Ogródki przy Waszyngtona pozostaną własnością miasta

Tereny objęte roszczeniami
Tereny objęte roszczeniami
Źródło: TVN24

Ogródki działkowe przy al. Waszyngtona zostają własnością publiczną - poinformował wiceprezydent Witold Pahl. Uprawomocnił się korzystny dla miasta wyrok sądu z 4 listopada.

Chodzi o 32 hektary ogródków działkowych, położonych naprzeciw Parku Skaryszewskiego w kwartale: al. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, ul. Kinowa i al. Stanów Zjednoczonych.

W środę wiceprezydent Warszawy Witold Pahl napisał na Twitterze, że uprawomocnił się wyrok sądu, co oznacza, że ogródki zostają własnością publiczną i nie ma mowy o odszkodowaniu.

Dobra wiadomość!Prawomocne orzeczenie sądu:nie ma odszkodowania/zwrotu ogródków działkowych przy al.Waszyngtona.Zostają własnością publiczną— Witold Pahl (@WitoldPahl) 14 grudnia 2016

Teren za 142 mln zł

Przełomowy wyrok opisała dwa tygodnie temu "Rzeczpospolita". Sąd Okręgowy podważał umowę sprzed 16 lat, jaką zawarła spółka Projekt S (obecnie Projekt Saska) odkupując roszczenia do gruntów na Pradze Południe.

Operacja była możliwa dzięki reaktywacji spółki Nowe Dzielnice w 1998 roku. Założona w latach 20. ubiegłego wieku firma posiadała ok. 100 ha ziemi na Kamionku. Planowała tam budowę osiedla podobnego do Saskiej Kępy. Po II wojnie światowej grunty zostały znacjonalizowane dekretem Bieruta.

Jak oceniają dziennikarze "Rzeczpospolitej", dziś tereny mogą być warte co najmniej 142 mln zł, czyli niemal tyle samo co słynna działka Chmielna 70, od której zaczęła się tzw. afera reprywatyzacyjna. Tutaj podobnie, kupiono roszczenia do nieruchomości, za które zapłacono w przeszłości odszkodowanie. Sąd stwierdził, za odebrane belgijskiej spółce grunty rząd polski wypłacił ponad 43 mln franków belgijskich na podstawie umowy indemnizacyjnej z 1963 roku. Po spłacie akcje spółki oddano władzom PRL.

Tak Ludwik Dorn skomentował powołania komisji reprywatyzacyjnej w FpF:

Ludwik Dorn o komisji reprywatyzacyjnej

kz/b

Czytaj także: