W kolejce po sztukę. Tysiące zwiedzających na Nocy Muzeów

Zwiedzający w Muzeum Wojska Polskiego
Zwiedzający w Muzeum Wojska Polskiego
TVN24
Zwiedzający w Muzeum Wojska PolskiegoTVN24

Za nami 12. edycja Nocy Muzeów. Przed najpopularniejszymi, jak co roku, ustawiły się długie kolejki spragnionych sztuki warszawiaków. Do północy stołeczne muzea i inne placówki kulturalne można było zwiedzać za darmo.

Wyjątkowo dużą popularnością cieszyły się Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe. - Kolejka do Narodowego ma ok. 200 metrów i rozpoczyna się już na wysokości Domu Partii. Wchodzenie przebiega sprawnie, ale cały czas pojawiają się nowe osoby - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

Tysiące zwiedzających

Nie zabrakło chętnych do wizyty w galerii Zachęta. Można tam było zobaczyć wystawy — "Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce" i Tamy Ben-Tor & Miki Carmi. "Młodzi obiecujący artyści jedzą i uprawiają seks", a także posłuchać ambientowego koncertu Warsaw Laptop Orchestra oraz zrobić własną lampę na warsztatach "O-świeć mnie! Lightrecykling". - Podczas Nocy Muzeów 2015 odwiedziło nas 4000 gości – pochwaliła się Zachęta.

Jeszcze lepszy wynik miało Muzeum Powstania Warszawskiego, do którego przyszło 5 500 osób. - Dodatkowe pół tysiąca zwiedziło z przewodnikiem Ministerstwo Sprawiedliwości – podało muzeum.

Swoje podwoje otworzył także Ogród Botaniczny, który po raz trzeci wziął udział w akcji. Rośliny dostały na te noc wyjątkową iluminację.

Iluminacja w Ogrodzie Botanicznym UW
Iluminacja w Ogrodzie Botanicznym UWTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

12. edycja imprezy

- To już 12. edycja Nocy Muzeów i można powiedzieć, że naprawdę na trwałe wpisała się w kalendarz kulturalny stolicy. Miasto jest wtedy pełne najróżniejszych propozycji przygotowywanych z roku na rok przez coraz większą liczbę instytucji. To już dawno nie są tylko placówki muzealne czy kulturalne, ale mnóstwo innych miejsc, które mają ambicję, by w tę noc otworzyć swoje podwoje, zaproponować coś ciekawego i zaprosić jak największą liczbę gości - opowiadała w sobotę Magdalena Łań z zespołu prasowego stołecznego ratusza.

Jej zdaniem tajemnica sukcesu imprezy wydaje się tkwić w tym, że tylko tego dnia można odwiedzić wiele miejsc na co dzień niedostępnych, jak Belweder czy Pałac Kultury, który z okazji swego 60-lecia podczas tegorocznej Nocy udostępnia gościom swe podziemia. Oprócz imprez we wnętrzach zaplanowano także spacery plenerowe np. z przewodnikiem po Ogrodzie Krasińskich.

- Obserwujemy także pewną prawidłowość, że warszawiacy i turyści czują się dobrze w takiej dużej grupie, że lubią wspólne przeżywanie tego radosnego kulturalnego święta - mówiła Łań.

Tradycja przyszła z Berlina

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. - Pierwszym polskim miastem, które ją zorganizowało był w 2003 r. Poznań i rzeczywiście okazało się, że cieszy się powodzeniem. Najpierw wszyscy byli trochę zaskoczeni, że tak wszystko na raz i za darmo, ale z czasem stało się to bardzo popularne. W pierwszej warszawskiej Nocy uczestniczyło tylko jedenaście muzeów. Odwiedziło je wtedy 16 tys. osób, co wówczas wydawało się rekordowe, a przypomnę, że w zeszłym roku w imprezie wzięło udział 250 tys. gości. To dowód jak taka impreza jest potrzebna. Trwa ona zaledwie kilka godzin, ale jak się okazuje taka pigułka atrakcji kulturalnych jest bardzo dobrze przez zwiedzających odbierana - podkreśliła Łań.

Ruszyła 12. Noc Muzeów
Ruszyła 12. Noc MuzeówTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

PAP/ep/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl