Więcej pociągów, wzrost komfortu podróżowania oraz stworzenie wygodnego węzła przesiadkowego dla pasażerów. Stacja Warszawa Zachodnia zmieni się dla pasażerów - jak zapewniają kolejarze - na lepsze.
To będzie kompleksowa zmiana. Siedem peronów zostanie przebudowanych, tak aby służyły również osobom z niepełnosprawnościami. Będą nowe wiaty, ławki oraz elementy małej architektury.
Budowa dodatkowego peronu
"Prace przewidują również budowę dodatkowego peronu między ul. Tunelową a istniejącym peronem nr 7 oraz przebudowę przejścia dla pieszych pod torami stacji, które będzie skomunikowanie z planowaną pod stacją linią tramwajową do Wilanowa" - informują kolejarze.
Jak dodają, pasażerowie mogą liczyć na większą liczbę pociągów oraz szybkie połączenie na lotnisko.
"W ramach inwestycji PLK przebudują sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, co wpłynie na sprawny i bezpieczny przejazd pociągów" - czytamy w komunikacie prasowym.PLK ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która pozwoli na określenie dokładnego zakresu prac na stacji i w jej otoczeniu. Realizacja robót budowlanych planowana jest w latach 2019-2021.
Inwestycja to jeden z etapów prac na warszawskiej linii średnicowej, jej koszt to 1 mld zł.
1030 w ciągu doby
Stacja Warszawa Zachodnia w ciągu doby przyjmuje ponad 1030 pociągów pasażerskich – to najwięcej w kraju. Stacja obsługuje składy w kierunki linii średnicowej przez Warszawę Centralną, linie podmiejskie (przez Warszawę Śródmieście), WKD i linię w kierunku Warszawy Gdańskiej.
Czytaj również o problemach podróżujących na stacji Żerań:
Schody na stacji PKP Żerań
kz/mś
Źródło zdjęcia głównego: PKP