Charakterystyczna wolska kapliczka musiała przenieść się z Sokołowskiej, bo przeszkadzała w budowie II linii metra. Stanęła przy ulicy Syreny 23 i - jak zapowiadają władze miasta - tu zostanie na stałe. Właśnie skończyła się jej renowacja.
Koszt odnowienia kapliczki Matki Boskiej Sokołowskiej wyniósł 40 tysięcy złotych. W całości pokryła go firma Gulermark, budująca metro na Woli.
Samo przeniesienie obiektu odbyło się już w kwietniu, za pomocą specjalnie przygotowanej stalowej konstrukcji, dzięki której figura miała wyjść z operacji w nienaruszonym stanie. Tak też się stało. Przeniesienie kapliczki ukazało jednak jej liczne rozwarstwienia i wilgoć. Okazało się, że figura wymaga kompleksowej renowacji i wzmocnienia.
Wykonawca z 30-letnim stażem
Ta właśnie się zakończyła. "Do prac został wynajęty podwykonawca z 30-letnim doświadczeniem w konserwacji dzieł sztuki" - podkreślają urzędnicy stołecznego ratusza.
Z ceglanej bryły usunięto wtórną skorupę betonową oraz wszystkie przemurowania i uzupełnienia, tak by odtworzyć pierwotny kształt kapliczki. Elementy żeliwne (krzyż i kolumienki) zostały oczyszczone i zabezpieczone antykorozyjnie. Masywny betonowy cokół, ze względów konstrukcyjnych, został poddany "pracom estetyzującym" przy użyciu odpowiednich zapraw do betonów.
Przetrwała dwie wojny
Charakterystyczna wolska kapliczka powstała prawdopodobnie już pod koniec XIX wieku (około 1890-1900 roku). Przetrwała dwie wojny i powstańcze walki. Zaliczyć ją można do popularnego typu pojedynczych kapliczek przydrożnych stawianych wzdłuż traktów dojazdowych do miasta. Ulica Górczewska jest bowiem starym traktem łączącym Górce i Stare Babice z Warszawą. Pod koniec XIX wieku na wysokości Płockiej znajdowały się rogatki strzegące wjazdu do miasta. Tuż za nimi znajdowała się wieś Koło.
Przenosiny spowodowane budową metra to nie pierwsza podróż charakterystycznego obiektu. Wcześniej kilkukrotnie zmieniała swoje miejsce, ostatnio w 2003 roku podczas poszerzania ulicy Górczewskiej.
CZYTAJ TAKŻE O POSTĘPIE PRAC NA BUDOWIE METRA NA WOLI:
Metro na Woli
Metro na Woli
Metro na Woli
kw/b/jb
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa