Radni chcą świateł na wszystkich przejściach przez aleję KEN

[object Object]
Wypadek na UrsynowieTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Radni Ursynowa zaapelowali do władz Warszawy o zamontowanie świateł na wszystkich pasach alei KEN. Dyrektor ZDM nie odmawia. Ale przypomina, że są inne sposoby na dbanie o bezpieczeństwo pieszych i apeluje, by nie podejmować decyzji pod wpływem emocji.

Ten wypadek wstrząsnął mieszkańcami Kabat. Na przejściu dla pieszych nieopodal ostatniej stacji metra potrącone zostały dwie osoby. Ojciec i syn. Jednego z nich nie udało się uratować, 49-latek zmarł w szpitalu. Nie miejscu nie było (i nie ma) sygnalizacji świetlnej, ale pasy są dobrze oświetlone – między innymi dzięki dodatkowym lampom zamontowanym z budżetu partycypacyjnego. Samochód, który uderzył w mężczyzn prowadził 85-latek.

Stanowisko rady

Na ostatniej sesji Ursynowa radni dzielnicy nie przemilczeli tej sprawy. Jednogłośnie przegłosowali specjalne stanowisko, w którym zwrócili się "o pilną budowę sygnalizacji świetlnych na wszystkich przejściach dla pieszych w alei Komisji Edukacji Narodowej".

Ponadto, zaapelowali o kompleksowy przegląd przejść na ursynowskich ulicach i publikację listy tych, które są najbardziej niebezpieczne.

"Radni Ursynowa wielokrotnie w interpelacjach zwracali się do Zarządu Dzielnicy, Prezydenta m.st. Warszawy i Zarządu Dróg Miejskich o budowę sygnalizacji świetlnych na przejściach dla pieszych, ich doświetlenia, przebudowę i instalowanie aktywnych znaków poprawiających bezpieczeństwo przechodniów" – czytamy w dokumencie.

Radni zwracają uwagę, że mimo poprawy infrastruktury drogowej nadal giną na pasach ludzie, w tym dzieci. "Tylko na alei Komisji Edukacji Narodowej w ostatnim czasie zginęły trzy osoby, ponadto było wiele potrąceń, w tym skutkujących trwałą utratą zdrowia" - zwracają uwagę radni.

"Nie chcemy ofiar na pasach dla pieszych, nie chcemy pędzących samochodów zagrażających życiu pieszych" - podkreślają w emocjonalnym uzasadnieniu stanowiska.

Sygnalizacja nie jest lekiem na całe zło

- Wypadek w alei KEN jest absolutnie wielką tragedią dla rodziny i wszystkich, którzy znali tego mężczyznę. Mówimy tu jednak o sytuacji, w której kierowca nie zachował ostrożności i nie dostosował się do przepisów – komentuje w rozmowie z nami Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Przypomnijmy, z relacji świadków wypadku wynikało, że kierowca mitsubishi zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym na pasach. Jadący obok volkswagenem 85-latek już tego nie zrobił i uderzył w przechodzących mężczyzn.

Puchalski przestrzega radnych, że sygnalizacja świetlna nie jest lekiem na całe zło. - Z danym zbieranych przez policję i przez nas wynika, że wypadków z udziałem pieszych w Warszawie niestety są setki. Mniej więcej połowa z nich to zdarzenia na przejściach właśnie z sygnalizacją świetlną. Mamy tam również wypadki śmiertelne – przyznaje ze smutkiem.

Poza tym szef ZDM zwraca uwagę, że budowa świateł na takich pasach, jak w al. KEN może sprawić, że spadnie czujność kierowców na innych przejściach bez sygnalizacji. Poziom niebezpieczeństwa przeniesie się na mniejsze skrzyżowania. "Osygnalizowanie" z kolei wszystkich "zebr" w Warszawie raczej nie wchodzi w grę.

- Dzisiaj mamy około 4,5 tysiąca przejść bez sygnalizacji. Gdybyśmy chcieli je "osygnalizować", wyszłaby pewnie kwota zbliżona do środków za budowę dwóch odcinków metra – przyzna.

Choć w porównaniu z ludzkim zdrowiem i życiem kwestie finansowe wydają się błahe, to w tej sytuacji nie da się jednak o nich nie wspomnieć. Popularne światła nie należą do najtańszych rozwiązań. Koszty zaczynają się od kilkuset tysięcy złotych, w zależności od tego czy mówimy tylko o sygnalizacji przejścia, czy całego skrzyżowania. Według dyrektora Zarządu, te najbardziej rozbudowane kosztują nawet 1,5-2 milionów złotych.

Aktywne przejścia

Puchalski przekonuje więc, że są inne tańsze i łatwiejsze do zamontowania rozwiązania, które chronią pieszych. Jednym z nich może być tak zwane aktywne przejście, które ostrzega kierowców, że na pasach znajduje się pieszy. Odpowiednie czujniki ruchu widzą, kiedy zbliża się do przejścia i uruchamiają zamontowane w nim elementy odblaskowe i lampy LED.

Jak informuje szef ZDM, takie przejście jest tańsze niż sygnalizacja (kosztuje około 60 tys. zł) i szybsze do zamontowania. Pierwsze pojawiło się w ubiegłym roku na ul. Kondratowicza. ZDM zapowiedział montaż w tym roku kolejnych, między innymi na al. KEN, gdzie doszło do tragicznego wypadku. Drogowcy ogłosili już przetarg na ten cel. Jeśli uda się dochować wszystkich terminów, aktywna "zebra" mogłaby być gotowa jesienią tego roku.

W przypadku sygnalizacji świetlnej Puchalski zwraca też uwagę na inny problem. Jeśli zgodnie z postulatem radnych, zamontowano by światła na wszystkich przejściach w al. KEN, za moment pojawiłyby się podobne postulaty w sprawie innych ulic.

- Co z Rosoła, z Wąwozową, Puławską…? Czy jutro w momencie, kiedy będzie tragiczne zdarzenie na Wąwozowej, to wszystkie przejścia będziemy chcieli osygnalizować również tam? – pyta Puchalski i przyznaje – to trochę jak wywieszenie białej flagi. Zamiast tego radzi stawiać na kontrolę kierowców, prewencję i uświadamianie tego, jak ważna jest ostrożność – zwłaszcza w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych.

Będzie audyt przejść

Z dobrych informacji jest taka, że niebawem odbędzie się badanie „zebr”, o które prosili w swoim stanowisku radni dzielnicy. - W zeszłym tygodniu ogłosiliśmy przetarg na audyt przejść dla pieszych w kilku dzielnicach, w tym na Ursynowie – informuje Puchalski. W ramach audytu – jak dodaje – mierzone będzie między innymi natężenie światła, prędkość, widoczność. Uzyskane wnioski przysłużą się do poprawy sytuacji na pasach.

- Nie chciałbym przesądzać, że w al. KEN sygnalizacja potrzebna nie jest. Może jest, ale tego nie powinno się rozstrzygać pod wpływem emocji i jednego zdarzenia. Powinniśmy poczekać na wyniki audytu – radzi nasz rozmówca. Wyniki mają być znane w drugiej połowie tego roku.

Co jest nie tak z al. KEN?

Co ważne, zdaniem szefa ZDM problem bezpieczeństwa pieszych w al. KEN nie jest jedynie kwestią sygnalizacji świetlnej czy jej braku. - Na tak dużych arteriach jak al. KEN kierowcy czują, że mają zdecydowane pierwszeństwo. Poza tym, są tam bardzo długie proste odcinki, szerokie jezdnie… - wylicza.

Zapewnia, że nie jest za zmniejszeniem pasów ruchu w tej arterii. Obecnie w przeważającej części są dwa w każdym kierunku i – zdaniem szefa ZDM – jest to uzasadnione. Znajduje odzwierciedlenie w płynności ruchu, jego natężeniu czy liczbie samochodów. Nie oznacza to jednak, że nie warto myśleć o uspokojeniu ruchu. - Problemem jednak jest to, że z jednej strony mieszkańcy jako piesi chcieliby uspokojenia, ale z drugiej jakiekolwiek próby w tym kierunku właśnie na Ursynowie budzą skrajne emocje – przypomina Puchalski.

Wystarczy przypomnieć awanturę o Stryjeńskich, gdzie mieszkańcy w ramach budżetu partycypacyjnego zaproponowali zwężenie ulicy do jednego pasa w każdym kierunku. Projekt wygrał, ale ze względu na sprzeciw lokalnej społeczności nie został zrealizowany.

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano pierwszą sesję nowo wybranej Rady Warszawy. W jej trakcie zaprzysiężeni zostaną nowi radni i wybrany na drugą kadencję obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl