Rusza kampania referendalna. Ocenią program prezydent stolicy

Warszawska Wspólnota Samorządowa rozpoczyna kampanię
Źródło: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
- Warszawska Wspólnota Samorządowa, która zainicjowała akcję referendalną ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w przyszłym tygodniu rozpoczyna kampanię. Ma ona polegać m.in. na ocenie realizacji programu wyborczego prezydent z PO.

- Kończymy etap zbierania zgłoszeń i zachęcania warszawiaków do udziału w historycznym wydarzeniu, jakim będzie referendum, czyli do udziału w pracach obwodowych komisji referendalnych - powiedział w piątek dziennikarzom pełnomocnik referendalny Marek Makuch. Dodał, że komisji jest w Warszawie ponad 800 - w każdej mają być po cztery osoby dla inicjatora referendum i cztery dla strony urzędującej prezydent miasta, co znaczy, że potrzeba ponad 3200 zgłoszeń.

Miesiąc do starcia

- Zaczynamy kampanię, jest miesiąc do decydującego starcia o Warszawę - oświadczył szef sztabu referendalnego WSS Grzegorz Wysocki. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu można się spodziewać jednoznacznego i pełnego odniesienia się do programu Hanny Gronkiewicz-Waltz. Będziemy go prezentować w rozbiciu na konkretne dzielnice, jak również z pozycji autorów tego programu. Wśród ludzi Wspólnoty Samorządowej jest wielu współautorów tego programu z 2006 roku - powiedział Wysocki. Wiązałem bardzo duże nadzieje z rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz - przyznał, dodając, że sam też uczestniczył w formułowaniu jej programu.

"Straciłaby urok"

Działacze nie podali, na czym szczegółowo ma polegać kampania. - Gdybyśmy dzisiaj powiedzieli, jak to będzie wyglądało, to kampania straciłaby cały urok - powiedział Wysocki. Wyraził nadzieję, że referendum zyska poparcie SLD poinformował, że rozmowy w tej sprawie prowadzi stojący na czele WSS burmistrz Ursynowa Piotr Guział. Makuch dziękował chętnym do komisji. - To dowód na obywatelską postawę, na to, że chcą brać udział w tym, co się dzieje w naszym mieście, chcą wpływać na sposób rządzenia, chcą się wreszcie wypowiedzieć wbrew sugestiom ze strony najwyższych czynników w państwie, na temat tego, czy pani prezydent jest dobrym prezydentem czy złym - mówił.

Podziękowania dla PO

Za akcję wyłonienia kandydatów do obwodowych komisji referendalnych działacze dziękowali Klubowi Ronina, związkom zawodowym Solidarność, Sierpień80 i OPZZ partiom: Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota oraz wielu organizacjom, które namawiały ludzi nie tylko do udziału w referendum, ale i do czynnego udziału w komisjach wyborczych. Makuch podziękował też Elżbiecie Radziszewskiej z PO za zachęcanie do udziału w referendum w Piotrkowie. - Rozumiem, że idea referendum jako taka jej odpowiada. Ważne, że poparła referendum, jako narzędzie lokalnej społeczności, z którego należy korzystać - powiedział. Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ono ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób. Organizatorzy referendum chcą odwołania Gronkiewicz-Waltz m.in. za podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji.PAP/ran

Czytaj także: