Smog w natarciu. Jakość powietrza najgorsza w tym miesiącu

Relacja reportera TVN24 o smogu
Źródło: TVN24
Od rana warszawiaków wita smog. Stacje pomiarowe pokazują średni lub zły poziom jakości powietrza.

Od mieszkańców otrzymujemy sygnały o gorszym stanie powietrza. Informują między innymi o wyczuwalnym nieprzyjemnym zapachu.

Najgorzej w grudniu

Sprawdziliśmy na stacjach pomiarowych w trzech punktach – w alei Niepodległości, na Ursynowie i Targówku. Wyniki są najgorsze w grudniu.

Słaba jakość powietrza we wtorek
Słaba jakość powietrza we wtorek
Źródło: tvnmeteo.pl

Na Ursynowie stężenie pyłów PM 10 wynosi 114,4 µg/m3 (dostateczna jakość), a PM 2,5 – 88,4 µg/m3 (zła jakość). Dla przykładu ten pierwszy wskaźnik dotychczas grudniu najwięcej wynosił 65,3 µg/m3, a drugi 50,4 µg/m3.

Niewiele lepiej jest na Targówku. Tam PM 10 wynosi 102,9 µg/m3, a PM 2,5 79,9 µg/m3. W obu przypadkach to poziom dostateczny.

W alei Niepodległości PM 10 wynosi 93,6 µg/m3 (umiarkowany), a PM 2,5 - 77,2 µg/m3 (dostateczny).

Reporter TVN24 Paweł Łukasik towarzyszył strażnikom miejskim podczas kontroli stanu powietrza w Wawrze. - Najpierw funkcjonariusze sprawdzają, czy w okolicy nie wydobywa się dym z kominów, następnie robią pomiary, które wskazują, jak mocne jest zapylenie - powiedział Sławomir Smyk ze straży miejskiej.

Funkcjonariusze zaznaczyli, że jeśli zauważą, że z którejś posesji wydobywa się dym, sprawdzają, czym właściciel pali w piecu. - Funkcjonariusze mają prawo do tego, aby nałożyć karę grzywny na osobę, która spala w piecu niedozwolone paliwa lub śmieci. I z tego narzędzia korzystają - zapewnił Smyk.

Czym jest smog?

Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.Najgroźniejsze dla zdrowia są cząsteczki PM 2,5 (zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra) oraz PM10 (średnica mniejsza niż 10 mikrometrów). Cząsteczki te mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.Smog przyczynia się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Podwyższone stężenia pyłów w ostatnich dniach notowane są w całym województwie, a przyczyną zjawiska ma być - obok trwania sezonu grzewczego - niekorzystne warunki meteorologiczne: słaby wiatr i brak opadów.

ran/mś

Czytaj także: