Najnowsze

Radni PiS chcą "Alei Ofiar Rosyjskiej Agresji" przy ambasadzie Rosji

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
PAP
Kilkuletni Nestor: Zatrzymajcie wojnę. Polska i Ukraina przyjaciółmi na zawsze
Kilkuletni Nestor: Zatrzymajcie wojnę. Polska i Ukraina przyjaciółmi na zawszeSławomir Sierakowski
wideo 2/4
Sławomir SierakowskiKilkuletni Nestor: Zatrzymajcie wojnę. Polska i Ukraina przyjaciółmi na zawsze

"Aleję Ofiar Rosyjskiej Agresji" przy ambasadzie Rosji chcieliby utworzyć stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości. Proponują, by nazwę tę nadać szpalerowi drzew wzdłuż ulicy Belwederskiej. Ich wniosek został pod koniec czerwca skierowany do ratusza.

Prośba o zmiany w rejonie rosyjskiej ambasady została skierowana do Biura Geodezji i Katastru oraz do Biura Kultury. "W imieniu radnych @warszawskipis złożyłem wniosek o nadanie nazwy 'Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji' przy ambasadzie Rosji. Obiektem jest aleja drzew między Belwederską a ogrodzeniem Ambasady. Obiekt nie ingeruje w historyczną Belwederską. Nazwa jest protestem wobec agresji Rosji na Ukrainę" - napisał na Twitterze radny Filip Frąckowiak.

"Obiekt położony jest wzdłuż ulicy Belwederskiej, przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej, między ulicą Bagatela na północy a ulicą Spacerowa na południu" - wskazali wnioskodawcy.

Według nich nazwa ta "wpisuje się w zaproponowane miejsce, z uwagi na trwającą już od ponad 100 dni agresję Rosji na Ukrainę".

"Ponadto nadanie nazwy ma sprowokować, zmusić do refleksji i działania stronę rosyjską. Dodatkowo nadanie nazwy jest głosem nie tylko grupy radnych, ale też mieszkańców, którzy zgłaszają protest przeciw takim działaniom" - uzasadnili swój wniosek.

"Nazwa 'Ofiar Rosyjskiej Agresji' nie pochodzi z Banku nazw m.st. Warszawy" - zaznaczyli radni PiS.

W rozmowie z PAP Frąckowiak powiedział, że nie chcąc ingerować w historyczną nazwę "Belwederska" radni znaleźli takie rozwiązanie, przyjęte już w innych miejscach - nazywania osobnym określeniem części terenów przylegających do istniejących już ulic czy obiektów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Proponują zmiany przy Ambasadzie Rosji

Z inną inicjatywą wyszli na początku marca politycy Nowej Lewicy. Zbierali podpisy pod wnioskiem do władz Warszawy, by ambasada Rosji mieściła się przy ul. Obrońców i Obrończyń Ukrainy 2022 roku. Według nich można to zrobić bez likwidacji historycznej nazwy ulicy Belwederskiej.

Wcześniej - po agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego - w mediach społecznościowych pojawiały się postulaty, by zmienić nazwę fragmentu ulicy Belwederskiej, gdzie mieści się ambasada Federacji Rosyjskiej. Na podobny krok zdecydowało się już Wilno, gdzie ambasada Rosji ma teraz adres Bohaterów Ukrainy 2.

Rada Warszawy w marcu jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której potępiła rosyjską agresję na Ukrainę. "Rada Warszawy stanowczo potępia zbrodniczą agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Ten nieuzasadniony, barbarzyński atak łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego i uderza z całą brutalnością w ludność cywilną" - podkreślono w uchwale

Autor:kk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości