- Potwierdzam, otrzymujemy sygnały, że uczniom trudno umówić się na specjalistyczne badania - mówi Ewa Rogala, rzeczniczka stołecznego ratusza, po tym, jak o problemie poinformowała "Gazeta Stołeczna".
Potrzebne są badania
Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów poznali we wtorek wyniki rekrutacji do szkół średnich. Ci, którzy aplikowali do techników i się do nich zostali, muszą dopełnić formalności, czyli dostarczyć do szkół odpowiednie dokumenty.
W tym wypadku są to: świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub ukończenia gimnazjum, zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu gimnazjalnego oraz dodatkowy dokument, który nie jest wymagany w liceach, czyli zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
Czas na dostarczenie dokumentów mają do 24 lipca do godziny 10.00. Jeżeli tego nie zrobią, zostaną skreśleni z listy przyjętych.
Teraz okazuje się, że przyszli uczniowie techników mają problem ze zrobieniem badań.
Trudno o wizytę
W Warszawie takie badania można wykonać w dziesięciu placówkach. We wtorek telefon większości z nich był nieustannie zajęty. W dwóch przypadkach nie trzeba było czekać na rozmowę, bo informacja, że wolne terminy na badanie dostępne są dopiero we wrześniu, przekazywana była przez automat.
W jednej z poradni usłyszeliśmy, że zapisy nie są prowadzone już od trzech tygodni.
Chętnych nie brakuje, a będzie ich jeszcze więcej. Ratusz poinformował bowiem, że 3173 warszawskich absolwentów nie dostało się do żadnej ze szkół. W tej drugiej grupie aż 82 procent stanowią uczniowie, którzy chcą kontynuować naukę w liceum, a nie w szkole branżowej czy technikum.
Miejsc w liceach jest jednak tylko 781. To oznacza, że blisko 2,4 tysiąca może być skazanych na naukę w technikach albo szkołach branżowych.
Co zrobić?
Rozwiązanie tego problemu podpowiada mazowieckie kuratorium oświaty.
"W przypadku, gdy wykonanie badań i dostarczenie zaświadczeń lekarskich nie będzie możliwe w terminie wskazanym w harmonogramie rekrutacji (wyłącznie z powodu zbyt późnego terminu badań ustalonego przez ośrodek zdrowia), kandydaci lub ich rodzice/opiekunowie prawni powinni złożyć stosowne oświadczenie informujące o braku możliwości jego przedłożenia w terminie" - czytamy na stronie warszawskiego kuratorium oświaty.
Podanie, z datą wyznaczonego badania, należy złożyć do 24 lipca, do godziny 10.
Kandydaci, którzy nie zostaną przyjęci do szkoły z wyżej wymienionych powodów podlegać będą procedurze odwoławczej. Komisje Rekrutacyjne będą przyjmować tych kandydatów w pierwszej kolejności.
Ostatecznie rekrutacja ma skończyć się 28 sierpnia.
kz/pm