Przebili wyjście na bulwary. "Zobaczymy panoramę praską"

Inżynier kontraktu o prowadzonych pracach
Inżynier kontraktu o prowadzonych pracach
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Inżynier kontraktu o prowadzonych pracachDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Odkryli drewnianą palisadę, na ich drodze stanęła jaskółka, przeszkadzała też wysoka woda. Budowniczowie bulwarów zmagali się z kilkoma problemami, ale zapewniają, że trzymają się wyznaczonych terminów zakończenia inwestycji. Prace prowadzą głównie pod ziemią, jednak na powierzchni pojawiło się "światełko" w… przejściu pod Wisłostradą, które prowadzi na nabrzeże.

- Robimy w tej chwili najgorszą pracę, która w przyszłości będzie niewidoczna dla warszawiaków, natomiast pozwoli wykonawcy rozwinąć pole pracy - mówi o toczącej się przebudowie lewobrzeżnych bulwarów Tomasz Gała, inżynier kontraktu z ramienia miasta.

Wyjście z widokiem na Pragę

Gotowe są ogromne ścianki szczelne, które oddzielają nabrzeże od samej Wisły. W części, gdzie woda już nie ma dostępu, przygotowywane są umocnienia przyszłego brzegu.

- Realizowane są również prace związane z zasypywaniem gruntu i przygotowaniem do prac pozwalających wyjść wykonawcy na powierzchnię - zaznacza inżynier. Budowniczowie przyznają, że nie jest to zbyt spektakularny etap. Większe wrażenie robi dotychczasowy efekt przebudowy przejścia podziemnego pod Wisłostradą, które znajduje się niedaleko ulicy Grodzkiej. Przed zamknięciem bulwarów, idąc od strony Zamku Królewskiego, można było wyjść z niego po schodach na drugą stronę Wisłostrady, ale jedynie na boki. Teraz zostało przebite na wprost. - Wykonawca odkrył przejście w kierunku Wisły. Pokaże nam to pięknie panoramę praską. Podobny efekt będzie przy przebudowywanym przejściu na wysokości ulicy Boleść - wyjaśnia Tomasz Gała. - Gdyby przybrała woda i byłoby zagrożenie, że zaleje przejście, to będą uruchamiane śluzy, które mają to miejsce zabezpieczać - dodaje.

Kiedy zakończą się prace?
Kiedy zakończą się prace?Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Jaskółka wstrzymała prace

Najbardziej zaawansowane roboty toczą się na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Boleść.

- Ten odcinek ma być gotowy do lipca przyszłego roku, odcinek drugi - od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Centrum Nauki Kopernik - ma być zakończony za dwa lata. Do dzisiaj wykonawca nie zgłosił nam problemów z terminem - zapewnia Gała.

Ale przyznaje, że po drodze budowniczowie mieli trochę problemów, przez które trzeba było wstrzymywać pracę na niektórych fragmentach.

- Na wiosnę był wysoki stan wody, który utrudniał prace hydrotechniczne. Mieliśmy również jaskółkę brzegówkę, która gniazdowała w szczelinach muru oporowego nabrzeża. Na pewien czas część prac została wstrzymana przez ornitologa - opowiada inżynier. - Odkryliśmy też kaszyce, czyli drewnianą palisadę z czasów prezydenta Starzyńskiego. Skontaktowaliśmy się z konserwatorem zabytków. Po oględzinach i stwierdzeniu, że jest to element starego zabezpieczenia nabrzeża, które nie stanowi żadnej wartości historycznej, te elementy zostały wywiezione - dodaje.

Za 122 mln zł

Prace prowadzi Hydrobudowa Gdańsk. Około dwukilometrowy odcinek zostanie podzielony na trzy strefy: rozrywki, kultury i edukacji. Tuż przy Centrum Nauki Kopernik znajdzie się park żywej rzeki – na schodach graniczących z Wisłą będzie można usiąść wśród naturalnej roślinności, niedaleko będziemy mieli do dyspozycji plażę, na wysokości Mariensztatu powstaną pawilony, natomiast przy Podzamczu pływające przystanie. Prace pochłoną 122 mln zł. Część zostanie sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH

TAK WYGLĄDA MAKIETA BULWARÓW:

ran/b

Makieta bulwaru
Makieta bulwaruDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z wejść na stację drugiej linii metra Ulrychów jest zamknięte od końca stycznia. Jak tłumaczy Metro Warszawskie, metalowa roleta uległa awarii, a jej nietypowe wymiary sprawiły, że trzeba dłużej czekać na dostarczenie uszkodzonej części.

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl