69-letnia mieszkanka Płocka zaufała mężczyźnie, który zadzwonił do niej i podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Twierdził, że oszczędności kobiety są zagrożone i polecił, jak ma je "ochronić".
Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku podkomisarz Marta Lewandowska, do zdarzenia doszło dzień wcześniej, gdy na telefon stacjonarny 69-latki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP, a następnie ostrzegł, że bankowe oszczędności seniorki są zagrożone.
- W trakcie rozmowy oszust poprosił, aby płocczanka szybko podała swój numer telefonu komórkowego. Seniorka podała numer. Po chwili ponownie skontaktował się z nią rzekomy funkcjonariusz CBŚP. Podczas rozmowy polecił, aby seniorka udała się do banku i wypłaciła swoje oszczędności, ponieważ są one zagrożone, a w tej chwili policjanci prowadzą akcję, której celem jest schwytanie przestępców – przekazała podkomisarz Lewandowska.
Wypłaciła oszczędności i wyrzuciła je do kosza
Jak poinformowała policjantka, "69-latka niczego nie podejrzewając zaufała mężczyźnie, poszła do banku i wypłaciła kilkadziesiąt tysięcy złotych", przy czym "cały czas podczas drogi do banku oszust prowadził z kobietą telefoniczną rozmowę, instruując ją co do dalszego postępowania".
- Po wypłaceniu pieniędzy rzekomy funkcjonariusz CBŚP polecił, aby seniorka wrzuciła pieniądze do kosza na śmieci i nie odwracała się. Niestety płocczanka wykonała polecenia oszusta, który zapewniał ją, że po południu skontaktuje się z nią ponownie i zwróci jej oszczędności. Tak się jednak nie stało - podkreśliła rzeczniczka płockiej policji.
"Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy"
Policja przestrzega przed tego typu oszustwami. "Ponownie apelujemy i przypominamy. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust" - zaznaczono w informacji.
- Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę - przekazała rzeczniczka płockiej policji.
Przeczytaj także: Chciały chronić wnuki przed aresztem, straciły oszczędności życia
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl