Uczelnia odrestaurowała skarpę. Nawet rektor nie może tam wejść

Rektor SGGW o otwarciu skarpy dla mieszkańców
Rektor SGGW o otwarciu skarpy dla mieszkańców
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Rektor SGGW o otwarciu skarpy dla mieszkańcówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Władze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiej odrestaurowały zabytkowy teren za Pałacem Krasińskich. Miejsce wygląda identycznie jak w XIX wieku, jednak zobaczą je tylko nieliczni. Plac leży na terenie rezerwatu, a tam wejść nikt nie może - nawet rektor.

Pałac Rektorski SGGW powstał w XVIII wieku na zlecenie Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich. Niegdyś był siedzibą Juliana Ursyna Niemcewicza. Następnie przejęła i przebudowała go rodzina Krasińskich. Pałac został w ostatnich latach odrestaurowany, jednak skarpa, fontanna i taras znajdujące się za nim niszczały. Władze uczelni postanowiły to zmienić. Odtworzyć wygląd i klimat dziewiętnastowiecznego miejsca.

Odrestaurowali i zamknęli

- Odbudowanie skarpy to nic innego jak szanowanie historii, bowiem został przywrócony jej stan z XIX wieku - mówi Alojzy Szymański, rektor SGGW. - Trudno było, ponieważ miejsce znajduje się w ścisłym rezerwacie skarpy wiślanej, ale dzięki staraniom i wsparciu konserwatora zabytków i przyrody, udało się to zrobić - dodaje.

Władze uczelni odtworzyły dziewiętnastowieczny taras, fontannę i schody. Wyczyściły jezioro i sprowadziły specjalne gatunki roślin - takie jak kiedyś.

Wzorowali się na starych fotografiach. A na tych zobaczymy gęstwinę zieleni, taflę jeziora po której pływają łódki i mnóstwo ludzi, którzy przechadzają się po tarasie.

Dziś działa już fontanna, odremontowano schody, ale brakuje jednego. Zdaniem wielu najważniejszego. Brakuje tu ludzi.

Rektor: nawet ja nie mogę tu wchodzić

Wielu warszawiaków czekało na otwarcie unikalnej skarpy. Jednak tuż po zakończeniu prac teren placu został odgrodzony taśmą, a sama skarpa bramą. Na ogrodzeniu zawisł zapis: "Rezerwat przyrody Skarpa Ursynowska. Zakaz wejścia".

- To ścisły rezerwat, a do ścisłego rezerwatu nawet ja nie mogę wchodzić - tłumaczy rektor uczelni. - Będziemy krok po kroku prosić konserwatora zabytków i przyrody o wyłączenie tego terenu z rezerwatu. Wtedy prawo pozwoli na udostępnienie terenu każdemu, kto będzie tego chciał. To nie od nas zależy decyzja - kwituje.

Teren za rezerwat przyrody został uznany w 1996 roku. Jednak wiele osób (nie tylko studentów) przychodziło tam na spacery czy biegało - nielegalnie.

Jak koszty poniosła uczelnia? Rektor nie chce podać kwoty. - O pieniądzach zwykle się nie mówi, bo nie one są istotne. Istotne jest to, co za nie się robi - mówi rektor.

Rektor SGGW o odbudowie skarpy
Rektor SGGW o odbudowie skarpyMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Czy to możliwe?

Jak potwierdza Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, na terenie skarpy mogą przebywać tylko osoby, które wykonują w tym miejscu prace związane z konserwacją zabytku. To znaczy, że kłopoty może mieć każdy kogo stopa przekroczy teren rezerwatu - bez względu na to, czy to będzie student, profesor czy rektor. - Każdy, kto chce tam wejść musi poprosić o zgodę RDOS. Dodatkowo taki wniosek musi potwierdzić właściciel terenu, czyli SGGW - informuje Agata Antonowicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Sytuacja może się zmienić, kiedy władze uczelni zwrócą się z wnioskiem o udostępnienie terenu. - Po uzgodnieniu z właścicielem, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jeżeli nie wpłynie to negatywnie na cel ochrony, teren rezerwatu może zostać udostępniony - informuje Antonowicz. - W tym celu nie jest konieczne wyłączenie zabytkowego placu z obszaru rezerwatu, a jedynie wydanie stosownego zarządzenia - dodaje.

Taki wniosek władze uczelni obiecują zgłosić w najbliższym czasie.

Klaudia Ziółkowska

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl