"Podmieniony" wizerunek Lecha Kaczyńskiego na głazie

Nowy wizerunek Lecha Kaczyńskiego
Nowy wizerunek Lecha Kaczyńskiego
TVN24
Nowy wizerunek Lecha KaczyńskiegoTVN24

Jest nowy wizerunek Lecha Kaczyńskiego na głazie znajdującym się przed stołecznym ratuszem. – Został podmieniony najprawdopodobniej podczas długiego listopadowego weekendu. Sprawy nie zgłoszono do konserwatora zabytków – mówi rzecznik urzędu miasta.

Chodzi o pomnik postawiony na dziedzińcu ratusza 10 kwietnia. Od początku wywoływał kontrowersje. Przede wszystkim dlatego, że – zdaniem ratusza – został umieszczony tam nielegalnie, bez koniecznej zgody stołecznego konserwatora zabytków.

Drugą dyskusyjną sprawą był sam wizerunek byłego prezydenta na płaskorzeźbie. Zdaniem wielu, Lech Kaczyński nie przypominał na niej samego siebie. Potwierdzali to m.in. przechodnie, wśród których sondę przeprowadzał w maju reporter TVN24 Łukasz Ruciński.

Pierwsze komentarze

Nowa płaskorzeźba ma nieco inny kolor. To czy były prezydent jest na niej bardziej podobny niż na poprzedniej pozostaje pytaniem otwartym. Sprawę publicznie skomentował już m.in. poseł i rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec:

Nie są w stanie nic zrobić porządnie: od zmiany opon, tablicy PLK przed ratuszem, aż po zepsuty sarkofag na Wawelu #szkodaPolski #czarnyrok pic.twitter.com/XwcLJNy65r— Jan Grabiec (@JanGrabiec) 16 listopada 2016

Jak mówi rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, zmiana wizerunku na płaskorzeźbie też powinna być zgłoszona, ponieważ teren przed urzędem jest objęty ochroną konserwatorską. – Nie była skonsultowana z konserwatorem – mówi. – Wizerunek prezydenta został podmieniony najprawdopodobniej podczas długiego weekendu 11 listopada, bo po nim zauważyliśmy, że jest nowy – dodaje.

O sprawie pierwsze poinformowało radio RMF FM.

Pytania o zmianę tablicy na kamieniu skierowaliśmy do urzędu wojewody mazowieckiego.

"Inicjatorem renowacji jest komitet społeczny z udziałem m.in. przedstawicieli duchowieństwa oraz działaczy społecznych, m.in. z Kręgu Pamięci Narodowej i Komitetu Katyńskiego. Z uwagi na krótki termin wykonania upamiętnienia (w związku z uroczystościami 10 kwietnia 2016 r.) jego twórcy od początku zastrzegli sobie prawo do zmiany wizerunku ŚP. Prezydenta" – odpowiedziała Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody.

I podkreśla, że prace odbyły się za zgodą wojewody w sobotę 12 listopada przed południem.

Domagali się usunięcia

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, ratusz domagał się usunięcia głazu Lecha Kaczyńskiego. Na to nie chciał zgodzić się jednak urząd wojewody mazowieckiego. Ostatecznie spór został zawieszony, do czasu wydania decyzji przez generalnego konserwatora zabytków, którym jest wiceminister kultury Magdalena Gawin.

ZOBACZ MATERIAŁ O KONTROWERSJACH WOKÓŁ GŁAZU:

Materiał Łukasza Rucińskiego
Materiał Łukasza RucińskiegoTVN24

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁO ODSŁONIĘCIE TABLICY:

Odsłonięcie tablicy przy ratuszu
Odsłonięcie tablicy przy ratuszuTVN24

kw/sk

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl