Tajemnicze loty nad Warszawą. Co robi ten samolot?

Nocne loty nad stolicąflightardar24.com

Przez dwie noce nad Warszawą krążył niewielki samolot. Mieszkańcy pisali o hałasie, przez który nie dało się spać. Czemu służyły tajemnicze przeloty?

Choć samolot jest niewielki, to mocno dał się we znaki mieszkańcom Warszawy. Przez dwie noce krążył nisko nad miastem.

"Tysiące warszawiaków pójdą jutro do pracy niewyspani. Z kaprysu kilku ludzi? Czemu i za czyją zgodą? Jedna awionetka lata całą noc wzdłuż Warszawy w kierunkach północ południe czyniąc niesamowity hałas" - napisał do nas pan Piotr. Załączył też mapy z ogólnodostępnego radaru lotniczego, pokazujące trasę przelotów samolotu.

W kontakcie, ale bez pozwoleń

O loty zapytaliśmy Urząd Lotnictwa Cywilnego. Od rana sprawdzano, na jakiej podstawie jednostka latała nad Warszawą. Po godzinie 15.00 Karina Lisowska, rzeczniczka prasowa ULC powiedziała nam, że Urząd nie wydawał żadnej zgody na te loty. Zapytana, czy istnieją przepisy pozwalające pominąć zgodę Urzędu, a mimo to lecieć w tym obszarze legalnie odparła: No, skądże.

Centrum Warszawy jest objęte strefą CTR, czyli strefą powietrzną kontrolowaną przez wieżę Lotniska Chopina, za którą odpowiada Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. W stałym kontakcie z kontrolerami muszą być piloci wszystkich samolotów wlatujących w ten obszar.

Jak ustaliliśmy, awionetka latająca nad stolicą przez dwie noce w takim kontakcie rzeczywiście była. - Samolot wykonywał loty pomiarowe. Miał niezbędne zgody i był na łączności z naszą wieżą - zapewnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy PAŻP.

Wygląda więc na to, że samolot wleciał nad Warszawę, zgłaszając się kontrolerom, ale wcześniej nie dopełniwszy stosownych formalności.

Latała niemiecka firma

Dzięki danym z FlightRadar ustaliliśmy, że awionetka należy do niemieckiej firmy Geofly, specjalizującej się w teledetekcji, fotografii lotniczej oraz mapowaniu.

- Jeśli samolot latał w nocy, to mógł robić mapę świateł, trójwymiarowy model miasta albo mapę termalną - tłumaczy dr hab. inż. Przemysław Kupidura z Zakładu Fotogrametrii Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej Politechniki Warszawskiej.

Naukowiec przypuszcza, że chodziło o tę trzecią możliwość. - Do zdjęć termalnych i skanowania laserowego nie potrzeba światła dziennego. Czasami, jak w przypadku zdjęć termalnych, słońce może przeszkadzać, bo dodatkowo nagrzewa obiekty na powierzchni ziemi. Chcąc zbadać tylko to, jakie ciepło te obiekty generują same z siebie, lepiej to robić nocą - tłumaczy Kupidura.

Na stronie firmy, która latała nad Warszawą czytamy, że "system termowizyjny pozwala przeprowadzić badania lotnicze identyfikujące słabo izolowane biura, domy mieszkalne oraz kompleksy przemysłowe. Może to dotyczyć chłodzenia, jak również ogrzewania".

Sprawdzają szczelność rur

"Gazeta Stołeczna" dotarła do przedstawiciela firmy Geofly. Powiedział dziennikarzom, że lot odbył się na zlecenie spółki Scandat z Berlina. Z kolei przedstawiciel Scandata wyjaśnił, że zlecenie przyszło z Veolia Energia Warszawa, która dostarcza ciepło do warszawskim mieszkań.

- Samolot z kamerą termowizyjną rejestruje naszą sieć ciepłowniczą. W ten sposób otrzymujemy zdjęcia sieci, które zostają poddane analizie pod kątem wykrycia miejsc potencjalnych nieszczelności - wytłumaczyła "Stołecznej" Aleksandra Żurada z Veolia Energia Warszawa i zapowiedziała jeszcze jeden taki lot. Na razie nie wiadomo, kiedy się odbędzie. To zależy od pogody.

- Jest to jeden z elementów diagnostyki w ramach polityki remontowej spółki. Dzięki temu narzędziu możemy z większą precyzją budować plan działań prewencyjnych, którego celem jest redukcja liczby awarii w sezonie grzewczym - tłumaczy.

Zobacz także materiał o zdarzeniu na Lotnisku Chopina:

Samolot uderzył w rękaw dla pasażerów
Samolot uderzył w rękaw dla pasażerówTVN24

Marcin Chłopaś /r/b

Źródło zdjęcia głównego: flightardar24.com

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl