Przetrwała wojnę, kamienica przy Chmielnej 6 zabytkiem

Kamienica Szymona Arendarza przy Chmielnej 6 zabytkiem
Kamienica Szymona Arendarza przy Chmielnej 6 zabytkiem
Źródło: mwkz.pl

Kamienica przy ul. Chmielnej 6 została wpisana do rejestru zabytków. To decyzja Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Spośród 40 kamienic wschodniego odcinka Chmielnej wojnę przetrwało tylko 7. Większość budynków uległa znacznym zniszczeniom i została rozebrana lub poddana przebudowie. Kamienica przy Chmielnej 6 przetrwała wojnę tylko nieznacznie wypalona - uszkodzony był głównie budynek frontowy. Oryginalny wygląd zachowała dzięki pracom remontowym podjętym niezwłocznie przez dawnych właścicieli.

Kamienica została wzniesiona w latach 1937-1938 według projektu Henryka Stifelmana. Szymon Arendarz był właścicielem fabryki guzików, klamer i wyrobów galanteryjnych przy ul. Nalewki 2a.

W duchu "miękkiego" funkcjonalizmu

"Budynek stylistycznie utrzymany jest w duchu tzw. 'miękkiego' funkcjonalizmu. Jest charakterystycznym przykładem warszawskiej kamienicy czynszowej z czasów uzupełniania tkanki miejskiej modernistyczną zabudową z lat 30. XX wieku" - informuje w komunikacie Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy MWKZ.

"Dom w dużej mierze zachował oryginalną substancję zabytkową. Jest przykładem kamienicy ukształtowanej obwiedniowo z zespołem trzech oficyn zamykających wewnętrzne podwórze. Ma niezmodyfikowaną bryłę wraz z licznymi elementami wystroju i wyposażenia. Modernistycznego wyrazu plastycznego elewacji dopełniają balkony o prostokątnych i zaokrąglonych płytach z prostymi, metalowymi balustradami. Na klatkach schodowych zachowały się liczne przykłady oryginalnych jedno i dwuskrzydłowych prostych, płytowych drzwi" - kończy Agnieszka Żukowska.

Ślad dawnej Chmielnej

Kamienica wraz z budynkiem frontowym i oficynami wpisanymi w jej teren, jest jednym z nielicznych materialnych świadectw sposobu rozplanowania dawnej zabudowy Chmielnej. Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatnio informowaliśmy, że władze Woli chcą sprzedać zabytkową kamienicę przy al. Solidarności 145.

Kamienica wystawiona na sprzedaż to zabytek

alex/sk

Czytaj także: