Kierowcy jadący drogą krajową numer 7 i drogą krajową numer 8 muszą przygotować się na duże utrudnienia. W piątek od 14 do późnego wieczora odbędą się protesty przeciwko budowie linii wysokiego napięcia z Kozienic do Ołtarzewa.
Utrudnień należy spodziewać się w dwóch miejscowościach. Protest w Oddziale na DK 8 rozpocznie się o 15. Godzinę wcześniej zacznie się pikieta w miejscowości Pamiątka. Utrudnienia w obu tych miejscach powinny się zakończyć do 19.
Objazdy na DK8
Aby usprawnić ruch, policja wyznaczy objazdy. Jadący z Warszawy drogą krajową numer 8 powinni pojechać przez miejscowość Józefina do Adamowizny, następnie przez Janinów do Radziejowic, skąd można wrócić na drogę ekspresową S8.
W przeciwnym kierunku najlepiej pojechać przez Mszczonów i dalej drogą nr 50 do autostrady A2 lub na węźle Radziejowice drogą nr 579 przez Grodzisk Mazowiecki do autostrady A2.
Objazdy na DK7
Jeśli zaś chodzi o objazdy na "siódemce" - kierowcy jadący w kierunku Krakowa powinni w miejscowości Rembertów skręcić w ul. Główną, a potem Leśną, Pawłowicką; w miejscowości Kopana - Ogrodową, Graniczną; w miejscowości Pawłowice-Kopana al. Krakowską. Dla jadących do Warszawy sugeruje się trasę: Graniczna (Pawłowice-Kopana), Ogrodowa, Pawłowicka (Kopana), Leśna, Główna (Rembertów) do drogi krajowej numer 7.
Kierowcy ciężarówek mogą ominąć blokowany fragment zjeżdżając w Grójcu na drogę krajową numer 50, następnie zjazdem na drogę krajową numer 8 i wrócić na "siódemkę" w Jankach lub Sękocinie.
Linia napięć społecznych
To będzie kolejny w tym roku protest mieszkańców mazowieckich gmin, przez które ma przebiegać linia energetyczna najwyższych napięć z Kozienic do Ołtarzewa. Linia ma posłużyć do wyprowadzenia mocy z budowanego największego w Polsce bloku energetycznego 1070 MW w elektrowni w Kozienicach.
Dostarczy ona energię nie tylko do rozrastającej się aglomeracji warszawskiej i samej Warszawy, ale też centralnego i północno-wschodniego regionu Polski, sumie dla kilku milionów ludzi. Inwestycja ma być gotowa do 2019 r.
Boją się konsekwencji
Przeciwnicy budowy linii twierdzą, że będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia oraz spowoduje spadek wartości nieruchomości znajdujących się w pobliżu miejsc, przez które będzie przebiegać.
Jej przebieg zmieniany był wielokrotnie. Wariant, który wydawał się ostateczny, zakładał, że poprowadzona zostanie wzdłuż autostrady A2 i drogi krajowej nr 50. W sierpniu okazało się, że trasa ten zostanie jednak zmieniona i przebiegnie przez miejscowości: Żabia Wola, Jaktorów, Radziejowice, Grodzisk Mazowiecki, Jasieniec oraz Promna.
O sporze w sprawie budowie linii wysokiego napięcia pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w połowie września.
Zobacz jak wygląda linia 400kV:
Tak wygląda linia 400kV
md/b