20.50 Na ulicach jest już spokojnie. Nigdzie nie ma większych utrudnień. Na tvnwarszawa.pl kończymy naszą relację.
19.40 Ruch drogowy już jest spokojny, choć wokół cmentarzy są nadal niewielkie zatory - informuje stołeczna policja. Sytuacja powoli wraca do normy. Na stołecznych nekropoliach nadal jest wielu spacerujących. - Przychodzimy na cmentarz zawsze wieczorem we Wszystkich Świętych, bo lubimy tę niezwykłą atmosferę zadumy i spokoju - powiedziała reporterce TVN24 jedna z kobiet odwiedzających cmentarz.
19.20 Większość linii cmentarnych zakończyła już kursowanie 1.11. Do 21 jeździć będą jeszcze linie C11, C12 i C90.
18.20 Ponownie przywrócony został przejazd koło cmentarza przy ul. Złotej Jesieni - poinformował ZTM. Autobusy linii 115 i 142 wracają na trasę podstawową do pętli Aleksandrów.
17.45 ZTM informuje, że nastąpiło ponowne zamknięcie ulicy Złotej Jesieni dla autobusów.Linie 115 i 142 kierowane są na trasę skróconą: PKP MOKRY ŁUG/WIATRACZNA - ... - Hiacyntowa - Techniczna - Zagórzańska - zawrotka na rondzie - Zagórzańska – SAMORZĄDOWA 01 - Zagórzańska - Techniczna - Hiacyntowa - ... – PKP MOKRY ŁUG/WIATRACZNA
17.40 Po zmroku na cmentarzach nadal jest wielu odwiedzających, ale tłumy się zmniejszyły. Wokół cmentarza na Powązkach po chodnikach można spacerować w miarę swobodnie.
16.33 Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że na Cmentarz Północny dowiózł około 200 tysięcy osób.
Wstępne szacunki podają, że dziś 200 tys. osób jadących na cmentarz północny wybiera autobusy :) pic.twitter.com/Iwtz6JwU9e— WTP Warszawa (@WTP_Warszawa) 1 listopada 2018
15.43 Do godziny 19 w sześciu miejscach otwarte będą specjalne kasy z biletami komunikacji miejskiej. Można je znaleźć przy rondzie Wiatraczna, placu Narutowicza i Królewskiej, a także przy cmentarzach Bródnowskich (na św. Wincentego), Północnym (przy bramie głównej) i przy Wojskowych Powązkach.
#1listopada Przypominamy, że dziś pracują specjalne kasy biletowe przy rondzie Wiatraczna, pl. Narutowicza, ul. Królewskiej i cmentarzach Bródnowskim (św. Wincentego), Powązkowskim (wojskowym) oraz Północnym (brama główna). Zapraszamy do godz. 19:00. pic.twitter.com/cxMRLmGPln— WTP Warszawa (@WTP_Warszawa) 1 listopada 2018
15.00 Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił dodatkowy przystanek autobusowy na ul. Odrowąża, tuż przed skrętem w ul. Matki Teresy z Kalkuty. Z przystanku Budowlana 54 odjadą tramwaje linii 1, 3, 4, 25, C1 i C6.
14.04 Policja przypomina, że w dniu Wszystkich Świętych w wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu. Apeluje też, by kierowcy nie jeździli na pamięć i stosowali się do zaleceń kierujących ruchem policjantów. Wspierają ich w tym strażnicy miejscy i żołnierze żandarmerii wojskowej.
Pamiętajcie, że w okolicach cmentarzy w wielu miejscach została zmieniona organizacja ruchu drogowego! Nie jeździjcie na pamięć. Kierowcy powinni stosować się do poleceń kierujących ruchem policjantów, a także żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy Straży Miejskiej. pic.twitter.com/SrZ61h7Ux9— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 1 listopada 2018
13.47 Nasz reporter ponownie sprawdził, jak wygląda dojazd do cmentarza Północnego od strony Wisłostrady. - Korek w tej chwili zmalał, ale nie na tyle, żeby wybierać się w to miejsce samochodem. Lepiej omijać Wisłostradę, jeśli chcemy przemieścić się w kierunku Gdańska, wybierajmy praską stronę Wisły - sugeruje Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl. Utrudnienia zaczynają się obecnie na wysokości mostu Północnego. Wcześniej korek sięgał ulicy Gwiaździstej.
Na skrzyżowaniu Wisłostrady z Wóycickiego stoi patrol policji kierujący ruchem. Mimo to, by skręcić z Wisłostrady trzeba poczekać około 30 minut, ponieważ jest tak wiele aut zmierzających na cmentarz Północny.
13.15 Ze względu na ciężką sytuację na wyjeździe z Warszawy w stronę Łomianek, Zarząd Transportu Miejskiego skierował na trasę linii C81 dodatkowy autobus rezerwowy.
Do korzystania z komunikacji miejskiej zachęca stołeczna policja. Funkcjonariusze ostrzegają kierowców przed utrudnieniami na Marymonckiej, Pułkowej i Wisłostradzie.
Utrudnienia w ruchu w rejonie warszawskich nekropolii, szczególnie w rejonie cmentarza północnego. Zator drogowy na ul. Marymonckiej, Pułkowej oraz na Wisłostradzie. Zalecamy korzystanie ze specjalnych linii komunikacji miejskiej. https://t.co/9U95xGSg21— Policja Warszawa (@Policja_KSP) 1 listopada 2018
13.12 Przy głównej bramie cmentarza Bródnowskiego przemieszczają się tłumy. - Ludzi jest bardzo dużo. Wejście i wyjście z terenu nekropolii odbywa się mozolnie, ale bez przeszkód - opisuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.
Wzdłuż muru cmentarza ustawione są stragany z kwiatami i zniczami. Po ulicy św. Odrowąża nieustannie kursują tramwaje. To nimi dociera tu najwięcej osób. Nad porządkiem przy przystankach i przejściach dla pieszych czuwają pracownicy Tramwajów Warszawskich.
12.16 Część kierowców, którzy utknęli w korku na Wisłostradzie usiłowało wydostać się z niego, wjeżdżając pod prąd w jeden z dojazdów do trasy. Te ryzykowne manewry zauważył nasz reporter relacjonujący sytuację na warszawskich ulicach w dniu Wszystkich Świętych.
Uciekają z korka jadąc pod prąd
12.03 Przystanek autobusowy przed wejściem na Powązki Wojskowe usytuowano bezpośrednio na wyłączonym fragmencie Powązkowskiej. Pasażerowie są wysadzani na ulicy, a autobusy zawracają na pobliskiej pętli i jadą w kierunku al. Jana Pawła II. Rozwiązanie się sprawdza. Na cmentarzu tłumy warszawiaków odwiedzają groby artystów, polityków i żołnierzy. Tłocznie robi się przede wszystkim przy punktach handlowych. Prowadzone są zbiórki na historyczne cmentarze i cele charytatywne.
11.58 Nasz reporter sprawdził, co dzieje się wokół cmentarza Bródnowskiego. - Tysiące ludzi i mnóstwo autobusów, które błyskawicznie przyjeżdżają i odbierają stąd kolejnych pasażerów. Komunikacja miejska jest dziś najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wszystkie drogi w okolicy i wokół cmentarza Bródnowskiego są zablokowane. Obowiązuje tu zakaz wjazdu dla samochodów osobowych - relacjonował na antenie TVN24 Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl.
11.25 Zarząd Transportu Miejskiego przypomina, że w pojazdach linii specjalnych "C" obowiązuje taryfa ZTM jak w 1. strefie. Dodatkowo, 1 i 2 listopada linie 727 i 737 funkcjonują jako linie specjalne obsługujące rejon Cmentarza Południowego. Wobec powyższego w autobusach tych linii na całej trasie obowiązują bilety i opłaty przewidziane dla strefy 1.
Dodatkowo w rejonie cmentarzy i większych punktów przesiadkowych pasażerowie mogą spotkać informatorów ZTM, którzy podpowiedzą, jak dotrzeć do warszawskich nekropolii.
#1listopada 11:10Przypominamy, że w rejonie cmentarzy i ważniejszych punktów przesiadkowych znajdziecie dziś naszych informatorów, którzy z chęcią podpowiedzą jak sprawnie dojechać. Poznacie ich po pomarańczowych kamizelkach z logo WTP. pic.twitter.com/w00HsoSzZA— WTP Warszawa (@WTP_Warszawa) 1 listopada 2018
11.21 Pod bramę Starych Powązek można podjechać wyłącznie taksówką lub autobusem. Powązkowska jest zamknięta dla ruchu prywatnych aut. Jeden pas jezdni przy murze cmentarza został wyłączony z ruchu, by mogli korzystać z niego piesi. Na chodniku odbywa się handel kwiatami i zniczami.
Na rondzie Radosława ruch jest płynny. Przy zjeździe w kierunku cmentarza stoi patrol policji. Funkcjonariusze informują kierowców o objazdach. W okolice Starych Powązek co chwilę podjeżdżają tramwaje i autobusy, które nie są przepełnione.
11.00 Kierowcy jadący na cmentarz Północny do strony Bemowa również natkną się na utrudnienia. Zakorkowana jest cała ulica Estrady, a zwolnić trzeba już w miejscu, gdzie łączy się ona z Radiową.
Korek na dojeździe do cmentarza Północnego
10.45 Korek na Wisłostradzie wpłynął też na autobusy komunikacji miejskiej. "Z powodu sytuacji drogowej na trasie w kierunku Łomianek, linia C81 kursuje z opóźnieniem" - ostrzega Zarząd Transportu Miejskiego.
10.00 Sytuację na stołecznych ulicach na skuterze śledzi nasz reporter. - Staram się dojechać na cmentarz Północny, ale to nie ja zmagam się z problemami. Wszyscy kierowcy, którzy wybrali samochód osobowy zamiast komunikacji miejskiej, utknęli w tym gigantycznym korku. Skuterem jadę z prędkością około pięciu kilometrów na godzinę, między samochodami, które stoją - opisuje Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl.
Ostrzega też, że dotarcie do cmentarza tą trasą zajmie co najmniej 40 minut. - Przypominam, że zostało uruchomionych 29 linii cmentarnych, które co kilka minut podjeżdżają pod wszystkie cmentarze. Jeźdźmy dziś komunikacją miejską, która jest bardzo dobrze zorganizowana - dodał.
9.28 Na Wisłostradzie w kierunku Łomianek utworzył się pięciokilometrowy korek. - Kierowcy zmierzający w stronę skrętu w ulicę Wóycickiego, by dotrzeć na cmentarz Północny muszą uzbroić się w cierpliwość. Utrudnienia zaczynają się już na wysokości ulicy Gwiaździstej - ostrzega Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.
8.50 Komenda Stołeczna Policji podsumowała środę na ulicach Warszawy i powiatów ościennych. - Wczoraj doszło do ośmiu wypadków. Rannych zostało dziewięć osób. Na moście Siekierkowskim zginął motocyklista. Do tej pory zatrzymaliśmy jednego nietrzeźwego kierowcę - poinformował Piotr Świstak z KSP.
I dodał, że na razie na warszawskich ulicach jest spokojnie, ale w pobliżu nekropolii zaczyna się wzmożony ruch.
8.45 "Aktualnie jeszcze jest tam luźno, ale autobusy wciąż przywożą coraz więcej chętnych do odwiedzenia nekropolii" - tak przed godziną 8 sytuację w okolicy cmentarza Bródnowskiego opisywał Zarząd Transportu Miejskiego.
Z kolei w okolicy cmentarza przy ul. Złotej Jesieni utrudniony jest przejazd i w związku z tym, autobusy linii 115 i 142 kierowane są na trasę skróconą:
PKP MOKRY ŁUG/WIATRACZNA - ... - Hiacyntowa - Techniczna - Zagórzańska - zawrotka na rondzie - Zagórzańska – SAMORZĄDOWA 01 - Zagórzańska - Techniczna - Hiacyntowa - ... – PKP MOKRY ŁUG/WIATRACZNA
Jak zastrzega ZTM, odjazdy autobusów z przystanku Samorządowa 01 powinny odbywać się zgodnie z rozkładem jazdy z przystanku ks. Szulczyka 01.
Dodatkowe autobusy i tramwaje
Jeszcze przed 1 listopada Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił 29 linii cmentarnych "C": 27 autobusowych i dwie tramwajowe. Dowożą pasażerów na stołeczne nekropolie, niektóre z częstotliwością nawet co 45 sekund. Według szacunków miasta, w dniach w dniach 1-2 listopada tylko na cmentarz Północny może przybyć około 200 tysięcy osób. Ratusz zachęca, by jeździć transportem publicznym.
Nowe linie na nowych trasach
Tramwaj C1 jeździ między Annopolem a Cmentarzem Wolskim. Natomiast C6 - z Żerania Wschodniego na osiedle Górczewska.
Jeśli chodzi o autobusy, linia C09 jeździ z pętli Metro Młociny pod bramę główną cmentarza Północnego. C11 rusza z przystanku Bródno-Podgrodzie do cmentarza Wojskowego na Powązkach. C27 jedzie na Bródno-Podgrodzie z placu Grzybowskiego. Linia C40 kursuje z przystanku Metro Młociny do bramy zachodniej cmentarza Północnego.
DOKŁADNE TRASY LINII CMENTARNYCH MOŻNA SPRAWDZIĆ TUTAJ
Wokół cmentarzy wprowadzono znaczne zmiany w organizacji ruchu. Wiele ulic zamieniono w parkingi albo w ogóle wyłączono z ruchu indywidualnego. Zamknięta dla samochodów i wyłączona z parkowania jest na przykład część Królewskiej (od Mazowieckiej do Marszałkowskiej). Wprowadzono także zakaz zatrzymywania się na Marszałkowskiej, w rejonie skrzyżowania z Królewską. Stąd odjeżdżają na swoje trasy linie autobusowe "C".
PEŁEN WYKAZ ULIC WYŁĄCZONYCH Z RUCHU ZNAJDZIESZ TUTAJ
Więcej patroli
Od 31 października do 4 listopada na terenie Warszawy prowadzone są akcje "Znicz" i "Hiena". Przy cmentarzach działają dodatkowe patrole policji - nie tylko z drogówki czy prewencji. Są też nieumundurowani wywiadowcy, którzy mają między innymi tropić kieszonkowców.
Wybierając się na cmentarz, nie należy zabierać, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty.
kw/PAP