Rada Warszawy zajęła się stanowiskiem w tej sprawie w czwartek. Radni opowiedzieli się za powołaniem pełnomocnika.
Jak przyznała już w środę Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy, jednym z impulsów do zgłoszenia takiej propozycji była sprawa wycinki ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich w czasie rewitalizacji, co spotkało się z protestami mieszkańców.
- Zauważamy, że zieleń staje się dla mieszkańców coraz ważniejsza, a sprawy z nią związane, takie jak np. wycinki drzew, powodują ogromne kontrowersje - mówiła Malinowska- Grupińska, przewodnicząca rady miasta.
Miejski ogrodnik
W uzasadnieniu projektu stanowiska czytamy, że zielenią miejską zajmują się różne biura i jednostki urzędu miasta. Te działania miałaby skoordynować jedna osoba.
- Pełnomocnik ma mieć za zadanie zbieranie i przekazywanie wiedzy na temat miejskiej zieleni z różnych działów urzędu. Będzie kimś w rodzaju miejskiego ogrodnika. W tym obszarze jest luka i potrzebny jest ktoś, kto się tym wszystkim zajmie. Niejednokrotnie widzę, że urzędnicy zrobili znakomitą robotę - mówię tu np. o nasadzeniach, nowych obszarach zieleni, a nie potrafią tej informacji dobrze "sprzedać" - tłumaczyła Malinowska-Grupińska.
Według radnych postulujących powołanie pełnomocnika, dzięki temu zarządzanie zielenią stanie się "jeszcze bardziej efektywne".
Jakie wymagania?
Z informacji przekazanych nam przez przewodniczą wynika, otwiera to drogę do rozpisania konkursu na to stanowisko. Kto będzie mógł w nim startować?
- Osobiście uważam, że kandydat powinien mieć dobre wykształcenie i duże doświadczenie w sprawach zieleni, ale i doświadczenie w samorządzie - mówiła Malinowska-Grupińska.
Tak mieszkańcy protestowali przeciwko wycince ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich:
"Warszawska masakra piłą mechaniczną"
A tak ogród wygląda po rewitalizacji:
Oficjalna inauguracja ogrodu w sobotę
kś/ran
Źródło zdjęcia głównego: UM