huczny pogrzeb księdzu Franciszkowi Cybuli, który przyznał się do wielokrotnego zgwałcenia chłopca. Arcybiskup Głódź bronił też księdza prałata Jankowskiego, długo po tym, jak ukazały się bulwersujące fakty na temat jego życia i działalności.

Dalej radna wskazywała na doniesienia medialne o tym, że arcybiskup Głódź miał mobbingować swoich podwładnych. - Przypominam, że w jego sprawie sami wierni Kościoła katolickiego, wierni z Gdańska, pisali do Watykanu z prośbą o to, by został zdymisjonowany. W tej grupie byli też księża, którzy czują się jego ofiarami - zaznaczyła radna.

- Nie jest to osoba, która powinna zyskiwać tytuły honorowe - oceniła. Dodała, że duchowny, tak jak i arcybiskup Hoser, został wymieniony w raporcie na temat tuszowania pedofilii przez polskich biskupów. - To są za każdym razem sprawy, które dotyczą księży, którzy molestowali dzieci, którzy zostali skazani i na przykład jeden z nich trafił do kapituły honorowej arcybiskupa Głódzia - wyliczała Diduszko-Zyglewska.

"To nie są nieposzlakowane życiorysy"

Nawiązując do postaci arcybiskupa Hosera, radna zaznaczyła, "że jest on znany z tego, że zamknął usta" i odwołał probostwo księdzu Wojciechowi Lemańskiemu, którego określiła jako "jedną z najjaśniejszych twarzy Kościoła katolickiego w Polsce". Argumentowała też, że za jego sprawą, ksiądz skazany za pedofilię przez dwa lata był proboszczem w Otwocku Wielkim.

- Trzeci bolesny temat związany z arcybiskupem Hoserem, to temat jego milczenia na temat Rwandy. On był dostojnikiem w Rwandzie. Od lat nie odpowiada na pytanie o to, co się tam działo. Co robił Kościół katolicki w czasie ludobójstwa? I na inne pytania, na które tylko on odpowiedzieć, bo był wtedy jednym z najwyższych dostojników - dodała Diduszko-Zyglewska.

- To nie są nieposzlakowane życiorysy. Obecność tych dwóch dostojników na liście honorowych obywateli Warszawy sprawia, że ten tytuł przestaje być prestiżowy. Uważam, że jest to policzek dla innych wspaniałych osób, które są honorowymi obywatelami Warszawy - podsumowała.

Na zakończenie breifingu radny Paweł Sawicki zaapelował, by inicjatywa radnych nie była odbierana jako ideologiczna walka z Kościołem i religią. - Chcemy dążyć do tego, by honorowe obywatelstwa odebrać osobom, które kryły pedofilów. Nie księżom, nie biskupom, tylko osobom, które zachowywały się niegodnie - podkreślił. Przypomniał też, że w gronie honorowych obywateli Warszawy jest wielu duchownych - między innymi Jan Paweł II czy kapelan rodzin katyńskich ksiądz Zdzisław Peszkowski.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/r/kwoj

Pozostałe wiadomości

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem rowerzyści opanują cztery dzielnice Warszawy: Śródmieście, Ochotę, Pragę Południe oraz Żoliborz. Warszawska Masa Krytyczna wyruszy z placu Zamkowego. Trasa liczy 22 kilometry.

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Źródło:
PAP

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek pracownicy Beko z Łodzi i Wrocławia protestowali przed Ambasadą Turcji w Warszawie. Beko to firma z tureckim kapitałem. Na początku września ogłosiła plan zwolnień. Około 1800 osób ma stracić pracę. - Niby firma światowa, jakość produkujemy światową, a jednak wykonanie tragedia, bo zwalniają ludzi, którzy najlepiej pracują - powiedział Krzysztof Domagała, przewodniczący MOZ NSZZ "Solidarność".

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl