W 2015 r. parkowanie kosztowało nas ponad 80 milionów złotych

Najnowsze

zdm.waw.plW święta nie trzeba płacić za parkowanie

83,5 miliona złotych wpłynęło do budżetu miasta w postaci opłat za parkowanie - podliczył Zarząd Dróg Miejskich. W tej kwocie są też mandaty.

Strefą płatnego parkowania objęte jest całe Śródmieście, część Woli, Ochoty, Mokotowa i Pragi Północ. Na tym obszarze, według danych Zarządu Dróg Miejskich, znajduje się ponad 30 tysięcy miejsc dla samochodów.

Popularne płatności bezgotówkowe

W minionym roku wymieniono 1450 parkomatów na nowe, z możliwością płacenia kartą bankową. Wpływy z jednorazowych płatności za korzystanie z miejsca w strefie (bez abonamentów i mandatów) wyniosły 70,1 miliona złotych. Niemal co piąta złotówka pochodziła właśnie z płatności kartą płatniczą – transakcje dokonane w ten sposób opiewały łącznie na 13,2 mln zł.

Prawie 10 milionów złotych zasiliło miejską kasę w wyniku płatności mobilnych.

Z tradycyjnych opłat dokonywanych gotówką pozyskano 47,3 miliony złotych.

300 tysięcy mandatów

Niespełna milion złotych pozyskano z abonamentów dla mieszkańców strefy. Stanowi to ledwie 1 procent wszystkich przychodów.

Za to aż 13,2 mln złotych pochodziło z 300 tysięcy mandatów, oficjalnie nazywanymi "dokumentami opłaty dodatkowej" na łączną kwotę aż 13,2 mln zł.

Niewykluczone, że w obecnym roku wpływy ze strefy płatnego parkowania jeszcze wzrosną. Obecnie rząd rozważa wprowadzenie w prawie zmian umożliwiających zwiększenie opłat.

Aktualny limit wynosi 3 złote za godzinę, kolejna nie może być o 20 proc. droższa.

Cały czas brane pod uwagę jest też poszerzenie strefy, m.in. o Żoliborz, Saską Kępę i pozostałą część Mokotowa.

kc/r

Źródło zdjęcia głównego: zdm.waw.pl