Ścieżek nie odśnieżali, mieszkaniec pyta o oszczędności. "Zamiast nie wydawać na odśnieżanie, nie wydamy również na DDR-y"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zaśnieżone ścieżki rowerowe w Warszawie
Zaśnieżone ścieżki rowerowe w Warszawie
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Zaśnieżone ścieżki rowerowe w WarszawieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Jeszcze niedawno miasto zapewniało, że pieniądze zaoszczędzone na rezygnacji z odśnieżania dróg dla rowerów wyda na inwestycje rowerowe. Kiedy jeden z mieszkańców powiedział "sprawdzam" i zapytał o konkrety, dowiedział się, że decyzja "nie przyniosła dodatkowych oszczędności".

W tym sezonie Warszawa nie usuwa śniegu z dróg dla rowerów. W grudniu drogowcy zapewniali, że oszczędności przeznaczą na inwestycje rowerowe. - W zeszłym roku mieliśmy umowę na oczyszczanie i odśnieżanie dróg rowerowych za 381 tysięcy złotych. Nie było jednak śniegu i skończyło się na samym oczyszczaniu. W tym roku musimy oszczędzać. Dlatego zdecydowaliśmy, że na ten sezon umowy nie podpiszemy - mówił nam w grudniu rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. Zapewniał też, że oszczędzone kilkaset tysięcy złotych będzie można przeznaczyć na "twarde inwestycje rowerowe", na przykład budowę ścieżek.

Kiedy w styczniu spadł śnieg, cykliści wytknęli ratuszowi nieodśnieżone ścieżki wskazując, że "w Radomiu się da". Stolica pozostała jednak nieugięta. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka tłumaczyła wówczas: - W związku z ograniczonymi środkami infrastruktura rowerowa nie będzie odśnieżana. ZDM musiał skupić się na tym, czy odśnieżać, czy te środki spożytkować na dalszy rozwój infrastruktury rowerowej oraz Veturillo. Wybrał tę drugą opcję.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Rezygnacja z odśnieżania nie przyniosła dodatkowych oszczędności"

Do sprawy wrócił Dawid Łakomski, który zamieścił na Facebooku skan otrzymanej od Zarządu Oczyszczania Miasta odpowiedzi na pytania związane z tym tematem.

Łakomski zapytał, jaką dokładnie kwotę oszczędziło miasto i podległe mu jednostki organizacyjne w związku z decyzją z nieodśnieżaniu dróg dla rowerów. "Z wyliczeń ZDM-u przygotowanych na podstawie danych ZOM o 26 pełnych akcjach odśnieżania ulic oraz kosztu odśnieżania dróg dla rowerów zeszłej zimy (100 tys. za jedną akcję obejmującą 1/3 sieci dróg dla rowerów) wynika, że koszt odśnieżania wszystkich dróg dla rowerów w ramach tegorocznego zimowego utrzymania mógłby wynieść 7-8 milionów złotych. W przypadku ograniczenia zakresu prac (pozostanie przy odśnieżaniu tylko 1/3 sieci i zlecenia akcji przy przewidywanym dłuższym zaleganiu śniegu), koszt ten mógłby wynieść 1-2 mln zł" - czytamy w odpowiedzi urzędników ZOM.

Mieszkaniec zapytał również, które konkretnie inwestycje rowerowe zostaną sfinansowane za zaoszczędzoną kwotę. "Jako że w budżecie ZOM i ZDM nie było środków na odśnieżanie dróg dla rowerów, decyzja ZDM-u o rezygnacji z odśnieżania nie przyniosła dodatkowych oszczędności, za które można byłoby sfinansować inne zadania" - odpowiedziała jednostka. Poinformowała też, że koszty zimowego oczyszczania miasta prowadzonego przez ZOM będą znane w połowie kwietnia, a także, że ZOM nie realizuje inwestycji rowerowo-drogowych.

"Czego możemy się z tej odpowiedzi dowiedzieć? Ano tego, że zarówno pani Karolina Gałecka, jak i pan Jakub Dybalski zwyczajnie mijali się z prawdą, twierdząc, że brak odśnieżania dróg dla rowerów przełoży się na jakieś oszczędności, które przeznaczone zostaną na budowę nowej infrastruktury. Podsumowując: zamiast nie wydawać na odśnieżanie nie wydamy również na DDRy" - komentował na Facebooku autor pytań.

Na wpis odpowiedział ZOM: "Trudno, żebyśmy pisali o inwestycjach rowerowych, skoro takich zadań nie ma w naszym statucie".

ZOM zamieścił tam też grafikę, z której wynika, że koszt odśnieżania 3,4 miliona metrów kwadratowych terenów dla pieszych wynosi 240 tysięcy złotych, a ścieżek rowerowych (długości 140 kilometrów) 100 tysięcy złotych.

Ile kosztuje odśnieżanie?ZOM

Ratusz: musielibyśmy przesunąć środki z zadań inwestycyjnych

O komentarz do sprawy poprosiliśmy stołeczny ratusz. - Od samego początku informowaliśmy, że w tym roku w budżecie nie ma i nie było zarezerwowanych środków na odśnieżanie dróg rowerowych, natomiast niewątpliwym jest, że w momencie, gdy chcielibyśmy rozpocząć proces odśnieżania, trzeba by przesunąć środki z zadań inwestycyjnych. To by oznaczało z kolei cięcia w tych inwestycjach rowerowych - odpowiedziała nam Karolina Gałecka.

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Trzecia Droga nie wystawi kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Ale przedstawiła kandydatkę, która miałaby zostać wiceprezydentką do spraw społecznych w ekipie Rafała Trzaskowskiego. To Adriana Porowska.

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Chcemy zakończyć już erę PiS-u, erę populizmu, erę tych, którzy próbowali niszczyć samorząd - mówił podczas konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Piasecznie wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że we współpracy Koalicja 15 października ma szansę na zwycięstwo "we wszystkich regionach, województwach, w miastach, miasteczkach i na polskiej wsi".

Trzaskowski: mamy szansę wygrać wybory we wszystkich regionach

Trzaskowski: mamy szansę wygrać wybory we wszystkich regionach

Źródło:
PAP

Cessna 150, która spadła w piątek na podmokły teren w rejonie ulicy Kadetów, zostanie wyciągnięta przy pomocy śmigłowca - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl. Dwie osoby z załogi maszyny nie odniosły poważniejszych obrażeń. Opuściły już szpital.

Samolot lądował awaryjnie na grząskim terenie. Oględziny zakończone, na razie zostaje na miejscu

Samolot lądował awaryjnie na grząskim terenie. Oględziny zakończone, na razie zostaje na miejscu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały samolot spadł w okolicy ulicy Kadetów. Cessna 150 leciała z Góry Kalwarii do Babic, załoga poinformowała kontrolerów lotów, że z maszyną dzieje się coś złego. Samolot lądował w Wawrze.

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek późnym wieczorem w Marysinie Wawerskim w mieszkaniu na pierwszym piętrze wybuchł pożar. Do szpitala trafił przebywający w lokalu mężczyzna. Pierwszą informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pożar w mieszkaniu. Strażacy ewakuowali nieprzytomnego mężczyznę i dwa koty

Pożar w mieszkaniu. Strażacy ewakuowali nieprzytomnego mężczyznę i dwa koty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, nie będzie grał koncertów z Kultem. Zespół do czasu rozstrzygnięcia sprawy zawiesił z nim współpracę.

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę. Brutalna napaść wstrząsnęła warszawiakami, po informacji o śmierci 25-latki przed kamienicę, w której została zgwałcona, ludzie przynoszą kwiaty i znicze.

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cezary Jurkiewicz (PiS) zrezygnował z mandatu w Radzie Warszawy. O motywach swojej decyzji poinformował w emocjonalnym wpisie na platformie X.

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba chce kontroli NIK w biurze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi między innymi o sprawę rozbiórki zabytkowej willi Ronikierów w Ząbkach.

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Źródło:
PAP

Po pieszym pościgu we Włochach policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę. Jak podają, miał przy sobie kokainę. Okazało się też, że chwilę wcześniej uszkodził drzwi w hotelu.

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z czwartku na piątek mieszkańcy warszawskich Bielan i okolicznych dzielnic usłyszeli głośny wybuch. Policja potwierdza, że dotarło do niej takie zgłoszenie. Źródła wybuchu ani jego fizycznych skutków nie znaleziono.

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem w Nowym Dworze Mazowieckim zapalił się samochód osobowy, którym podróżowały cztery osoby. Strażacy przekazali, że nikomu nic się nie stało. Z ogniem walczyły trzy zastępy strażaków.

Samochód stanął w płomieniach. Podróżowały nim cztery osoby

Samochód stanął w płomieniach. Podróżowały nim cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Leszno, na drodze wojewódzkiej numer 579, kierowca ciężarówki stracił panowanie nad autem i wjechał do rowu. Policja podała, że nikomu nic się nie stało. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Stracił panowanie nad kierownicą, ciężarówka wpadła do rowu

Stracił panowanie nad kierownicą, ciężarówka wpadła do rowu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w stołecznym ratuszu rozpoczęły się rozmowy osób handlujących w kompleksie Marywilska 44 z zarządem spółki wynajmującej im boksy oraz przedstawicielem ratusza. Protestujący chcą obniżki czynszów. Co przyniosły rozmowy?

Kupcy z Marywilskiej po rozmowach w ratuszu

Kupcy z Marywilskiej po rozmowach w ratuszu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Legionowie poszukuje sprawców dwóch przestępstw: śmiertelnego potrącenia oraz ciężkiego pobicia. Do obu zdarzeń doszło w miejscach objętych monitoringiem miejskim. Ale na dyżurze nie było operatorów, którzy mogliby zareagować i wezwać pomoc.

Śmiertelne potrącenie przy kamerze monitoringu. Operatora nie było w pracy, sprawca poszukiwany

Śmiertelne potrącenie przy kamerze monitoringu. Operatora nie było w pracy, sprawca poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie z ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, skomentował sprawę. "Jest mi bardzo przykro, że przez moje zaniechanie i brak reakcji ucierpiało dobre imię zespołu. Wszystkich tych, których zaufanie zawiodłem - przepraszam" - napisał.

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowania za sfingowane zgony w rzekomych wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Według policji, podejrzani posługiwali się podrobionymi, amerykańskimi dokumentami i wyłudzonymi aktami zgonu. W sprawie postawiono już zarzuty, jednym z podejrzanych jest wieloletni muzyk formacji Kult.

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Tramwaj na Białołękę jest absolutnie priorytetem - zapewnił prezydent Warszawy i kandydat na drugą kadencję Rafał Trzaskowski (PO). Inwestycja ma już decyzję środowiskową, ale przetargu na projekt wciąż nie ogłoszono. Budowa jest obiecywana od lat.

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl