Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem bez warszawskiej Izby Adwokackiej

Źródło:
PAP
Giertych: Citizen Lab potwierdziło mi, że nie tylko mnie słuchano, ale że ściągano dane
Giertych: Citizen Lab potwierdziło mi, że nie tylko mnie słuchano, ale że ściągano daneTVN24
wideo 2/2
Giertych: Citizen Lab potwierdziło mi, że nie tylko mnie słuchano, ale że ściągano daneTVN24

Izba Adwokacka w Warszawie nie weźmie udziału w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jednym z powodów jest sprawa "środków techniki specjalnej", które miały służyć atakom na prawa i wolności obywatelskie.

Jak głosi zamieszczone na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie pismo dziekana mecenasa Mikołaja Pietrzaka do wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, Tydzień Pomocy "organizowany jest w ramach Funduszu Sprawiedliwości, który - jak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli - znalazł środki finansowe na pokrycie wydatków na tzw. środki techniki specjalnej służące atakom na prawa i wolności obywatelskie, w tym w szczególności inwigilacji adwokata naszej Izby".

"Tymczasem nie przewidziano środków finansowych na pokrycie kosztów pomocy adwokackiej osobom pokrzywdzonym przestępstwem w ramach Tygodnia" - dodano w piśmie dziekana ORA.

Bezpłatne porady prawne i psychologiczne

Kolejna edycja corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest zaplanowana od przyszłego poniedziałku - w dniach 21-27 lutego. "Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów i organizacji pozarządowych w całym kraju" - zapowiedziało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.

Resort sprawiedliwości zapewnił, że "stale monitoruje sytuację osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz podejmuje działania na rzecz poprawy ich położenia". "Organizatorzy Tygodnia Pomocy chcą umożliwić osobom pokrzywdzonym znalezienie profesjonalnego i adekwatnego wsparcia, a w rezultacie - zmianę sytuacji życiowej" - przekazało MS.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dziekan: mam nadzieję, że w przyszłości fundusz będzie wykorzystywany dla celów, dla których został powołany

"Trudna do zaakceptowania jest sytuacja, w której przewidziane prawem cele działania Funduszu Sprawiedliwości są realizowane dzięki bezpłatnej pracy adwokatów, zaś środki Funduszu wydatkowane są na cele uderzające w konstytucyjnie gwarantowane prawa i wolności obywatelskie" - wskazał natomiast mec. Pietrzak w swoim piśmie do MS.

Dodał, że ponadto od dłuższego czasu resort utrzymuje wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną przez adwokatów z urzędu "na poziomie często niższym niż obowiązujące w Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę". "System pomocy prawnej świadczonej z urzędu jest w Polsce od wielu lat znacząco niedofinansowany i opiera się w znacznej mierze na społecznej pracy adwokatów, których wynagrodzenie nie tylko z ledwością pokrywa poniesione koszty (a w niektórych sprawach nawet nie), ale także bywa wypłacane nawet kilka lat po wykonaniu pracy" - głosi pismo dziekana warszawskiej ORA.

Dlatego - jak wskazał - "jednorazowe akcje, również oparte na bezpłatnej pracy adwokatów, nie mogą być sposobem na prowadzenie polityki państwa w zakresie zapewnienia dostępu do adwokata". "Mam nadzieję, że w przyszłości Fundusz Sprawiedliwości będzie wykorzystywany wyłącznie dla celów, dla których został powołany, w tym w szczególności posłuży zapewnieniu pomocy prawnej osobom pokrzywdzonym przestępstwami, zaś MS podejmie pilne prace legislacyjne w kierunku kompleksowej reformy systemu pomocy prawnej z urzędu" - zakończył swoje pismo mec. Pietrzak.

W komunikacie na stronie ORA dodano, że podjęcie takiej decyzji "było niezwykle trudne, niemniej w obecnej sytuacji wydawało się niezbędne, dla zwrócenia uwagi opinii publicznej na narastający problem dysfunkcjonalnego systemu zapewnienia pomocy prawnej dla obywateli, zwłaszcza w kontekście innych wydatków Funduszu Sprawiedliwości". "Jednocześnie przypominamy, że adwokaci i aplikanci Izby Adwokackiej w Warszawie angażują się w szereg inicjatyw, w ramach których udzielają pomocy pro bono" - zapewniono.

NIK: środki z Funduszu wydatkowane są w sposób niegospodarny i niecelowy

NIK przedstawiła we wrześniu ubiegłego roku wyniki po kontroli realizacji zadań z Funduszu Sprawiedliwości. W ocenie Izby środki z Funduszu wydatkowane są w sposób niegospodarny i niecelowy, co sprzyja powstawaniu mechanizmów korupcjogennych.

- Raport NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości jest zatrważającym dowodem braku elementarnej rzetelności tej Izby - odpowiadał wtedy wiceminister Marcin Romanowski. Zarzuty Izby nazywał absurdalnymi, bulwersującymi i kompromitującymi. - Szkoda, że prezes NIK wykorzystuje tę instytucję do walki politycznej i do próby obrony przed prokuratorskimi zarzutami - dodał Romanowski.

Według NIK ze środków Funduszu Sprawiedliwości dofinansowano też działalność CBA kwotą 25 milionów złotych, która została wykorzystana na zakup - jak podano w dokumentacji finansowej - środków techniki operacyjnej. Z kolei według działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus inwigilowany był m.in. warszawski adwokat Roman Giertych. Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali w tym kontekście, że żadna służba nie złamała prawa, a kontrola operacyjna - jeśli była podejmowana - była prowadzona legalnie.

Autorka/Autor:mp/gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl