Remont budynku przy ulicy Nowolipie 22, w którym będzie dzienny dom wsparcia dla powstańców, ruszył w sierpniu. Do października ma zostać gruntownie odnowiony i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Dietetyk, fizjoterapeuta
W tym domu będzie przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, gdzie kombatanci będą mogli wziąć udział w warsztatach i zajęciach integracyjnych, grach i zabawach towarzyskich, warsztatach plastycznych, a także zajęciach ruchowych prowadzonych przez fizjoterapeutów.
W domu będą też gabinety lekarskie, sanitariaty oraz strefa relaksu, gdzie powstańcy będą mogli skorzystać z masażu, drobnych usług pielęgnacyjnych oraz drobnych usług kosmetycznych. Powstanie także specjalne miejsce, gdzie w spokoju będą mogli poczytać prasę i książki. Z myślą o osobach niedowidzących lub słabo widzących planowany jest zakup kilku zestawów do odtwarzania audiobooków.
Ponadto w domu mają być organizowane koncerty, spektakle i projekcje filmowe. Kombatanci będą mogli wspólnie oglądać telewizję. Nie zabraknie również spotkań okolicznościowych, międzypokoleniowych oraz wspólnego obchodzenia świąt.
Pięć dni w tygodniu
W domu dla powstańców będzie można skorzystać również z indywidualnych terapii i sesji z udziałem psychologa lub fizjoterapeuty-rehabilitanta, a także wyżywienia, które będzie przygotowywane zgodne z zaleceniami dietetyka. Powstańcy będą mogli też uzyskać porady prawne.
Od października dom będzie czynny przez 5 dni w tygodniu w godz. 10-18. Powstańcy będą mogli korzystać z darmowego dowozu do ośrodka i odwiezienia do domu. Usługi i świadczenia dla nich będą bezpłatne. Koszty remontu oraz dwuletniej (2018-19) działalności placówki zostaną pokryte z budżetu miasta i wyniosą ponad 1,6 mln zł.
ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA TEGOROCZNA ROCZNICA POWSTANIA:
74. rocznica Powstania Warszawskiego
74. rocznica Powstania Warszawskiego
PAP/kz/pm
Źródło zdjęcia głównego: UM