"Train of Ideas" to interaktywna wystawa prezentująca zrównoważony rozwój. Przygotowało ją miasto Hamburg, które jest tegoroczną Zieloną Stolicę Europy.
- Ten tytuł to powód do dumy dla miasta, które je uzyskuje – mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy. - Przykład Hamburga pokazuje, że ekologia i ekonomia mogą iść w parze. To dobre pomysły, które chcemy wykorzystywać w Warszawie – deklarował Kochaniak. Nie zdradził jednak, które konkretnie ma na myśli.
6 kontenerów, 100 rozwiązań
A jest z czego wybierać, bo w sześciu kontenerach prezentowanych jest 100 różnych ekologicznych rozwiązań. Zgrupowano je w kilku obszarach: Urbanizacja i życie, Mobilność, Energia i ochrona klimatu, Przyroda a zieleń miejska, Ochrona zasobów a biznes oraz Konsumpcja.
W kontenerze poświęconym komunikacji możemy obejrzeć... rower. Jeden z tych, które miasto wypożycza w ramach systemu komunikacji publicznej. - Przez pół godziny można jeździć na nich za darmo, potem za niewielką opłatą. W ten sposób chcemy zachęcić do korzystania z rowerów i komunikacji miejskiej – wyjaśniał dyrektor biura architektury i planowania przestrzennego Hamburga Wilhelm Shulte.
Nowe blaszaki na placu Defilad. Promują ekologię i Hamburg
Miasto w sieci powiązań
W tej samej sali, nie ruszając się z placu Defilad, odbędziemy też wirtualną przejażdżkę po Hamburgu, z okien autobusu podziwiając Hafn City, modelową dzielnicę bazującą na zrównoważonych energetycznie rozwiązaniach. W tle cały czas słyszymy syrenę, która przypomina, że Hamburg to miasto portowe.
Jest też szansa usiąść za sterami lokomotywy i dowiedzieć się przy okazji, jak energia z hamowania zamieniana jest w energię wykorzystywaną do napędzania pociągu.
W kolejnym kontenerze dowiadujemy się, że miasto jest gęstą siecią wzajemnych powiązań. Najmłodszym na pewno spodoba się część poświęcona przyrodzie. Autorzy ekspozycji przypominają w niej, że człowiek nie jest jedynym mieszkańcem miasta. Dzięki elektronice sami możemy miksować odgłosy różnych zwierząt. W przyrodniczym kontenerze można także zobaczyć jaką jakość ma woda w rzekach przepływających przez największe europejskie miasta. Nie zabrakło oczywiście próbki wody z Wisły. Rzut oka na pozostałe pojemniczki pozwala stwierdzić, że nie jest z nią tak źle, jakby się mogło wydawać.
Nowe blaszaki na placu Defilad. Promują ekologię i Hamburg
Żaby głośniej, gołębie ciszej!
Dalej odnajdujemy refleksje na temat przyszłości naszego kontynentu: jego szans i zagrożeń. Ludzie z Nigru i Kamerunu, których widzimy przez wizjer w ścianie, opowiadają o degradacji ekologicznej zamieszkałych przez siebie terenów. Ściana na przeciwko układa się w falę niekorzystnych zmian w środowisku, które musimy powstrzymać.
Dobra energia z Hamburga
Tytuł Zielonej Stolicy (European Green Capital) 2011 przyznawany przez Komisję Europejską za zaangażowanie w ochronę środowiska i przyrody. Cel jaki postawiły sobie władze niemieckiego, położonego nad wodą, miasta to przekształcenie się w czołowy europejski ośrodek w dziedzinie energii z odnawialnych źródeł.
Kolejne miasta, które będą otrzymają tytuł European Green Capital zostały już wybrane. W 2012 roku będzie to hiszpańskie Vitoria-Gasteiz, a w 2013 - francuskie Nantes.
Wystawę na placu Defilad można oglądać w godzinach 13-18 w dniach do 3 czerwca oraz 9-18 dnia 4 czerwca. Przygotowano cztery wersje językowe: angielską, niemiecką, francuską i hiszpańską.
Nowe blaszaki na placu Defilad. Promują ekologię i Hamburg
Piotr Bakalarski
Źródło zdjęcia głównego: | Eurosport