Festiwal "Niewinni Czarodzieje" organizowany jest już po raz dziesiąty.
- Obecna edycja będzie poświęcona wyobrażeniom i marzeniom o przyszłości, jakie snuto w poprzednich dekadach. Tę przyszłość często widziano jako sielankę, gdzie rakiety będą przenosić ludzi w kosmosie, a tworzywa sztuczne wyprą naturalne i będzie z nich można dowolnie tworzyć otoczenie. I o tych bajkowych wyobrażeniach, pokazywanych w filmach, architekturze czy powieściach science-fiction, chcemy w tej edycji festiwalu opowiedzieć - mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Organizatorem festiwalu jest Instytut Stefana Starzyńskiego, który jest oddziałem MPW.
Festiwal rozpoczął się we wtorek otwarciem wystawy "Dwie drogi do przyszłości" w Fotoplastikonie Warszawskim. Na stereoskopowych zdjęciach zobaczyć można technologię przyszłości z wystaw światowych z lat 60. XX w.
Muzyka przyszłości w przeszłości
W środowy wieczór odbędzie się spotkanie fantastyczno-naukowe "Śniąc o potędze, wynalazki na co dzień", które poprowadzi redaktor fantastyki naukowej Maciej Parowski. Na czwartek zaplanowano "Uczłowieczanie przez umuzykalnianie. Od eksperymentu do muzyki filmowej", czyli muzyczną podróż po polskich filmach science-fiction XX w.
Piątkowe popołudnie rozpocznie projekcja komedii science-fiction Andrzeja Wajdy "Przekładaniec" i panel dyskusyjny w Kinie Elektronik. Wieczorem w hali Miejskich Zakładów Autobusowych odbędzie się dancing "Dajcie tu jakąś muzyczkę!" nawiązujący do filmu Juliusza Machulskiego "Seksmisja". - Odtworzymy inspirowane nim "koczowisko dekadencji". Gościem specjalnym będzie Marek Biliński, gwiazda muzyki elektronicznej lat 80. Obowiązują stroje inspirowane występującymi w Seksmisji sekcjami Archeo i Genetix - opowiadała na wtorkowej konferencji prasowej Agnieszka Szulejewska z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dla dzieci w sobotę i niedzielę przygotowano warsztaty komiksowe "Witajcie w naszej bajce!", podczas których będą mogły narysować swoją wizję przeszłości. Na sobotni wieczór w Pin-Up Studio zaplanowano koncert "Przybysze z Matplanety", inspirowany kultowym programem edukacyjnym z lat 80., podczas którego wystąpi zespół Łąki Łan. - Formacja pojawi się w innej, "kosmicznej" odsłonie. Później odbędzie się silent disco. W rozdawanych słuchawkach na trzech kanałach zabrzmi muzyka elektroniczna z różnych dekad - zapowiadała Szulejewska.
23 listopada w ramach festiwalu będzie można zwiedzić Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Na kolejny dzień zaplanowano występ Teatru Improwizowanego Klancyk. - Ich kunszt improwizatorski będzie wystawiony na próbę, bo oprócz interakcji z publicznością dosłownie "odlecą w kosmos", bo wystąpią w tunelu aerodynamicznym w Morach pod Warszawą, gdzie będziemy symulować przygotowanie do lotu w kosmos - zapowiedziała muzealniczka. 25 listopada architekt Grzegorz Mika opowie o wizjach architektonicznych i urbanistycznych Edwarda Gierka.
"Survival atomowy"
26 listopada Szymon Majewski zaprosi na "survival atomowy" pt. "Strach się bać!". Odbędzie się on w dawnym Centrum Dowodzenia Obroną Cywilną pod biurowcem byłej Huty Warszawa (obecnie ArcelorMittal Warszawa). Budynek powstał w końcu lat 50. XX w., a Centrum mieści się 11 metrów pod ziemią. - Jest wyposażone w mocny strop i szereg pomieszczeń, gdzie w razie ataku nuklearnego na Warszawę grupa przeszkolonych ludzi miała kierować akcją obrony cywilnej. Są tam zarówno filtry powietrza, jak i obecnie już zabytkowa centrala telefoniczna, miejsce odbierania meldunków, magazyny z maskami przeciwgazowymi, hełmami i strojami ochronnymi - opowiadała rzeczniczka prasowa ArcelorMittal Warszawa Ewa Karpińska.
Jak dodała Szulejewska, kiedy organizatorzy festiwalu dowiedzieli się o tym obiekcie uznali, że muszą tam coś zorganizować. - I oddaliśmy tę przestrzeń w ręce najlepszego naszym zdaniem showmana Szymona Majewskiego. Będzie on rodzajem przewodnika, który przeszkoli ludzi jak korzystać z zasobów i możliwości Centrum, a potem będzie zapraszał na ćwiczenia indywidualne i sprawdzał wiedzę kursantów - mówiła muzealniczka. Festiwal zakończy się 27 listopada spotkaniem o PRL-owskich wizjach kosmosu i pokazem filmu "Test pilota Pirxa".
Na wszystkie wydarzenia są jeszcze wolne miejsca. W środę w południe ma zostać uruchomiona druga transza sprzedaży biletów i rejestracji
Podróż przez dziesięciolecia
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2006 roku. Jej tematem było przybliżenie wydarzeń października 1956 r. Następne odsłony "Niewinnych Czarodziei" były poświęcone kolejnym dekadom w XX-wiecznej historii Polski. Ubiegłoroczna - opowiadała o okresie nieco wcześniejszym - latach 30.
PAP/jk/sk