Najnowsze

Policja: sprzedawała telefony komórkowe, ale klienci nigdy nie dostawali towaru. Pieniądze mogło stracić 300 osób

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
KRP VIPolicja zatrzymała 44-latkę podejrzaną o oszustwa internetowe

Sąd zdecydował o areszcie dla 44-latki podejrzanej o oszustwa internetowe. Kobieta miała oferować telefony komórkowe, które nigdy nie docierały do klientów. Z ustaleń policji wynika, że tylko w listopadzie pieniądze w wyniku fałszywych transakcji sprzedaży straciło 16 osób. Niewykluczone, że poszkodowanych mogło zostać nawet 300 osób z całej Polski.

Kobieta prowadziła działalność gospodarczą od października tego roku. Jak relacjonuje policja, oferowała telefony komórkowe w bardzo atrakcyjnych cenach za pośrednictwem własnej strony internetowej oraz poprzez popularny serwis ogłoszeniowy. - Zainteresowanie klientów było duże, ponieważ ceny telefonów były o kilkaset złotych tańsze niż u innych sprzedawców. Problem pojawiał się dopiero, gdy kupujący przelewali pieniądze za zakupiony towar, którego w rezultacie nie otrzymywali - relacjonuje Paulina Onyszko z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI.

Do zatrzymania 44-latki doprowadziły wspólne działania północnopraskich funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją oraz stołecznych funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością. Podczas przeszukania mieszkania podejrzanej zabezpieczone zostały telefony komórkowe, laptopy, komputer oraz nośniki danych. Policjanci natknęli się także na wezwania z banku do zwrotu pieniędzy pokrzywdzonym w ramach złożonych reklamacji.

- Jak wstępnie ustalili policjanci, w samym tylko listopadzie kobieta oszukała 16 osób, za co usłyszała już zarzuty. Wartość strat, jakie ponieśli kupujący, wyniosła ponad 33 tysiące złotych - opisuje Onyszko. To jednak nie koniec sprawy, bo funkcjonariusze szacują, że pokrzywdzonych w tej sprawie może być około 300 osób z całej Polski. Trwa śledztwo.

Na wniosek policji i prokuratury 44-latka została aresztowana na dwa miesiące. Grozi jej kara do ośmiu lat więzienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Policja apeluje o ostrożność podczas świątecznych zakupów

- Apelujemy o szczególną ostrożność i rozwagę podczas dokonywania zakupów za pośrednictwem internetu. Okres przedświąteczny i panujący pośpiech stwarzają idealne warunki dla przestępców, którzy korzystając z naszej nieuwagi, będą próbowali skusić nas na zakup towarów w atrakcyjnych cenach - przestrzega Onyszko.

Policjanci radzą, by przed dokonaniem zakupów, zweryfikować sprzedawcę w niezależnych źródłach. Warto też przejrzeć dokładnie opinie, zwłaszcza te negatywne powinny wzbudzić naszą czujność. Należy również pamiętać o uważnym przeczytaniu regulaminu sprzedawcy/usługodawcy oraz sprawdzeniu, czy zostały podane jego dane kontaktowe oraz czy wskazany adres w ogóle istnieje i jest możliwy do odnalezienia na mapie.

Informowaliśmy też o sprawie kamperów skradzionych na terenie Niemiec. W trakcie jej wyjaśniania policjanci trafili na arsenał broni i amunicji:

Policjanci natrafili na arsenał broni i amunicji
Policjanci natrafili na arsenał broni i amunicji KSP

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KRP VI

Pozostałe wiadomości