Ratusz zrezygnował z Muzeum Komunizmu

Tak miało wyglądać Muzeum Komunizmu / fot. SocLand.pl
Tak miało wyglądać Muzeum Komunizmu / fot

Czesław Bielecki zapytał ratusz o efekty pracy zespołu ds. stworzenia Muzeum Komunizmu SocLand, którego jest pomysłodawcą. Efekt był natychmiastowy - ratusz zlikwidował zespół i wycofał się z całego projektu.

- Proszę sobie wyobrazić, że teraz, gdy Polska objęła prezydencję w Unii Europejskiej, w podziemiach pod Placem Defilad można by zwiedzić Muzeum Pamięci Komunizmu. Podziemne Forum Wolności, które nie zbiera pamiątek po PRL, tylko pokazuje, że to właśnie w Polsce zaczęły się zmiany, które objęły całą Europę... - snuje wizję Czesław Bielecki.

Wizja ta nie zrealizuje się ani za naszej prezydencji, ani po niej. Ratusz porzucił właśnie projekt przygotowany przez politycznego oponenta Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Tak miało wyglądać Muzeum Komunizmu / fot. SocLand.pl
Tak miało wyglądać Muzeum Komunizmu / fotTak miało wyglądać Muzeum Komunizmu / fot. SocLand.pl

Muzeum pod Pałacem, Pałac w muzeum

Tak miało wyglądać Muzeum Komunizmu / fot. SocLand.pl
Tak miało wyglądać Muzeum Komunizmu / fotTak miało wyglądać Muzeum Komunizmu / fot. SocLand.pl

Projekt Muzeum Komunizmu SocLand powstał na długo, zanim Bielecki - jako kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość - wystartował w wyborach na prezydenta Warszawy. Wspólnie z Andrzejem Wajdą i Jackiem Fedorowiczem architekt promował go od lat, a za kadencji Lecha Kaczyńskiego przekazał miastu gotową koncepcję architektoniczną. SocLand miał się znaleźć pod placem Defilad. Przez szklane zadaszenie przestrzeni muzealnych widać byłoby największy eksponat: Pałac Kultury i Nauki.

Ratusz koncepcję przyjął i powołał dwa zespoły, które miały ją dopracować, i zrealizować. W między czasie sytuacja polityczna się jednak zmieniła. Władzę w stolicy objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z projektu wprawdzie nie zrezygnowała (możliwość jego realizacji przewiduje nawet plan miejscowy dla pl. Defilad), ale też szczególnie go nie hołubiła. Bielecki tymczasem zbliżył się do PiS i w ostatnich wyborach wystarował jako niezależny kandydat z poparciem opozycji.

Pierwszy efekt "Godziny pytań"?

Choć przegrał wybory, nie przestał angażować się w lokalną politykę. Pod koniec czerwca zaproponował "Godzinę pytań" - chciał, by raz w miesiącu, na sesji Rady Warszawy prezydent miasta odpowiadał na pytania mieszkańców. Ci mieliby je zadawać za pośrednictwem radnych.

Przygotował też obszerną broszurę z pytaniami, które jego zdaniem powinny zostać zadane w pierwszej kolejności.

Pomysł nie spotkał się z odzewem ratusza. - Prezydent miasta ma dyżury. Można się zapisać na spotkanie i dokładnie przedstawić swoją sprawę - zapewnia Agnieszka Kłąb z zespołu prasowego urzędu miasta. - To lepsze, niż proponowany przez pana Bieleckiego maraton pytań na sesji - przekonuje.

Likwidacja w odpowiedzi

Bardziej przychylna była opozycja. Radni PiS Jarosław Krajewski i Michał Dworczyk sięgnęli do broszury przygotowanej przez Bieleckiego. Wybrali pytanie o efekty działania zespołów zajmujących się Muzeum Komunizmu i zadali je ratuszowi w formie interpelacji.

Ratusz odpowiedział na nią 25 lipca: - "W związku ze spowolnieniem gospodarczym, uniemożliwiającym podjęcie przez Miasto zobowiązań związanych z powołaniem nowej instytucji kultury, zapadła decyzja o rozwiązaniu zespołu". Zarządzenie w tej sprawie, Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała już 8 lipca.

W dalszej części odpowiedzi na pytanie radnych, ratusz wyjaśnią, że drugi zespół, funkcjonujący w ramach stołecznego zarządu rozbudowy miasta, prowadzi szereg działań. I wymienia m.in. przygotowanie dokumentacji budowlanej, opracowanie koncepcji ekspozycji, ale też organizację międzynarodowej konferencji "Komunizm do Muzeum" czy wystaw. Nie wiadomo, czemu zajmuje się tym SZRM, instytucja powołana do nadzorowania miejskich inwestycji.

Rezygnują "na tę chwilę"

Próbowaliśmy ustalić, co likwidacja zespołu oznacza dla samego muzeum. Na pytanie, czy miasto rezygnuje w ogóle ze stworzenia tej instytucji, ratusz odpowiedział, że "na tę chwilę tak" i przyznał, że z projektem Bieleckiego miał jeszcze jeden problem. - Jego realizacja w drodze postępowania konkursowego - a tak chcieliśmy to zrobić - stała się niemożliwa jeszcze z jednego powodu. Pan Bielecki chciał mieć wyłączność na realizację muzeum w PKiN - mówi Agnieszka Kłąb.

- Jak można ogłaszać konkurs na coś, co jest już gotowe? To ja wymyśliłem, żeby muzeum umieścić w Pałacu Kultury i w ten sposób całkowicie odwrócić symbolikę tego budynku. Nie można teraz zrobić konkursu na wymyśloną już koncepcję, to bez sensu - odpowiada Bielecki. I dodaje: - Nie mogę dać sobie ukraść pomysłu, który nieodpłatnie przekazałem miastu.

Jego zdaniem, cała sytuacja ma jednak plusy. - Zlikwidowano zespół, który był zbędny. Nie realizował swoich zadań, a generował koszty. To pokazuje, jak bardzo potrzebna jest "Godzina pytań" - broni swojego pomysłu. I zapewnia, że wciąż wierzy, że muzeum kiedyś powstanie. - To ciągle jest słuszna idea, która została wpuszczona w magmę urzędniczo-biurokratyczną. Będzie czekać na nowe władze, które nie będą pozorowały działań zasłaniając się kilkoma zespołami "do spraw" - zapewnia architekt.

Karol Kobos

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl