Urząd Marszałkowski ogłosił właśnie przetarg na wyłonienie firmy, która zaprojektuje, a później zrealizuje sieć światłowodów. Ta do 2015 roku obejmie całe województwo.
- Mamy nadzieje, że wciągu kilku miesięcy uda nam się wyłonić wykonawcę inwestycji. Wszystko na być gotowe w pierwsze połowie 2015 roku - zapewnia Adam Struzik, marszałek Mazowsza.
Jak dodaje, sieć ma pokryć całe województwo. - Dostęp do internetu będzie miało dzięki niej 100 procent instytucji, oraz 100 procent firm - to jest 690 tysięcy podmiotów. Ponadto dostęp do usługi będzie miało 95 procent mieszkańców Mazowsza - wylicza marszałek.
Ponad 300 punktów dostępu
W ramach inwestycji zostanie ułożonych 3680 km sieci światłowodowej oraz powstanie pond 300 punktów dostępu, do których gminy dociągną swoje przewody. - Wybudowana sieć poprawi konkurencyjność rynku szerokopasmowego na Mazowszu. Ponadto zwiększy się dostęp do internetu i korzystania z e-usług w obszarach wykluczenia cyfrowego - uważa Filip Kowalski, starszy specjalista z działu społeczeństwa informacyjnego Agencji Rozwoju Mazowsza.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską i ma pochłonąć ponad 300 mln złotych.
bf/roody
Źródło zdjęcia głównego: TVN24