Paradoks reprywatyzacji. Urzędnicy nie wiedzą, czy mogą oddać przedszkole

Opuszczone przedszkole przy Podchorążych
Opuszczone przedszkole przy Podchorążych
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Opuszczone przedszkole przy PodchorążychTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Dzisiaj miejsce w przedszkolu jest na wagę złota, a rodzice trzylatków stresują się na samą myśl o nadejściu nowego roku szkolnego. 10 lat temu przedszkola zamykano z powodu niżu demograficznego. Jedna z takich zlikwidowanych placówek stała się węzłem gordyjskim warszawskiej reprywatyzacji.

Dawne Przedszkole numer 187 przy ul. Podchorążych mogłoby stanowić scenografię horroru klasy B. Odrapane ściany, porozrzucane sprzęty, ponury mrok. Przeszkoda jest jedna - do wnętrza nie można się legalnie dostać.

- Budynek został zamknięty przez nadzór budowlany. Wejście do środka byłoby niebezpieczne, więc nie możemy na to pozwolić – odpowiedzieli urzędnicy Zarządu Gospodarki Nieruchomościami dzielnicy Mokotów na naszą prośbę o wpuszczenie do przedszkola. To ZGN administruje nieruchomością.

Dzisiejszy stan wnętrz przedszkolnych można zobaczyć na zdjęciach miejskich eksploratorów lubujących się w penetrowaniu opuszczonych budowli.

Odmowa, odwołanie, ustawa

Grunt, na którym stoi budynek przedszkola i przedszkolny ogród to formalnie dwie działki. Ta druga ma 1139 metrów kwadratowych, pierwsza zajmuje 851 metrów. O obie działki wystąpili spadkobiercy dawnych właścicieli, którzy stracili nieruchomość w wyniku dekretu Bieruta. Sprawa ciągnie się od 2008 roku. Po kilku latach bojów miasto ostatecznie oddało ogródek, ale odmówiło zwrotu działki, na której stoi niszczejący dziś gmach. Spadkobiercy właścicieli odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wygrali – SKO unieważniło decyzję ratusza i nakazało ponowne rozpatrzenie sprawy.

I wtedy pojawiła się tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna.

Urzędnicy nie mają pewności

"Mała" ustawa reprywatyzacyjna weszła w życie we wrześniu 2016 roku. Według zapisów dokumentu, którym bardzo szczyci się ratusz, można odmówić zwrotu nieruchomości znacjonalizowanej dekretem Bieruta między innymi wtedy, gdy grunt jest przeznaczony lub wykorzystywany na cele publiczne – na przykład znajduje się na nim szkoła lub siedziba jakiejś instytucji. Miasto skorzystało już z zapisów ustawy, np. odmawiając oddania budynków zajmowanych przez policję.

Na odpowiedź na pytania o dalsze losy budynku przy ul. Podchorążych czekaliśmy ponad miesiąc, choć się o nią upominaliśmy. Ratusz przesłał nam w końcu długi opis historii reprywatyzowania działek, na których znajduje się byłe przedszkole i jego ogródek. Przyznał, że sprawa terenu wróciła do ponownego rozpatrzenia.

Odnosząc się do przyszłości budynku Konrad Klimczak z Urzędy Miasta napisał tylko: "Obecnie sprawa podlega ponownemu rozpoznaniu przez Prezydenta m.st. Warszawy, również w oparciu o przepisy art. 214a znowelizowanej ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2015r. poz. 1774)". Oznacza to, że ratusz bierze pod uwagę możliwość zastosowania w tej sprawie "małej" ustawy reprywatyzacyjnej i odmowy zwrotu. Ale czy budynek, który był przedszkolem i po remoncie znów mógłby nim być, kwalifikuje się do zastosowania nowych przepisów? Pewności nie ma.

Działka atrakcyjna dla dewelopera

Planów wobec nieruchomości – położonej w bardzo atrakcyjnym miejscu, tuż przy Łazienkach Królewskich, było wiele. Mówiło się o sieleckim domu kultury albo o przywróceniu przedszkola. Deweloper, mający dziś prawa do ogródka, planował postawić tu apartamentowiec.

Bardzo prawdopodobne, że teraz budynek, co do którego nie można być pewnym, czy jest czy był miejscem użyteczności publicznej, na kolejne lata utknie w procedurach administracyjnych. Dzieci z obecnego wyżu demograficznego raczej nie będą miały z niego żadnego pożytku.

Marcin Chłopaś

Pozostałe wiadomości

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybiera się na groby bliskich wcześniej, dlatego już w najbliższy weekend zostanie ułatwiony dojazd do cmentarzy Północnego i Bródnowskiego. Na trasy wyjadą autobusy przegubowe - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Źródło:
PAP

W sobotę, 19 października, w Rembertowie odbędzie się 12 edycja biegu "RUNbertów". Z kolei w niedzielę, 20 października biegacze spotkają się na starcie Biegu Przez Most ulicami Białołęki oraz mostem północnym. W związku z biegami mieszkańców czekają utrudnienia.

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

Źródło:
PAP