Warszawska radna u papieża Franciszka. Przywiozła raport o pedofilii w Kościele

TVN Warszawa

Spotkanie z papieżem w WatykanieTVN24
wideo 2/2

Przedstawiciele Fundacji "Nie lękajcie się", posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus oraz radna Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska przekazali w środę papieżowi Franciszkowi raport o nadużyciach seksualnych duchownych w Polsce. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik zapowiedział, że po zapoznaniu się z treścią raportu zostanie przygotowana odpowiedź.

W środę posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus, prezes Fundacji "Nie lękajcie się", Marek Lisiński oraz stołeczna radna i działaczka społeczna Agata Diduszko-Zyglewska przekazali papieżowi Franciszkowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego Kościoła na przypadki pedofilii wśród księży.

Papież "obiecał", że zapozna się z raportem

- Do spotkania doszło tuż po audiencji generalnej w Watykanie. Spotkanie było umówione, papież wiedział, że tam będziemy. Służby watykańskie się nas spodziewały, bo jakiś czas temu wysłałam do Franciszka list z prośbą o kilka minut rozmowy. Dzisiejsze wydarzenia traktuję jako odpowiedź na ten list – mówiła Scheuring-Wielgus.

- Rozmowa trwała kilka minut, przekazaliśmy papieżowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego Kościoła na przypadki pedofilii wśród księży. Są w nim nazwiska i dowody. Papież przyjął go i podziękował. Obiecał, że się z nim zapozna jeszcze przed synodem. Na koniec pocałował Marka Lisińskiego w rękę – relacjonowała spotkanie posłanka.

Również Lisiński mówił, że papież z nim porozmawiał i ucałował jego dłoń. - To są rzeczy niezapomniane. Papież obiecał, że przeczyta raport – powiedział Lisiński. Poinformował, że Franciszek otrzymał hiszpańskojęzyczną wersję raportu. Marek Lisiński, gdy miał 13 lat, sam padł ofiarą księdza pedofila.

O spotkaniu poinformowała także radna Warszawy z klubu Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska, znana z mocno lewicowych poglądów.

"Papież Franciszek właśnie przyjął od nas raport nt polskich biskupów, którzy chronili księży pedofilów. Dostał go w wersji hiszpańskiej, żeby mógł przeczytać osobiście i obiecał że to zrobi" - napisała na Facebooku. Gest pocałowania w rękę Lisińskiego określiła jako "ważny i wzruszający". "Mamy nadzieję, że za tym ważnym spotkaniem pójdą konkretne działania, które pomogą chronić polskie dzieci: dymisje biskupów odpowiedzialnych za chronienie sprawców. Czekamy" - stwierdziła.

"Zero tolerancji"

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz dr Paweł Rytel-Andrianik opublikował w środę komunikat, w którym poinformował, że dotychczas do Sekretariatu KEP "nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych". "Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź" – zapewnił.

"Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie" – napisał w komunikacie rzecznik KEP.

Szczyt na temat walki z pedofilią

Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że w czwartek o godz. 14.00 na konferencji prasowej w Rzymie zostanie ujawniona treść raportu, który otrzymał papież.

W czwartek w Watykanie pod hasłem: "Ochrona nieletnich w Kościele" rozpocznie się zwołany przez papieża Franciszka szczyt na temat walki z pedofilią. Podkreśla się, że to historyczne wydarzenie w Kościele, przełom i oczekiwany od lat punkt zwrotny.

W programie spotkania są dyskusje, liturgia pokutna w sobotę i msza w niedzielę. Na jej zakończenie papież wygłosi podsumowujące przemówienie. Ma ono, tak jak całe spotkanie, wyznaczyć kierunek globalnych działań Kościoła wobec skandalu nadużyć, ich tuszowania i w ramach prewencji.

js//rzw