Niebezpieczny pył nad Śródmieściem. "Może powodować raka"

archiwumWojewoda radzi ograniczyć spacery

W Śródmieściu został przekroczony dopuszczalny poziom substancji szkodliwego pyłu w powietrzu - alarmuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W 2015 roku z tym problemem mogą się zmagać także inne miasta na Mazowszu.

- Przekroczona w Śródmieściu substancja szkodliwa to pył zawieszony PM10 - mówi Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

"Może powodować raka"

Jakie skutki dla zdrowia może mieć ten pył? - Kaszel i problemy z oddychaniem - odpowiada Klech i dodaje, że długoterminowe oddziaływanie substancji może być znacznie gorsze. - Może wywołać raka, choroby serca takie jak zawał oraz choroby płucne - ostrzega.

Z prognoz WIOŚ wynika, że w niedalekiej przyszłości przekroczony zostanie także poziom takich substancji jak, PM2,5, benzo(a)piren oraz dwutlenek azotu(NO2). Dotyczyć to będzie całej Warszawy oraz innych miast i miejscowości na Mazowszu.

Problem ten urzędnicy i inspektorzy obserwują od kilkunastu lat. - Na Mazowszu przyczyną przekraczania zawartości substancji szkodliwych jest przede wszystkim ogrzewanie indywidualnych domów węglem i odpadami oraz komunikacja samochodowa - wyjaśnia nasz rozmówca.

Ograniczyć spacery

Wobec komunikatu WIOŚ wojewoda mazowiecki radzi, aby kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia zachowali szczególną ostrożność. - W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń powinni oni ograniczyć czas spędzony na świeżym powietrzu - informuje Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego

Co robić, aby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji? - Narzędziami służącymi do przeciwdziałania przekroczeń dysponują samorządy. Są to na przykład rozwój i modernizacja systemu transportu publicznego, promowanie buspasów czy czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno–letnim - twierdzi rzeczniczka.

A Tomasz Klech zaleca także mieszkańcom ograniczenie palenia w kominkach i zaprzestanie wypalania traw.

su/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości