Szklane pudełko na lokomotywy. Taki będzie "kolejowy Kopernik"

Tak ma wyglądać Stacja Muzeum
Tak ma wyglądać Stacja Muzeum
Forum Architekci / PKP
Tak ma wyglądać Stacja MuzeumForum Architekci / PKP

W nowoczesnych budynkach zabytkowe lokomotywy, obok dzika zieleń i linia obwodowa, po której suną historyczne pojazdy. Wiemy, jak ma wyglądać Stacja Muzeum, następczyni Muzeum Kolejnictwa. Nowoczesna placówka, nazywana już przez niektórych "kolejowym Kopernikiem" ma powstać na Odolanach.

Spółka PKP S.A. wybrała koncepcję architektoniczną Stacji Muzeum, instytucji, która ma zastąpić zlikwidowane Muzeum Kolejnictwa. Jej nowa siedziba ma powstać w najbliższych latach na terenach kolejowych na Odolanach. chodzi o 23 hektary w w graniach Woli, ale w bezpośrednim styku z Bemowem, Ochotą i Włochami. Zwycięski koncept powstał we Wrocławiu, w pracowni Forum Architekci. Firma dostanie 120 tysięcy złotych, ale największą nagrodą będzie możliwość dalszej pracy nad projektem. Zwycięzca konkursu ma bowiem pierwszeństwo w negocjacjach i może dostać zamówienie w trybie z wolnej ręki (bez przetargu).

Wizja wrocławskich architektów jest spektakularna. Budynek już elewacją będzie sygnalizował swoją funkcję. - Będzie swego rodzaju gablotą, gdzie na dwóch poziomach będziemy eksponować pojazdy. Chodzi o symbolikę dziecięcego marzenia o kolejce - mówi nam Michał Goncerzewicz, jeden z autorów koncepcji.

Tę część gmachu porównuje do gablotki na kolejki w popularnej wśród modelarzy skali H0. Tylko, że tutaj wszystko będzie w skali 1:1, oryginalne, ogromne, autentyczne. - Chcemy podkreślić w ten sposób, że to miejsce tworzone i przeznaczone dla ludzi, którzy kochają pociągi – dodaje nasz rozmówca.

Parowozy na ścianie i na torach

Widoczne z zewnątrz lokomotywy lub wagony mają "zapraszać" do surowego środka. Na wizualizacjach wrażenie robi szczególnie betonowy, kasetonowy strop, który może kojarzyć się z siatką elewacji biurowca Prosta Tower. Tu będzie dom dla ekspozycji stałej opowiadającej dzieje polskiego kolejnictwa. Koncepcja wystawy będzie prawdopodobnie przedmiotem odrębnego konkursu.

Pewne jest, że nie znajdą się na niej największe eksponaty, czyli pociągi. One stać będą w dwóch kolejnych segmentach budynku: salonie (mniejszy, ogrzewany i zamknięty) i hali (większa, bez ogrzewania, bardziej garażowa, niż muzealna). Obie te przestrzenie będą miały industrialny charakter. - Mają być jak najbardziej neutralne. Hala będzie wręcz transparentna: przezierne ściany, beton, szkło i stal. Pomieści kilkadziesiąt pojazdów – opowiada architekt. W dachu znajdzie się świetlik, aby promienie słoneczne doświetlały potężne eksponaty.

- Dopuszczamy różnorodne sposoby ekspozycji, w niektórych miejscach będą po prostu perony, ale inne będą wyposażone w kanały, aby można było zajrzeć jak lokomotywa wygląda od spodu. Chcielibyśmy też pokazać różne rodzaje podkładów torowych – zdradza Goncerzewicz.

Co ważne lokomotywy i wagony będą stały na normalnych torach (łącznie będzie ich 21), tak aby - w razie potrzeby – maszyny mogły zostać wyprowadzone i ruszyć w trasę: na paradę na drugim końcu Polski albo chociaż na linię obwodową, która powstania na terenie Stacji Muzeum, dzięki domknięciu istniejącego, półkolistego układu torowego.

Dziki park w wianuszku torów

- W środku tego wianka torów kolejowych przez lata wyrósł drzewostan mający dziś sporą wartość przyrodniczą. Tu powstanie parkowa strefa rekreacyjną z dziką, naturalną zielenią. To będzie teren nie tylko dla tych, którzy przyjdą zwiedzać muzeum, ale także dla okolicznych mieszkańców jako teren zielony – zapowiada nasz rozmówca. Na wizualizacjach tego terenu pojawił się także rollercoaster, ale jak zastrzega na razie to tylko fantazja i nie jest przesądzone, że kolejka jak z amerykańskich parków rozrywki rzeczywiście tam stanie.

Architekci podkreślają, że teren musi mieć wiele różnych funkcji, aby żył cały czas, nie tylko w dniach i godzinach funkcjonowania muzeum. Zgubne skutki monofunkcji widać doskonale na przykładzie biurowego zagłębia zwanego "Mordorem na Domaniewskiej".

- Trzeba pamiętać, że na północ od muzealnego kompleksu planowane są inwestycje mieszkaniowe, tzw. Nowe Odolany. Na południu natomiast rozpościera się dzielnica Włochy. Kręgosłupem łączącym całość ma być coś, co nazwaliśmy roboczo Aleją Kolejnictwa. Nad torami przebiegającej linii kolejowej mają powstać kładki umożliwiające swobodne poruszanie się – tłumaczy współautor koncepcji.

Plan przewiduje również budowę wieży widokowej na placu obok hali.

Planowali Centrum, zbudują Stację

W koncepcji wskazane zostało także miejsce, gdzie mogą powstać kolejne muzea. Na wizualizacjach to proste, jasne, niedookreślone bryły. – To tylko obrys przyszłych budynków, na które powinien zostać rozpisany odrębny konkurs architektoniczny – zastrzega Michał Goncerzewicz.

Architekci z Wrocławia przewidzieli miejsce dla Muzeum Techniki i Muzeum Komunikacji. Powstanie takiego muzealnego kampusu jest jednak dość odległą, a wręcz bardzo mglistą perspektywą. Co prawda kilka lat temu kolejarze przedstawili plan budowy Centrum Komunikacji i Techniki. Z partnerami podpisano list intencyjny, inwestycję oszacowano na imponujące 180 mln zł z czego większość miała pochodzić z funduszy unijnych. Temat jednak upadł. Okrojoną postacią tamtych mocarstwowych planów jest właśnie Stacja Muzeum. Koszt budowy nowych obiektów i adaptacji historycznych zabudowań stacji Szczęśliwice policzono na "skromne" 70 mln zł. PKP S.A. deklaruje, że wszystkie koszty bierze na siebie.

Kolejarze zakładają, że stworzenie projektu wykonawczego i budowlanego na bazie wybranej koncepcji zajmie niespełna rok. Na prace budowlane założyli wstępnie 18 miesięcy. Gdy więc terminów udało się dotrzymać budynki byłyby gotowe na przełomie 2018 i 2019 roku.

Zwycięska koncepcjaForum Architekci / PKP

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl