Świętuj urodziny PKiN

PKiN świętuje 60-te urodzinyFacebook / Pałac Kultury i Nauki

Wspólny toast na pl. Defilad, Tetris na fasadzie Pałacu, licytacja foteli z Sali Kongresowej, koncerty plenerowe, a do tego fajerwerki, lasery, wystawy zdjęć, pokazy filmowe i tańce. Tak Pałac Kultury i Nauki świętować będzie swoje 60. urodziny. Wspólna zabawa rozpocznie się już w środę przed południem i potrwa aż do soboty.

22 lipca, równo 60 lat po uroczystym otwarciu Pałacu, warszawiacy będą mogli wziąć udział we wspólnym świętowaniu jubileuszu najbardziej charakterystycznej stołecznej budowli.

Jak wygląda harmonogram imprezy?

Na początek będzie można przekonać się, jak PKiN inspiruje grafików i fotografów. O godz. 11 w hallu głównym odbędzie się wernisaż wystawy "Z Pałacem w tle" autorstwa grafika Antoniego Chodorowskiego, zmarłego w 1999 roku. Jak podkreślał sam artysta, PKiN był bardzo wdzięcznym obiektem do pracy i inspiracją, dlatego często wykorzystywał go jako główny temat swoich rysunków lub tło wydarzeń, które ilustrował.

Poznaj nieznane zakamarki Pałacu

To jednak dopiero początek artystycznych atrakcji, choć na ich kolejną porcję trzeba będzie poczekać do godz. 20. Wtedy to w Sali Marmurowej rozpocznie się wernisaż zdjęć Jacka Foty. Wystawa o nazwie "PKiN" będzie okazja do wglądu w nieznane, intymne życie jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce. Na fotografowaniu wnętrz Pałacu Fota poświecił blisko dwa lata, zaprzyjaźnił się także z wieloma pracownikami budynku. Co będzie można zobaczyć na zdjęciach? Jak zapowiadają organizatorzy wystawy, na fotografiach pojawiają się nie tylko miejsca niedostępne dla niewtajemniczonych: zaplecza gospodarcze, podziemia, warsztaty, stolarnie, wentylatornie, bojlerownie, ale także przestrzenie, które użytkownicy pałacu zmieniali i porządkowali po swojemu - niesamowite, niedzisiejsze, prywatne.

Toast i zakręcona historia

Kulminacyjnym dniem pierwszego dnia obchodów będzie jednak Toast Urodzinowy. O godz. 22.30 warszawiacy zbiorą się przy miejskim stole na pl. Defilad, by wznieść wspólny toast za Pałac, Warszawę i warszawiaków. Wcześniej, o godz. 20.30, W Teatrze Studio odbędzie się premiera jubileuszowego odcinka "Pożaru w Burdelu", zaś od godz. 21. Dom Spotkań z Historią zaprosi na "Zakręconą historię Pałacu", czyli przegląd kronik filmowych, z komentarzami równolatka PKiN, Michała Ogórka. Pokaz odbędzie się w kinie plenerowym na pl. Defilad. Zwieńczeniem wieczoru będzie zaś występ Bartka Mindewicza, który zaprosi warszawiaków do śpiewania "Starych Piosenek Nocą".

Wspólne świętowanie trwać będzie także przez kolejne dni. Jakich wydarzeń nie można przegapić?

Tetris w oknach PKiN, 23 lipca

Dzień później Pałac Kultury i Nauki zmieni się w ogromną, mieniącą się kolorami instalację świetlną, stanowiącą jednocześnie interaktywną planszę do gry. Po zapadnięciu zmroku, od godziny 22:00 do ok. 3:00 rano, podświetlone okna Pałacu od strony ul. Marszałkowskiej zmienią się w planszę Tetris, jednej z najpopularniejszych gier wideo na świecie, posiadającej fanów na całym świecie. Zorganizowana zostanie strefa gracza, gdzie będzie można spróbować swoich sił na tak dużej planszy. Start Tetris na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki uświetni muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Placu Defilad. Finał turnieju odbędzie się kolejnego dnia, w okolicach godziny 23:00.

Światło i Dźwięk, 24 lipca

Istotnym elementem obchodów jubileuszu będzie organizowany spektakularny pokaz Światło i Dźwięk na fasadzie Pałacu, który rozpocznie się w piątek 24 lipca o godzinie 22.00. Pokaz powstanie przy współudziale mieszkańców Warszawy oraz internautów z całej Polski. Przygotowana została specjalna aplikacja: "Złóż życzenia Pałacowi". Za jej pomocą wszyscy chętni będą mogli przygotować zintegrowane z podkładem muzycznym animacje graficzne, które uświetnią wyjątkowy moment urodzin. Propozycje zgłaszać można do 22. lipca do godz. 24:00, a najlepsze zgłoszone animacje nadesłane przez uczestników konkursu zostaną wykorzystane w pokazie.

Aukcja foteli i krzeseł z Kongresowej, 25 lipca

Uroczysta aukcja foteli i krzeseł z Kongresowej odbędzie się w sobotę 25 lipca w Sali Starzyńskiego na czwartym piętrze Pałacu Kultury i Nauki w godz. 14.00 – 19.00. Jak informują jej organizatorzy, najniższa cena wywoławcza za pojedynczy fotel lub krzesło to 50 zł. Będzie można kupić też zestawy dwóch, trzech lub czterech krzeseł. W sumie na aukcji wystawionych zostanie 77 przedmiotów.

Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch and Choir oraz miejski dansing na Placu Defilad, 25 lipca

60. urodziny Pałacu to również otwarty dla wszystkich mieszkańców koncert plenerowy z udziałem wyjątkowych gwiazd, połączony z miejską potańcówką. W sobotni wieczór o godzinie 21. pierwszy w Warszawie koncert promujący płytę "1976: A Space Odyssey".

Po koncercie, około godziny 23:00 rozpocznie się miejski dansing jazzowy, czyli JAZZBANDBIGBAND pod wodzą Marcina Maseckiego. Twórcy z różnych środowisk i w różnym wieku, różnorodne estetyki muzyczne i ponadczasowa miłość do muzyki i do Warszawy. W sumie kilkudziesięciu muzyków na scenie i wiele godzin wspólnej miejskiej zabawy.

Poznaj swój Pałac, 26 lipca

W niedzielę 26 lipca między 12 a 16 Pałac Kultury i Nauki otworzy dla mieszkańców pomieszczenia na co dzień niedostępne. Warszawiacy będą mieli okazję zwiedzić kulisy dwóch teatrów, które mieszczą się w PKiN – Studio i Dramatycznego. Na spacery można zapisać się poprzez stronę internetową Domu Spotkań z Historią.

60 lat PKiN
60 lat PKiNTVN 24

jb/jk/ran

Źródło zdjęcia głównego: Facebook / Pałac Kultury i Nauki

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP