Szklane pudełko na lokomotywy. Taki będzie "kolejowy Kopernik"

Tak ma wyglądać Stacja Muzeum
Tak ma wyglądać Stacja Muzeum
Forum Architekci / PKP
Tak ma wyglądać Stacja MuzeumForum Architekci / PKP

W nowoczesnych budynkach zabytkowe lokomotywy, obok dzika zieleń i linia obwodowa, po której suną historyczne pojazdy. Wiemy, jak ma wyglądać Stacja Muzeum, następczyni Muzeum Kolejnictwa. Nowoczesna placówka, nazywana już przez niektórych "kolejowym Kopernikiem" ma powstać na Odolanach.

Spółka PKP S.A. wybrała koncepcję architektoniczną Stacji Muzeum, instytucji, która ma zastąpić zlikwidowane Muzeum Kolejnictwa. Jej nowa siedziba ma powstać w najbliższych latach na terenach kolejowych na Odolanach. chodzi o 23 hektary w w graniach Woli, ale w bezpośrednim styku z Bemowem, Ochotą i Włochami. Zwycięski koncept powstał we Wrocławiu, w pracowni Forum Architekci. Firma dostanie 120 tysięcy złotych, ale największą nagrodą będzie możliwość dalszej pracy nad projektem. Zwycięzca konkursu ma bowiem pierwszeństwo w negocjacjach i może dostać zamówienie w trybie z wolnej ręki (bez przetargu).

Wizja wrocławskich architektów jest spektakularna. Budynek już elewacją będzie sygnalizował swoją funkcję. - Będzie swego rodzaju gablotą, gdzie na dwóch poziomach będziemy eksponować pojazdy. Chodzi o symbolikę dziecięcego marzenia o kolejce - mówi nam Michał Goncerzewicz, jeden z autorów koncepcji.

Tę część gmachu porównuje do gablotki na kolejki w popularnej wśród modelarzy skali H0. Tylko, że tutaj wszystko będzie w skali 1:1, oryginalne, ogromne, autentyczne. - Chcemy podkreślić w ten sposób, że to miejsce tworzone i przeznaczone dla ludzi, którzy kochają pociągi – dodaje nasz rozmówca.

Parowozy na ścianie i na torach

Widoczne z zewnątrz lokomotywy lub wagony mają "zapraszać" do surowego środka. Na wizualizacjach wrażenie robi szczególnie betonowy, kasetonowy strop, który może kojarzyć się z siatką elewacji biurowca Prosta Tower. Tu będzie dom dla ekspozycji stałej opowiadającej dzieje polskiego kolejnictwa. Koncepcja wystawy będzie prawdopodobnie przedmiotem odrębnego konkursu.

Pewne jest, że nie znajdą się na niej największe eksponaty, czyli pociągi. One stać będą w dwóch kolejnych segmentach budynku: salonie (mniejszy, ogrzewany i zamknięty) i hali (większa, bez ogrzewania, bardziej garażowa, niż muzealna). Obie te przestrzenie będą miały industrialny charakter. - Mają być jak najbardziej neutralne. Hala będzie wręcz transparentna: przezierne ściany, beton, szkło i stal. Pomieści kilkadziesiąt pojazdów – opowiada architekt. W dachu znajdzie się świetlik, aby promienie słoneczne doświetlały potężne eksponaty.

- Dopuszczamy różnorodne sposoby ekspozycji, w niektórych miejscach będą po prostu perony, ale inne będą wyposażone w kanały, aby można było zajrzeć jak lokomotywa wygląda od spodu. Chcielibyśmy też pokazać różne rodzaje podkładów torowych – zdradza Goncerzewicz.

Co ważne lokomotywy i wagony będą stały na normalnych torach (łącznie będzie ich 21), tak aby - w razie potrzeby – maszyny mogły zostać wyprowadzone i ruszyć w trasę: na paradę na drugim końcu Polski albo chociaż na linię obwodową, która powstania na terenie Stacji Muzeum, dzięki domknięciu istniejącego, półkolistego układu torowego.

Dziki park w wianuszku torów

- W środku tego wianka torów kolejowych przez lata wyrósł drzewostan mający dziś sporą wartość przyrodniczą. Tu powstanie parkowa strefa rekreacyjną z dziką, naturalną zielenią. To będzie teren nie tylko dla tych, którzy przyjdą zwiedzać muzeum, ale także dla okolicznych mieszkańców jako teren zielony – zapowiada nasz rozmówca. Na wizualizacjach tego terenu pojawił się także rollercoaster, ale jak zastrzega na razie to tylko fantazja i nie jest przesądzone, że kolejka jak z amerykańskich parków rozrywki rzeczywiście tam stanie.

Architekci podkreślają, że teren musi mieć wiele różnych funkcji, aby żył cały czas, nie tylko w dniach i godzinach funkcjonowania muzeum. Zgubne skutki monofunkcji widać doskonale na przykładzie biurowego zagłębia zwanego "Mordorem na Domaniewskiej".

- Trzeba pamiętać, że na północ od muzealnego kompleksu planowane są inwestycje mieszkaniowe, tzw. Nowe Odolany. Na południu natomiast rozpościera się dzielnica Włochy. Kręgosłupem łączącym całość ma być coś, co nazwaliśmy roboczo Aleją Kolejnictwa. Nad torami przebiegającej linii kolejowej mają powstać kładki umożliwiające swobodne poruszanie się – tłumaczy współautor koncepcji.

Plan przewiduje również budowę wieży widokowej na placu obok hali.

Planowali Centrum, zbudują Stację

W koncepcji wskazane zostało także miejsce, gdzie mogą powstać kolejne muzea. Na wizualizacjach to proste, jasne, niedookreślone bryły. – To tylko obrys przyszłych budynków, na które powinien zostać rozpisany odrębny konkurs architektoniczny – zastrzega Michał Goncerzewicz.

Architekci z Wrocławia przewidzieli miejsce dla Muzeum Techniki i Muzeum Komunikacji. Powstanie takiego muzealnego kampusu jest jednak dość odległą, a wręcz bardzo mglistą perspektywą. Co prawda kilka lat temu kolejarze przedstawili plan budowy Centrum Komunikacji i Techniki. Z partnerami podpisano list intencyjny, inwestycję oszacowano na imponujące 180 mln zł z czego większość miała pochodzić z funduszy unijnych. Temat jednak upadł. Okrojoną postacią tamtych mocarstwowych planów jest właśnie Stacja Muzeum. Koszt budowy nowych obiektów i adaptacji historycznych zabudowań stacji Szczęśliwice policzono na "skromne" 70 mln zł. PKP S.A. deklaruje, że wszystkie koszty bierze na siebie.

Kolejarze zakładają, że stworzenie projektu wykonawczego i budowlanego na bazie wybranej koncepcji zajmie niespełna rok. Na prace budowlane założyli wstępnie 18 miesięcy. Gdy więc terminów udało się dotrzymać budynki byłyby gotowe na przełomie 2018 i 2019 roku.

Zwycięska koncepcjaForum Architekci / PKP

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiła niepublikowana wcześniej kolekcja 100 niemieckich zdjęć Warszawy wykonanych w okresie od października do grudnia 1944 roku. Fotografie przedstawiają ocalałych z pożogi mieszkańców pędzonych do obozu przejściowego w Pruszkowie, a także wiele charakterystycznych miejsc stolicy zamienionych w stertę gruzu.

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Miasto zamienione w gruzy, mieszkańcy pędzeni do obozu. Setka niepublikowanych zdjęć Warszawy po powstaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkukrotnie łamał przepisy, miał już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale i tak jeździł motocyklem. Znany już organom ścigania Krzysztof K. został zatrzymany podczas rozprawy sądowej.

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Więzienie za jazdę motocyklem mimo dożywotniego zakazu. Skazany mężczyzna aresztowany na rozprawie

Źródło:
brd24.pl, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 34-latka, który najpierw okradł sklep, a później strzelał z wiatrówki do interweniującego pracownika ochrony. Okazało się też, że mężczyzna uciekał na skradzionym kilka dni wcześniej rowerze. Podejrzany usłyszał już zarzuty i odpowie za kradzież rozbójniczą.

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Okradł sklep, strzelał do ochroniarza z wiatrówki i uciekł rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT-u lecący z Baku do Warszawy nie podszedł od razu do lądowania. Kilka razy przeleciał nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem. Przyczyną była usterka techniczna, maszyna miała problem z klapami.

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Samolot z Baku do Warszawy "kręcił kółka" nad Mińskiem Mazowieckim i Wołominem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Stare Grabie niedaleko Wołomina doszło w poniedziałek wieczorem do zderzenia dwóch aut osobowych i ciągnika rolniczego. Na miejscu pracowali strażacy.

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Dwa auta w rowie i rozbity ciągnik rolniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zuchwałą kradzież. Ze wstępnych informacji wynika, że sprawca wykorzystał chwilę nieuwagi i wyrwał kobiecie telefon z ręki. Następnie odjechał rowerem ze skradzionym łupem.

Wyrwał kobiecie telefon z ręki i odjechał rowerem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu trzech pojazdów na S17 niedaleko Otwocka. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W momencie zdarzenia licznik jednego z samochodów zatrzymał się na 140 kilometrach na godzinę.

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Zderzenie dwóch samochodów i traktora. Wskazówka licznika jednego z aut zatrzymała się na 140 km/h

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejażdżka po Żabieńcu słono kosztowała 22-latka. Zakończył ją z 30 punktami karnymi i portfelem chudszym o 3700 złotych. Na najbliższe miesiące mężczyzna pożegnał się też z prawem jazdy.

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

30 punktów karnych i mandat na 3700 złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jabłonnie wandal porysował siedem samochodów, nie wiedział jednak, że znajduje się w zasięgu monitoringu. Straty oszacowano na 30 tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali 33-latka, mężczyzna usłyszał zarzuty.

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Porysował siedem samochodów, nagrał go monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz nie wydał stowarzyszeniu Marsz Niepodległości pozwoleń na zorganizowanie 11 listopada zgromadzeń na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. Jak wynika z zawiadomień składanych przez stowarzyszenie, jedno zgromadzenie miałoby trwać kilkanaście dni - informują urzędnicy.

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Zakaz dla marszu 11 listopada. Zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie miało trwać kilkanaście dni

Źródło:
PAP

Prokuratura przedstawiła zarzuty 86-letniemu kierowcy podejrzanemu o spowodowanie wypadu na Ursynowie, w którym zginął pieszy. Kierujący busem podczas manewru parkowania nie zauważył idącego mężczyzny i go potrącił. 75-latek nie przeżył.

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Parkował, wjechał na chodnik i przygniótł pieszego. 86-latek odpowie za śmiertelny wypadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Ciechanowem jednego z kierowców zaniepokoiło auto jadące "wężykiem". Zatrzymał podejrzanego nissana, wyciągnął kluczyki, ale kierowca uciekł do lasu. Dogonili go policjanci. Mężczyzna tłumaczył, że wybrał się na grzyby. Wydmuchał dwa promile.

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Wycieczka na grzyby zakończona zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 14 października, do Miasteczka Wilanów dojechał pierwszy tramwaj pomiarowy, a tuż za nim hyundaie, które wkrótce będą wozić pasażerów. Urzędnicy podkreślają, że po uruchomieniu nowej linii tramwaje będą jeździć przez plac budowy. To oznacza, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania trasy czas przejazdu będzie dłuższy od docelowego. Ratusz poinformował, że prace drogowe zakończą się dopiero za rok.

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Pierwsze tramwaje dojechały do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w okolicy Grójca. Zderzyły się auto osobowe i ciężarowe. Są ofiary śmiertelne, jedna osoba trafiła do szpitala.

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Zderzenie cysterny z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją, jedna ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna przeprowadzał dzieci przez pasy, mając w organizmie ponad 1,3 promila alkoholu. "Pracę" przerwały mu strażniczki miejskie. Gdy czekali na przyjazd policji, próbował jeszcze napić się wódki, którą miał w plecaku.

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Pijany przeprowadzał dzieci przez ulicę, gdy czekał ze strażniczkami na policję, próbował napić się wódki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna był już mocno wychłodzony, leżał na ławce. Zajęły się nim strażniczki miejskie. Z objawami hipotermii 54-latek trafił do szpitala.

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Leżał na ławce, miał objawy hipotermii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wraca do prawomocnie umorzonych spraw związanych ze Strajkiem Kobiet. Chodzi o postepowania dotyczące kierowcy ABW i policjanta. Pierwszy wjechał w grupę protestujących, drugi złamał rękę kobiecie.

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Potrącenie przez kierowcę ABW, złamanie ręki przez policjanta. Wracają do spraw związanych ze Strajkiem Kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tomasz U., który na rondzie Tybetu, na przejściu dla pieszych, potrącił mężczyznę, usłyszał zarzuty, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. To kierowca autobusu, który w 2020 roku spowodował wypadek autobusy na moście Grota. Został skazany nieprawomocnym wyrokiem na siedem lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia aut. Nie wpłynęło to na jego zachowanie. Tak jak przed wypadkiem, tak i po łamał przepisy drogowe. Nie przestrzegał też sądowych zakazów.

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Po wyroku dalej łamał przepisy, a sądy zakazywały mu prowadzenia aut. Co wiemy o Tomaszu U.?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skontrolowali 442 kierowców, wystawili 162 mandaty, zatrzymali 39 dowodów rejestracyjnych i osiem praw jazdy. Policjanci chwalą się weekendową akcją wymierzoną w uczestników nielegalnych wyścigów w Warszawie.

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o znalezieniu w Narwi wraku należącego do Marynarki Wojennej II RP okrętu Hetman Żółkiewski. - Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione, aby nie wpadły w ręce Niemców - powiedział współodkrywca wraku Sławomir Kaliński.

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

"Wszystkie tajemnice polskiej marynarki zostały tam zatopione"

Źródło:
PAP

Reprezentacja Polski na Narodowym we wtorek, 15 października, podejmie Chorwację. Przed meczem wjazd na Saską Kępę zostanie ograniczony. Będą też inne zmiany w komunikacji.

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

We wtorek na Narodowym mecz z Chorwacją. Zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Choć od zatrzymania 37-letniego obywatela Chin, podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina, minęły blisko dwa miesiące, dopiero teraz policja podała więcej szczegółów na temat samego zdarzenia. Śledczy wykluczyli tezę, że do śmierci obcokrajowca doprowadziły porachunki grup przestępczych, działających na terenie Wólki Kosowskiej.

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu, od 18 do 31 października, przeprowadzona zostanie dodatkowa akcja szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Powtórzą akcję szczepienia lisów, apel o pilnowanie psów i kotów

Powtórzą akcję szczepienia lisów, apel o pilnowanie psów i kotów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Minął rok od ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego na odbudowę Pałacu Saskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie. Wciąż jednak nie ma umowy na prace projektowe. Przeciąga się też rozpoczęcie zapowiadanych pogłębionych badań archeologicznych.

Minął rok od wyników konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego, umowy na projekt wciąż brak

Minął rok od wyników konkursu na odbudowę Pałacu Saskiego, umowy na projekt wciąż brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Saskiej Kępie i Kamionku nastąpi już za trzy tygodnie. Od poniedziałku drogowcy zajmą kolejne dwie ulice, gdzie konieczna jest wymiana nawierzchni.

Zamkną dwie ulice na Saskiej Kępie. Przygotowania do strefy płatnego parkowania

Zamkną dwie ulice na Saskiej Kępie. Przygotowania do strefy płatnego parkowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biały cień i zamknięta dwójka. Numery taborowe w charakterystycznym kroju znajdują się na tramwajach jeżdżących po Warszawie od ponad stu lat. Stołeczny ratusz postanowił tę tradycję wygasić i konsekwentnie wprowadza nową czcionkę, równie czytelną co banalną. Nie wszystkim się to podoba.

Numery w starym kroju znikają z tramwajów. Zmiana po stu latach

Numery w starym kroju znikają z tramwajów. Zmiana po stu latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl