Podziemne parkingi znów opóźnione. Warszawa ściągnęła posiłki z Gdańska

Parking w centrum Warszawy Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Do końca czerwca stołeczny ratusz przedłużył termin składania ofert na budowę podziemnych parkingów. Urzędnicy tłumaczą to szczegółowymi pytaniami, które otrzymali od jednej firm. Realizację obiecywanej od lat inwestycji ma przyspieszyć nowy dyrektor, który został ściągnięty z gdańskiego urzędu miasta.

Podziemne parkingi mają być budowane w formule partnerstwa publicznego-prywatnego (PPP). W piątek minął opóźniony już wcześniej termin, który ratusz wyznaczył firmom na składanie ofert. Oferty nie wpłynęły, pojawiły się za to dodatkowe pytania.

- Kilkanaście dni temu wpłynęły pytania od jednego z kandydatów, a następnie ten sam kandydat złożył wniosek o przedłużenie terminu złożenia oferty. Tłumaczył to tym, że odniesienie się do treści tych pytań, będzie dla niego wiążące co do kalkulacji oferty. Przychylając się do tego wniosku termin składania ofert przesunęliśmy do 28 czerwca - powiedział nam Tomasz Demiańczuk z urzędu miasta.

Budowa parkingów pod placami położnymi w centrum i jego okolicy to pomysł z brodą. Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała kilkanaście jeszcze podczas kampanii wyborczej w 2006 roku. Znalazły się one także w programie Rafała Trzaskowskiego. Podziemne garaże miały budować prywatne firmy za swoje pieniądze, a potem zarabiać przez określoną liczbę lat na wynajmie miejsc. Tyle, że firmy nie kwapiły się do tej inwestycji, oceniając ją jako biznesowo ryzykowną. Ze strony ruchów miejskich pojawiły się powątpiewania co do sensu całego przedsięwzięcia. Dziś mówi się tylko o dwóch lokalizacjach: placu Powstańców Warszawy i placu Wilsona, gdzie nad stacją metra jest tzw. pustka technologiczna. Więcej nie należy się spodziewać. Tomasz Demiańczuk przyznaje, że pytania potencjalnych kontrahentów dotyczyły tylko tych dwóch miejsc.

"Zbliżamy się do końca postępowania"

Tymczasem w ratuszu pojawił się nowy urzędnik, który ma nadać tempa ciągnącej się od lat sprawie. To Grzegorz Kaczorowski, świeżo upieczony dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego miasta stołecznego. Ta jednostka przejęła zadanie z Zarządu Transportu Miejskiego i Biura Infrastruktury.

- Parkingi są zaszłością, zdaje sobie sprawę, że postępowania toczy się długo, ale zbliżamy się do końca. Pracujemy nad ostateczną treścią umowy, która będzie zaproponowana kandydatom w postępowaniu – wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Kaczorowski. Potwierdził, że "w grze są place Powstańców Warszawy i Wilsona", a z pięciu firm, którym ratusz zaproponował współpracę "aktywne są dwie-trzy".

Dyrektor ma rozruszać partnerstwo publiczno-prywatne, z którym w Warszawie wiązano duże oczekiwania, a z którego niewiele wyszło. Z dużych projektów PPP zrealizowano wyłącznie budowę nowych wiat przystankowych. Kaczorowski o powierzonych mu zadaniach mówi tak: - Pierwsze i podstawowe to budowa współpracy z inwestorami, głównie w oparciu o projekty inwestycyjne realizowane w partnerstwie prywatno-publicznym, względnie: w koncesji lub innych formułach dopuszczanych prawem, które przewidują wspólne działania sektora publicznego i prywatnego.

W Gdańsku umowa na cztery parkingi

Doświadczenia zebrane w gdańskim urzędzie pozwalają mu z nadzieją patrzeć w przyszłość. - W Gdańsku PPP rozwinęło się całkiem przyzwoicie jak na polskie standardy. Ostatnio robiąc statystykę wszystkich PPP, które zostały tam zawarte na przestrzeni ostatnich lat, doszliśmy do wniosku, że odpowiada to wartości inwestycji na poziomie 3,5 miliarda złotych – wylicza.

Z lekką irytacją reaguje na publicystyczną kalkę, wedle której poziom nieufności wobec partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce jest taki, że za trzema P podąża czwarte - P jak prokuratura.

- We wrześniu podpisaliśmy umowę na cztery podziemne parkingi w śródmieściu Gdańska. Doskonale zdaję sobie sprawę jakie są oczekiwania jednej i drugiej strony. W Warszawie potencjał rynku jest tak duży, że jest szansa, że parkingi powstaną bez żadnej partycypacji finansowej miasta. W Gdańsku taka sztuka się nie udała, miasto musiało jednak trochę pieniędzy przeznaczyć na dopłatę do nakładów inwestycyjnych, około jednej czwartej wartości całości projektu - przyznaje Grzegorz Kaczorowski. - Jeden parking wiosny nie uczyni, ale to jest kwestia przełamania lodów, nauczenia się czegoś, mam nadzieję, że pójdziemy dalej - podsumowuje.

Niedawno swoje propozycje parkingowe zgłosiło Miasto Jest Nasze:

[object Object]
Pięć kluczowych propozycji MJNtvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP