Ratusz chce kupić nowe tramwaje. "Największa w historii wymiana taboru"

Najnowsze

TVN24Szykuje się największa w historii wymiana taboru (wideo archiwalne)

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na dostawę 213 tramwajów o rekordowej wartości ponad 2,3 mld zł brutto. To największe zamówienie w Unii Europejskiej. Pierwsze pojazdy mogą pojawić się na stołecznych ulicach w połowie 2019 roku.

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na dostawę 213 tramwajów o rekordowej wartości ponad 2,3 mld zł brutto. To największe zamówienie w Unii Europejskiej. Pierwsze pojazdy mogą pojawić się na stołecznych ulicach w połowie 2019 roku. - To jest największa wymiana taboru w historii - zapowiedziała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. Zamówienie obejmuje zakup 213 tramwajów, w tym 123 tramwajów w zamówieniu podstawowym oraz 90 tramwajów w ramach opcji. Stołeczny ratusz gwarantuje sobie w przetargu możliwość rezygnacji z zakupu tej ostatniej partii. Nowe tramwaje ruszą na stare torowiska, ale nie tylko. Miasto kupuje je również z myślą o nowych trasach na Gocław, Wilanów czy Tarchomin.

Więcej dwukierunkowych

W ramach zamówienia podstawowego będzie to 85 tramwajów dwukierunkowych oraz 18 jednokierunkowych o długości do 33 metrów, 20 tramwajów niskopodłogowych jednokierunkowych o długości do 24 metrów. W ramach opcji spółka zamawia 45 tramwajów dwukierunkowych o długości do 33 metrów oraz 45 tramwajów jednokierunkowych o długości do 33 metrów. Zamówienie obejmuje również specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiety: naprawczy, eksploatacyjny, materiałów niezbędnych do wykonania naprawy głównej oraz serwis w okresie gwarancji. Oferenci mają czas do 27 marca. Wyłoniony wykonawca będzie miał czas na dostarczenie pojazdów do 30 kwietnia 2021 roku, a w ramach opcji do 30 czerwca 2023 roku.

Pierwsza partia za 22 miesiące

Tramwaje będą przyjeżdżały do Warszawy sukcesywnie. - Pierwsza partia powinna przyjechać 22 miesiące od daty podpisania umowy, spodziewamy się, że powinno to być mniej więcej drugi, trzeci kwartał 2019 roku - powiedziała wiceprezydent. Jak dodała, 27 lutego zostanie otwarty kolejny fragment linii tramwajowej na Tarchominie, w kierunku Nowodworów. - Jednocześnie przygotowujemy kontynuacje tej trasy, czyli w zasadzie ostatni odcinek wraz z pętlą przy ul. Modlińskiej - zaznaczyła Kaznowska. Jak podsumował ratusz, ogółem od 2007 r. do stolicy trafiło łącznie 311 nowych tramwajów, w tym 281 niskopodłogowych. A ostatni tak duży kontrakt na dostawę 186 tramwajów o wartości 1,5 mld złotych został podpisany w 2009 roku.

Następne w kolejce to MZA

Rewolucja zapowiada się też w komunikacji autobusowej. Jak zapowiedziała wiceprezydent Warszawy, ratusz planuje do 2027 r. wymianę całego taboru w Miejskich Zakładach Autobusowych na pojazdy nisko, bądź zeroemisyjne.

PAP/skw/mś