Ścieki z jachtów nie będą spływały do Jeziora Zegrzyńskiego. Gmina Nieporęt otrzymała dofinansowanie na budowę punktu odbioru nieczystości i nowej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która zostanie doprowadzona do portowych budynków. W planach jest też budowa tężni solankowej. Samorząd Mazowsza przyznał także środki dla gminy Serock na opracowanie studium dla budowy linii kolejowej Zegrze - Przasnysz.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisał umowy dotyczące obu zadań. Przyznane finansowanie wynosi łącznie ponad 2,1 miliona złotych i pochodzi z instrumentu wsparcia zadań ważnych, czyli programu mającego na celu wspomaganie równomiernego rozwoju Mazowsza.
- Czas pandemii nie należy do łatwych. Samorządy lokalne często szukają dodatkowych źródeł wsparcia, by móc przeprowadzić niezbędne inwestycje. Dlatego również i w tym roku zabezpieczyliśmy całkiem sporą kwotę, bo aż 250 milionów złotych na programy wsparcia. To ogromna pomoc, zwłaszcza gdy większość miast, gmin wykluczana jest ze wsparcia udzielanego w ramach programów rządowych tylko z powodu przynależności politycznej. My nie patrzymy na sympatie polityczne, wspieramy każdego, kto o to wsparcie zabiega - mówi Adam Struzik, cytowany w komunikacie urzędu marszałkowskiego.
Jak wskazano, z puli zabezpieczonych środków na wsparcie dla samorządów przekazano już w tym roku 151 milionów złotych, z czego kwota 95 milionów złotych dotyczyła nowych projektów.
Nowa sieć wodociągowo-kanalizacyjna nad Zegrzem
Gmina Nieporęt otrzymała 1,5 miliona złotych na kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Portu Nieporęt-Pilawa. Zadanie ma polegać na budowie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która posłuży do odprowadzania ścieków z budynków znajdujących się na terenie portu oraz ich odbiór z jednostek pływających po Zalewie Zegrzyńskim. Inwestycja obejmuje także montaż modułów toaletowo-sanitarnych w porcie.
Atrakcyjność tego miejsca ma natomiast podnosić nowa tężnia solankowa. - Budowa tężni w czasach pandemii SARS-CoV-2 ma szczególne znaczenie terapeutyczne i rehabilitacyjne. Jestem przekonany, że stanie się ona nie tylko niezwykle atrakcyjnym miejscem rekreacji i wypoczynku, ale przede wszystkim strefą rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19 i cierpiących z powodu chorób układu oddechowego - zaznacza wójt Nieporętu Sławomir Maciej Mazur, cytowany przez urząd marszałkowski.
Wyjaśnia też, że planowana inwestycja ma duże znaczenie w kontekście ochrony środowiska. - Realizacja projektu w otoczeniu Jeziora Zegrzyńskiego pozwoli zachować ten niewielki ekosystem dla następnych pokoleń, zapewniając coraz bardziej zurbanizowanemu społeczeństwu stałą i ogólnie dostępną możliwość kontaktu z żywą przyrodą - podkreśla burmistrz.
Planują linię kolejową Zegrze - Przasnysz
Marszałek województwa zdecydował również o przekazaniu środków na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego dla budowy linii kolejowej Zegrze - Przasnysz. Ma ona w przyszłości stworzyć bezpośrednie połączenie kolejowe dla czterech ośrodków miejskich północnego Mazowsza: Przasnysza, Makowa Mazowieckiego, Pułtuska i Serocka. Celem dokumentu będzie między innymi wskazanie potencjalnych wariantów trasy oraz opracowanie zagadnień związanych ze środowiskowymi, geologicznymi i przestrzennymi uwarunkowaniami realizacji inwestycji. Gmina Serock otrzyma na to zadanie 679 tysięcy złotych.
- Dzięki temu wsparciu razem rozwijamy infrastrukturę służącą publicznemu transportowi zbiorowemu oraz zmniejszamy wykluczenie komunikacyjne mieszkańców powiatów legionowskiego, pułtuskiego, przasnyskiego i makowskiego - zaznacza radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska, której wypowiedź przytoczono w komunikacie.
Urząd marszałkowski wskazuje, że nowa linia kolejowa ma być realizacją szlaku "Kolei Północnego Mazowsza".
O podziale Mazowsza
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN