Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) to nowe centrum badawczo-rozwojowe, które planuje wybudować Centrum Nauki Kopernik. Ma stanowić przestrzeń do prowadzenia eksperymentalnych badań i innowacyjnych projektów z zakresu antropologii, socjologii i nowych technologii.
Budynek powstanie na terenie "Kopernika", w Parku Odkrywców, od strony Zajęczej i mostu Świętokrzyskiego (częściowo nad parkingiem centrum). Ma liczyć blisko 4,5 tysiąca metrów kwadratowych, mieć trzy naziemne kondygnacje i jedną podziemną.
Konkurs na projekt
"Zainteresowanie projektowaniem nowego obiektu Centrum Nauki Kopernik jest ogromne!" - zapewnia Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa CNK. Do konkursu zgłosiło się 35 pracowni polskich i zagranicznych. Architekci poznali już okolicę, gdzie pracownia ma stanąć i charakter jej działalności.
Obecnie (do 26 czerwca) trwają prace nad koncepcjami, które potem zostaną poddane ocenie sądu konkursowego. W jego skład wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, stołecznego ratusza i samego inwestora, czyli Centrum Nauki Kopernik. Ostateczne wyniki konkursu poznamy 4 lipca.
Budynek PPK ma być otwartą przestrzenią. Pracować w niej będzie około 200 osób: to głównie pracownicy Centrum i partnerzy, w tym przedstawiciele uczelni, firm i startupów związanych ze sferą nowych technologii.
Nowa technologia
Przestrzeń, jak przekonuje Nowicka, ma być przede wszystkim wielofunkcyjna i łatwa do modyfikowania.
"Kolejne wyzwanie to realizacja projektu w nowatorskiej technologii BIM (ang. Building Information Modeling). Daje ona możliwość testowania różnych wariantów i schematów w świecie wirtualnym i ułatwia wybór optymalnego rozwiązania. Umożliwia także ciągły dostęp do wszelkich informacji, kosztów i harmonogramów" - wyjaśnia rzeczniczka CNK.
Jak dodaje, w Polsce nie zbudowano jeszcze żadnego budynku korzystając z tej technologii. "Mamy szansę był pierwsi" - cieszy się Nowicka.
Zgodnie z przewidywaniami Kopernika, koszt pracowni wyniesie 55 mln zł.
Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik
kw/r
Źródło zdjęcia głównego: Centrum Nauki Kopernik